Sercan ÖRÜN
sercan.orun@aydindenge.com.tr

Erken kalkan...

25 Ekim 2013, Cuma

     

Herkes tarafından bilinen bir söz vardır; “Erken kalkan, erken yol alır” derler. Yaşamın bir çok alanında bu söz geçerlidir. Yapacakları işe erken başlayanlar, daha kazançlı olurlar, güne erken başlayanlar günü daha iyi değerlendirirler. Bunun örneklerini çevrenizde görebilirsiniz.

 

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak Yerel Seçimlere de 5 ay kadar kısa bir zaman kaldı. Yerel seçimler için en erken yol alan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı aylar öncesinde açıklanan CHP’li Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu olmuştu. Çerçioğlu’nun ilk rakibi olan TBMM İdare Amiri ve MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak da Kurban Bayramı öncesi seçimler için startını baba ocağı Atça’dan verdi, projelerini açıklamaya başladı.

Şuanda Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için erken kalkan iki aday var. İki aday da, Aydın’a daha önce milletvekili olarak hizmet etmiş kişiler.

 

Zaman her geçen gün daralırken, Aydın’da artık AK Parti’nin Büyükşehir adayının kim olacağı merakla bekleniyor. Şimdiye kadar adaylığı belli olan isimlere bakılarak, kamuoyunda AK Parti’nin de Büyükşehir’e Aydın’da milletvekilliği geçmişi bulunan bir aday ile yola çıkacağı konuşuluyor. Sürecin azalması da göz önüne alınarak, Aydın’ı iyi bilen, Aydınlıların da iyi tanıdığı bir aday olma ihtimalinin yüksekliğini artırıyor. Günlerdir adaylığı en çok konuşulan isim AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem.

 

CHP Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, mevcut belediye başkanı olması ve ilçe belediyelerinin birçoğunun CHP’de olmasından dolayı birçok kesim tarafından 1-0 önde olduğu söyleniyor.

Öyle ki, Aydın Belediyesi’nin Merkez’e bağlı köylere götürmeye başladığı hizmetler köylüler tarafından Başkan Özlem Çerçioğlu’nun hizmetleri olarak algılanıyor.

Bir örnek verecek olursak; Kurban Bayramı’nda, 1 Nisan 2014’ten itibaren mahalle olacak köylerdeki büyüklerimize ziyaretlerde ister istemez, önümüzdeki yerel seçimler de konuşuldu. Yıllardır çöpünü el arabası ile köy çöplüğüne dökmeye giden köylüler, kapılarının önüne çöp bidonu koyulduğu ve iki günde bir köylere Aydın Belediyesi tarafından çöpler toplandığı için Özlem Çerçioğlu’nu takdir ettiklerini, ona karşı bir sevgi beslediklerini belirtiyor.

Bu anlamda 1-0 önde olduğu görülen Başkan Çerçioğlu’nun, mevcut belediye başkanı olmasının oluşturacağı dezavantajlar da var. Bunların yansımalarını görmek için mecburen bekleyeceğiz.

 

AK Parti’nin Aydın’da temayül yoklaması yapacağı 9-10 Kasım’da Aydın’a geleceği açıklanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın o tarihte Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı’nı açıklaması bekleniyordu. Şimdi Başbakan Erdoğan’ın Aydın’a gelişinin erteleneceği söyleniyor. Böyle bir ertelemenin ardından CHP ve MHP’nin Büyükşehir için adaylarını belirlediği Aydın’da belirsizlik devam ederse, bu AK Parti’ye nasıl yansır bilinmez.

 

Bakalım, “Erken kalkan erken yol alır” sözü Aydın’da siyaset için de geçerli olacak mı? Bunu 1 Nisan 2014 sabahında göreceğiz… Yazarın Tüm Yazıları
Aydın’a yazık etmeyin
Aydın'ın kaybedecek zamanı yok
Gerçek ve geçerli anket
Seçimin galibi belli!
Bir siyaset hikayesi
Yapılacak çok iş var çok...
Bizim oğlan!
Kırmızı toprak, Karacasu…
Sporun siyasetteki temsilcileri
2013’ten 2014’e
Siyasetin değişmeyen hastalığı
Seçmen ne istiyor?
Hatırlarken unutmamak...
Başarının adı İsabeyli
Fuar ve Aydın’ın hayalleri
Kaybederken kazanmak
Ön seçim
Kim haklı?
Başka iller çıkarır biz düşürürüz
Her gün 29 Ekim gibi olsa…
Beşiktaşlılar
Erken kalkan...
Dökme suyla bu kadar olur
Projeler ve vaatler
Adı Amatör...
Darısı diğer bulvarların başına...
Aydın’da yapılamayan, Samsun’da yapıldı
Kaybettikten sonra…
Kara Pazar’lar yaşamayalım
Aydın için de bir kahve içseniz…
Göstermelik olmasın
Aydın’a zarar vermeyin
Kötünün iyisi bir başlangıç
Suçlu kim?
Kupa güzel, fakat…
Bir yeni sezon daha başlarken…
“Yazık”
Hedef çok, saha yok!
Büyükşehir bereketi!
Spora harcanan milyonlar…
Bizim için spor!
Rakipleri büyütmeye gerek yok!
BESYO
Günlük yaşıyor, yerimizde sayıyoruz
Varlık içinde yokluk çeken Aydın futbolu!
Çaresizseniz, çare sizsiniz!
Teşekkürler Yıldızgücü
Şampiyona yakışmadı
Aydın’ın başarısı tescillendi
Yeni Yönetim!
Spor da bu değil, dostluk da
İnananlar daima başarır…
Altyapı!
2. Lig sevinci, üzüntüye dönüşmesin
Gözün aydın Yılmaz Başkan, gözün aydın Kenan Başkan…
Ne olacak bu tepkilerin sonu?
Aydın futbolu ve dostluk...
Nihayet...
Aydın Belediyesi ile başladı Nazilli ile devam
Lidere yakışan buydu
Lafta kalan iki kelime
Zirve fena karıştı
Pilot takım mı?
Dışarıya hizmet eden Aydın futbolu…
Bir şampiyon eksik
Dökme suyla nereye kadar?
Şampiyonluk yarışı kızışıyor
Yeni fikirler, yeni gelirler
Halil İbrahim…
Bir tesis yapmak, bir tesise bakmak
2012’ye veda ederken