Sercan ÖRÜN
sercan.orun@aydindenge.com.tr

Dışarıya hizmet eden Aydın futbolu…

24 Şubat 2013, Pazar

     

Aydın’da yetişip, başka illerin profesyonel takımlarına giden futbolcular kervanına her geçen gün yenileri ekleniyor. Geçen hafta SHÇEK Spor’dan Bucaspor’a giden başarılı oyuncu Yusuf Aykut ve Köprülüspor’dan Fenerbahçe’ye transfer olan Batuhan Kamilçelebi’den sonra İbrahim Gülümser Gençefespor’dan Altınorduspor’a giden 12 yaşındaki forvet oyuncusu Yüksel Muhammet Bayar da bu kervana eklendiler.

Hafta sonu Aydın’dan 12 yaşında bir yetenekli futbolcunun daha profesyonel kulübün altyapısına transfer olduğunu duyduğumda sevindim, ama Aydın futbolunun diğer illerin kulüplerine hizmet eder duruma geldiği için de üzüldüm. Merak ediyorum Aydın’ın iki tane başarılı profesyonel kulübü varken, daha kaç Aydınlı yeteneği diğer illerin profesyonel kulüpleri kadrolarına dahil edecek.

Spor Toto 3. Lig 3. Grup’ta şampiyonluğa oynayan Altınorduspor’un Kulüp Başkanı Seyit Mehmet Özkan, geçen hafta Aydın’da oynanan Liseler arası Türkiye Şampiyonası Yarı Final maçlarına İzmir’den kalkıp futbolcu izlemeye geliyor, Aydın’da altyapıya önem veren kulüplerin yönetici ve antrenörleriyle görüşmeler yapıyor. Peki Aydın’daki profesyonel kulüplerin yöneticileri!

Şuanda şehrin takımı Aydınspor 1923, kendisini bir üst lige atmak zorunda. Herkes bunun farkında ve destekçisi. Ancak, 2. Lig’e yükselirken, onca transfer yapılarak yatırım yapılan altyapı da unutulmamalı. Belki de şuanki şampiyonluk sürecinde 10 kişi olan kulüp yönetiminden altyapıya ciddi anlamda ilgi göstermeleri beklenemez. Fakat altyapıya ilgi gösterilemiyorsa, hep söylenen, geçen sezon bir dönem oluşturulan özerk bir altyapı oluşturulmalı. Altyapının ayrı bir yönetimi olmalı. Altyapıya yıllık belli bir bütçe verilmeli ve altyapı yönetimi çeşitli gelirler sağlayarak kendi bütçesiyle ayakta durabilmeli. Aydın’da profesyonel olamadan başka illerin profesyonel takımlarına giden ve orada profesyonel olduğunda kulübe ödenen yetiştiricilik ücreti, altyapıdan satılan futbolcu gelirleri gibi kaynaklar kulübün geleceği olan altyapının olabilir. Altyapıya ciddi anlamda ilgi gösterilmez, önem verilmezse da, altyapıdaki futbolcular karanlıkta idman yapmaya devam ederse, 5-6 yıl sonra A Takım’da ilk 11’in yarısının Aydınlı futbolculardan oluşacağından, altyapıdan yetenekli genç futbolcuların yetiştirileceğinden kimse bahsetmesin!

Şimdi Aydınspor 1923 yetkililerine sorsak, Aydın’daki kulüplerden yetenekli futbolcuları transfer edememe konusunda mutlaka bir gerekçeleri vardır. Altyapıya önem veren kulüplerin yöneticilerine de, küçük yaştaki yetenekli sporcuların Aydın dışına gitmesi konusunda bir dokunsanınz, bin ah işiteceksiniz. Onlar da kendilerine değer verilmesini, ilgi gösterilmesini istiyor.

Hangi alanda olursa olsun, Aydın futboluna hizmet eden, Aydın futbolu için emek harcayan herkes bu konuya bir çözüm bulunması için bir şeyler yapmalı.
Yoksa Aydın başka illerin kaymağını, başka iller de yetenekli sporcular yetiştiren Aydın’ın güzel kaymağını yemeğe devam edecek…Yazarın Tüm Yazıları
Aydın’a yazık etmeyin
Aydın'ın kaybedecek zamanı yok
Gerçek ve geçerli anket
Seçimin galibi belli!
Bir siyaset hikayesi
Yapılacak çok iş var çok...
Bizim oğlan!
Kırmızı toprak, Karacasu…
Sporun siyasetteki temsilcileri
2013’ten 2014’e
Siyasetin değişmeyen hastalığı
Seçmen ne istiyor?
Hatırlarken unutmamak...
Başarının adı İsabeyli
Fuar ve Aydın’ın hayalleri
Kaybederken kazanmak
Ön seçim
Kim haklı?
Başka iller çıkarır biz düşürürüz
Her gün 29 Ekim gibi olsa…
Beşiktaşlılar
Erken kalkan...
Dökme suyla bu kadar olur
Projeler ve vaatler
Adı Amatör...
Darısı diğer bulvarların başına...
Aydın’da yapılamayan, Samsun’da yapıldı
Kaybettikten sonra…
Kara Pazar’lar yaşamayalım
Aydın için de bir kahve içseniz…
Göstermelik olmasın
Aydın’a zarar vermeyin
Kötünün iyisi bir başlangıç
Suçlu kim?
Kupa güzel, fakat…
Bir yeni sezon daha başlarken…
“Yazık”
Hedef çok, saha yok!
Büyükşehir bereketi!
Spora harcanan milyonlar…
Bizim için spor!
Rakipleri büyütmeye gerek yok!
BESYO
Günlük yaşıyor, yerimizde sayıyoruz
Varlık içinde yokluk çeken Aydın futbolu!
Çaresizseniz, çare sizsiniz!
Teşekkürler Yıldızgücü
Şampiyona yakışmadı
Aydın’ın başarısı tescillendi
Yeni Yönetim!
Spor da bu değil, dostluk da
İnananlar daima başarır…
Altyapı!
2. Lig sevinci, üzüntüye dönüşmesin
Gözün aydın Yılmaz Başkan, gözün aydın Kenan Başkan…
Ne olacak bu tepkilerin sonu?
Aydın futbolu ve dostluk...
Nihayet...
Aydın Belediyesi ile başladı Nazilli ile devam
Lidere yakışan buydu
Lafta kalan iki kelime
Zirve fena karıştı
Pilot takım mı?
Dışarıya hizmet eden Aydın futbolu…
Bir şampiyon eksik
Dökme suyla nereye kadar?
Şampiyonluk yarışı kızışıyor
Yeni fikirler, yeni gelirler
Halil İbrahim…
Bir tesis yapmak, bir tesise bakmak
2012’ye veda ederken