Volkan SAYIN

GÜNDEM İMAMOĞLU VE KAFTANCIOĞLU

14 Mayıs 2022, Cumartesi

     

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki saatlik ve dakikalık gündem değişiyor.Uzun zamandır hayat pahallı-ğı,savaş,Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Yavaş mı? İmamoğlu mu ? derken gün bitmeden gündem değişi-yor.Geçen haftanın en önemli gündemi Ümit Özdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun güç sava-şıydı tam onu sindirememişken hooop o da ne İmamoğlu Vız gelir Tırıs gider dedi yaklaşık 5 gündür de bunu tartşıyor tv kanalları daha o bitmeden Canan Kaftancıoğlu'nun ceza alması gündeme bomba gibi düştü.Şimdi nerden başlayayım bilemedim açıkcası.Ümit Özdağ ve Süleyman Soylu dan başlaya-lım.

Özdağ Siyasi gücü ve polemikleri gündem olan İçişleri Bakanı ile tartışmaya girmeyi başar-dı. Süleyman Soylu Ümit Özdağ hakkında ‘Bu adamı muhatap almam’ dedi ancak bir dakika geçme-den ‘hayvandan aşağı, adam yerine koymam, soros çocuğu, operasyon çocuğu’ gibi ağır cümlelerle eleştirdi. Hal böyle olunca Ümit Özdağ’a muhalif birçok kesim tarafından sahip çıkıldı.

İçişleri Bakanı’na ‘Süleyman, erkeksen gel’ gibi aynı minvalde seviyesiz cevap verince ve mekân ba-sar gibi ‘tek başıma, silahsız geleceğim in aşağı’ deyince kamuoyunda olaylar şaşkınlıkla seyredildi.

Muhalefet tarafından ağır eleştirilere tabi tutulsa da milliyetçi kesimde hâlâ karşılığı var Süleyman Soy-lu’nun. 2 yıl önce istifa ettiğinde binlerce kişi istifa etme diyerek sokağa çıkmıştı. Bugün aynı derece-de karşılığı olurmu onu zaman gösterecek.

İmamoğlu’na gelecek olursak altılı masaya mesaj vermek ve halkta karşılığı olduğunu göstermek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’ye gitti. İlçe ilçe dolaştı. Rize merkezde toplanan kalabalık İstanbul metrobüs kuyruğu ile kıyaslanacak kadar zayıftı ancak İmamoğlu cephesi doğuya gittikçe ilginin arttığını iddia ediyor.

CHP logosu olmayan bir otobüsle gezisini yapan İmamoğlu geziye yıllarca AK Parti’yi savunmuş ve halkta karşılığı olmayan, muhalefet cephesinin sinir uçlarına dokunabilecek Nagihan Alçı’yı götürme-si sonucu ağır eleştiri aldı.İmamoğlu’nun en yakın çalışma arkadaşı ‘Biz bu eleştirileri önemsemiyoruz. 200-300 kişi. Twitter’a bakmıyoruz’ demesi tepkileri daha da artırdı.

Artan tepkilere İmamoğlu’nun ‘Vız gelir, tırıs gider, akıllı olun’ diye üstten cevap vermesi sosyal med-yada CHP ve İmamoğlu’nu sürekli destekleyen sanatçı, yazar ve gazetecileri derinden yaraladı. İma-moğlu özür dilemek zorunda kaldı ancak tepkiler hâlâ devam ediyor.İmamoğlu Trabzonsporlu olduğu için Trabzonspor’un şampiyonluğunda ağlaması, Fenerbahçe’ye ziyaretinde bordo mavi kravat takma-sı nedeniyle Fenerbahçe Başkanı Ali Koç tarafından ağır biçimde eleştirildi.İmamoğlu Ali Koç'a ‘Vız gelir tırıs gider’ demedi ancak Bu dilin Koç Grubu’na zarar vermemesi dileğiyle diyerek bir mesaj pay-laştı. Kısaca İmamoğlu yıllarca kendini destekleyen kimler varsa hepsine tehditkâr ve üstenci bir üslup kullanarak arkasındaki çoğu desteği kaybetti.Tatışma programlarında bu konu henüz sıcaklığını korur-ken geç saatlerde gündeme Canan Kaftancıoğlu'nun cezası ve siyasi yasağı düştü. Hemde ne düşüş Kaftancıoğlu'nun 21 Mayısta Milletin Sesi Mitingi vardı Bursada hemen partiden bir açıklama Genel Başkan Kılıçdaroğlu Mitingi İstanbulda yapacaklarını açıkladı.Onunlada yetinmeyip tüm milletvekille-rini istanbula çağırdı Tepkiler tabiki muhalefet kanadından gelmeye devam etti.Mitingin İstanbula alınması CHP'nin mağdur rolü çizeceği düşüncesinde olanlarda yok değil.Ben Canan Kaftancıoğlunu Bir dönem Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e benxetiyorum.Onun konuş-malarını hatırladıkça Osman Baydemir'in kadın hali diye bazen kendimce düşünürüm. Peki Cana Kaf-tancıoğlu neden ceza aldı.

CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamalarda bu davaların Canan Kaftancıoğlu’nun 2018 yılında İl Başkanlığı’na seçildikten sonra açılmaya başlandığı yer alıyor…

Canan Kaftancıoğlu’nun il başkanlığı sürecinde yerel seçimlerde CHP il ve ilçe örgütleri olarak sandık-lara sahip çıkmayı başardıkları ve Ekrem İmamoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanma-sında büyük katkısı olduğu biliniyor…

Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu’nun onadığı cezaları şöyle:

Kamu görevlisine alenen hakaret etme suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün…

Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak" suçlarından verilen 1 yıl 8 ay…

Cumhurbaşkanına alenen hakaret etme suçundan verilen 2 yıl 4 aylık hapis cezasını ise 1 yıl 9 aya indirildi ve düzeltilerek onandı.”

Yargıtay Canan Kaftancıoğlu’na “silahlı terör örgütü propagandası yapmak" ile "halkı kin ve düşman-lığa alenen tahrik etmek" suçlarından verilen toplam 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu.

Başta İyi Parti olmak üzere muhalefet parti liderlerinden ya da yöneticilerinden Kaftancıoğlu’nun mahkumiyetine ve siyasi yasağına tepkiler geldi, gelmeye de devam ediyor…

İşin ilginç yanı Ak Parti’nin kurucularından Bakanlık yapmış olan Hüseyin Çelik attığı tweet’te Kaf-tancıoğlu’nun mahkumiyetine tepki gösterdi…

Bir tepki de iktidar yanlısı olarak bilinen Nagihan Alçı’dan geldi… Alçı, fikirlerinden ötürü bir siyaset-çiye hapis ve siyasi yasağı kabul etmediğini beyan etti.

Mansur Yavaş ve diğer muhalefet partilerinin çoğu da Canan Kaftancıoğlu’nun mahkumiyetini kına-yan açıklamalar yaptı.

Sadece Ümit Özdağ, Kaftancıoğlu’nun Yargıtay tarafından cezalandırılmadığı terör suçunun sabitliğine atıfta bulunup sözü dolandırarak İçişleri Bakanı’na getirdi…

Velhasıl, Canan Kaftancıoğlu’nun cezasının onanmasının yankıları sürüyor.Dinlediğim ve okuduğum bazı Hukukçuların yorumları Kaftancıoğlu’nun tutuklanacağı; ya 6 ay ya da korona tedbirleri kaldı-rılmazsa 3 gün hapiste yatacağı yönünde.

İşte gündem bu şekilde sevgili okurlar bakalım süreç nasıl ilerleyecek hep birlikte göreceğiz kalın sağ-lıcakla. Yazarın Tüm Yazıları
Ben bu krizi anlamadım (!)
KPSS skandalı çok su götürür!
ELİ MİKROFONLU PROVOKATÖRLER
TERCİHLER ŞANSA MI BIRAKILACAK?
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
Ekonomik sıkıntının 20 nedeni
EMEKLİ VEKİLE 25 BİN NORMAL EMEKLİYE 4 BİN
BABALAR GÜNÜ
Doğal Seyir
Olsun mu?
SİYASETÇİNİN DİLİ..
Corona Bitmeden Maymun Çiçeği
"NATO" MERMER "NATO" KAFA
GÜNDEM İMAMOĞLU VE KAFTANCIOĞLU
Tek kurtuluş üretim
GÖÇMEN MESELESİ NEREYE GİDİYOR!
BAYRAMLAR ESKİMEZ
23 NİSAN'IN ANLAM VE ÖNEMİ
Bayram geliyor neyime
VUR DAVULCU VUR DAVULA!
HOŞ GELDİN RAMAZAN
Artık bırak ve git be Başkan!
Çanakkale ruhu ve 1915 Köprüsü
Vicdansız fırsatçılar!
Siyaset başka şey, ihanet başka…
PUTİN'İN SINAVI
Putin ve potin
GEÇÇEK Mİ?
'ZAMİCRON' MU, 'OMİCRON' MU DAHA TEHLİKELİ?
İmamoğlu’na büyük ders
AYVAYI YEDİK Mİ?
BİR SEZEN AKSU ŞARKISINI TARTIŞMAK BİZE NE KAZANDIRIR?
MUHALEFETİN PKK ÇIKMAZI
MAAŞ ZAMLARI MEMNUN ETMEDİ
AYDIN BİR ARPA BOYU YOL ALIR MI?
Biraz sevinseniz!
KOSGEB’i CHP’ye bağlayın daha iyi
DEVLET ADABI
Asgari ücret, azami mutluluk
'Asgari nakarat' yine başladı!
İyi Parti'nin kötü vekili
Hani sınır namustu?
Cumhuriyet sen çok yaşa!
Karton bardakla kahve içip romantikleşen gençler!
VAKALARDAKİ ARTIŞ HAYRA ALAMET DEĞİL
Z VE Y KUŞAĞI NE BEKLİYOR?
Neler oluyor?
MUTFAKTAKİ YANGIN!
7 Eylül'ü anlamak
OKULA HAZIR MIYIZ?
VARDIR BİR PÜF NOKTASI
AFETLER ÖLDÜRMEZ, TEDBİRSİZLİK ÖLDÜRÜR!
YANGIN'A KÖRÜKLE GİTMEK!
15 Temmuz darbe girişimi…
TOPLUM OLARAK NEREYE GİDİYORUZ?
MEZUN OLUNCA İŞ BULABİLECEK MİYİM?
HANİ BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZDİ
Pandemide pozitif kalmanın yolları nelerdir?
DENİZLERİMİZ SALYA SÜMÜK
Eğitim şart
1 Haziran beklentisi
YENİDEN MORMALLEŞME Mİ?
Aydın siyasetini kim yönetiyor?
EN BASİT KORONA TESTİ
Aydın siyasetindeki heyecanın sebebi ne?
YÜZLER DEĞİL HARİTA KIZARIYOR
ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ HEBA OLMAYA DEVAM EDECEK
Çanakkale’yi anlamak
Kadınlar göstermelik olarak hatırlandı
NORMALLEŞMEYİ NE KADAR ANLADIK?
Tuvalet kağıdının önemi
Sözün bittiği yer (VOLKAN SAYIN)
Kamu çöplüğü Aydın!
Aydın’ın son umudu Z kuşağı
Çerçioğlu neden köfteciliğe soyundu?
Aydın büyük şehir mi?
Ufukta "NORMALLEŞME" Gözüktü
Aşılanmaya hazır mısınız?