Sercan ÖRÜN
sercan.orun@aydindenge.com.tr

Seçmen ne istiyor?

13 Aralık 2013, Cuma

     

Yerel seçimler yaklaşırken, her geçen gün zaman daralıyor. Aydın’da CHP ve MHP’den sonra bugün AK Parti’nin de Büyükşehir Belediye Başkan Adayı açıklanıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren, adayların tam olarak belirlenmesiyle seçim yarışı biraz daha hareketlenecek.

Tabi adaylar, aday adayları yavaş yavaş seçim atmosferine girerken, ara sıra bazı projelerinden bahsetseler de, Aydın’da genellikle gündemi suç duyuruları ile dolu.

 

Erdal Aydın arkadaşımızın ilçelerde “Seçmen ne düşünüyor?” başlıklı çalışmasında ilçelerde, beldelerde vatandaşların genel olarak sorunlarını, yaşadıkları yerde gördükleri eksikler hakkında bilgi sahibi olmak mümkün. Şuana kadar Efeler, Umurlu, Yenipazar, Didim, Koçarlı ve Söke’de seçmenler ile yapılan çalışmalarda vatandaşların siyasilerden gerçek beklentilerini, vatandaşlar için gündemin ne olduğu da net olarak görülüyor.

 

Vatandaşların açıklamalarına baktığımızda, “Didim’de alt yapı, bozuk olan yollar, çevre düzenlemesi gibi başlıca sorunlar var. Öncelikle bunların giderilmesi gerekiyor” diyen de var. “Benim siyasetçilerden hiç bir beklentim yok. Halk için çalışılmıyor, 7’den 70’e herkes bilir ki, seçilip başa gelenler önce kendisi için daha sonra da çevresinde olanların çıkarına çalışıyor”, “Umurlu Beldesi’ne ben bildim bileli hiçbir yenilik yapılmadı. 20 yıl önce ne ise hala aynı durumdadır”, “Koçarlı Üniversite’nin bölümü bulanan bir ilçe olmasına rağmen gençler için hiç sosyal faaliyet olanağı ve öğrencileri burada tutacak bağlayıcı alternatifler yok. Özellikle bayanlar için iş olanakları ve yatırımdan yoksun kaldık”, “Köşk Belediyesi de çalışmalar yapıyor, fakat ilçemizin adına yakışır bir yer olması için çok eksiklerimiz var. Biz bayanların gidip oturabileceği bir parkımız yok. Sosyal açıdan çok eksiklerimiz var”, “Büyükşehir oluyoruz ama henüz alt yapı bitirilmedi. Alt yapı ve yolların kısa sürede bitirilmesini istiyorum”, “Köşkte alt yapı tamamlandı ve güzel oldu. Spor salonu, ailecek oturup dinlenebileceğimiz park ve benzeri alanlarımız yok. Sosyal alanların yapılmasını istiyorum”, “Siyasetçiler seçim dönemlerinde ortaya çıkıyor ve bu dönemlerde hizmet verip, seçim sonrası hizmet de göremiyorum, kendileri de gözükmüyorlar. Bunu 5 yıla yaymalarını, vaat ettikleri projeleri yerine getirip halk ile sürekli iç içe olmalılar”, Söke’de siyasetçileri halkın arasında görmek, onların sadece partilisine değil her vatandaşa eşit davranmalarını ve hizmet vermelerini istiyorum. Saat 18:00’dan sonra ilçemizde ışıklandırma, aydınlatma kötü olduğu için sokağa çıkamıyoruz ve herkes kabuğuna çekiliyor” diyenler de var. Yani herkesin siyasilerden beklentisi çok. Tabi içlerinde, yapılan çalışmalardan memnun olanları da var.

 

Gerek Büyükşehir adaylarının, gerekse ilçelerdeki adayların projelerinde öncelik, seçmenin sorunlarını giderecek projeler olmalı.

Tabi bu projeler için önce seçmeni, yani halkı dinlemek gerekir. Seçmen de, “dinledik” demek, oy istemek için değil, gerçekten sorunlara çözüm bulabilmek için dinlenmeli. Seçmeni dinlemelisiniz, kulak vermelisiniz, samimi olarak derdine çare olmaya çalışmalısınız ki, seçmen de daha sonra sizi dinlesin!Yazarın Tüm Yazıları
Aydın’a yazık etmeyin
Aydın'ın kaybedecek zamanı yok
Gerçek ve geçerli anket
Seçimin galibi belli!
Bir siyaset hikayesi
Yapılacak çok iş var çok...
Bizim oğlan!
Kırmızı toprak, Karacasu…
Sporun siyasetteki temsilcileri
2013’ten 2014’e
Siyasetin değişmeyen hastalığı
Seçmen ne istiyor?
Hatırlarken unutmamak...
Başarının adı İsabeyli
Fuar ve Aydın’ın hayalleri
Kaybederken kazanmak
Ön seçim
Kim haklı?
Başka iller çıkarır biz düşürürüz
Her gün 29 Ekim gibi olsa…
Beşiktaşlılar
Erken kalkan...
Dökme suyla bu kadar olur
Projeler ve vaatler
Adı Amatör...
Darısı diğer bulvarların başına...
Aydın’da yapılamayan, Samsun’da yapıldı
Kaybettikten sonra…
Kara Pazar’lar yaşamayalım
Aydın için de bir kahve içseniz…
Göstermelik olmasın
Aydın’a zarar vermeyin
Kötünün iyisi bir başlangıç
Suçlu kim?
Kupa güzel, fakat…
Bir yeni sezon daha başlarken…
“Yazık”
Hedef çok, saha yok!
Büyükşehir bereketi!
Spora harcanan milyonlar…
Bizim için spor!
Rakipleri büyütmeye gerek yok!
BESYO
Günlük yaşıyor, yerimizde sayıyoruz
Varlık içinde yokluk çeken Aydın futbolu!
Çaresizseniz, çare sizsiniz!
Teşekkürler Yıldızgücü
Şampiyona yakışmadı
Aydın’ın başarısı tescillendi
Yeni Yönetim!
Spor da bu değil, dostluk da
İnananlar daima başarır…
Altyapı!
2. Lig sevinci, üzüntüye dönüşmesin
Gözün aydın Yılmaz Başkan, gözün aydın Kenan Başkan…
Ne olacak bu tepkilerin sonu?
Aydın futbolu ve dostluk...
Nihayet...
Aydın Belediyesi ile başladı Nazilli ile devam
Lidere yakışan buydu
Lafta kalan iki kelime
Zirve fena karıştı
Pilot takım mı?
Dışarıya hizmet eden Aydın futbolu…
Bir şampiyon eksik
Dökme suyla nereye kadar?
Şampiyonluk yarışı kızışıyor
Yeni fikirler, yeni gelirler
Halil İbrahim…
Bir tesis yapmak, bir tesise bakmak
2012’ye veda ederken