Sercan ÖRÜN
sercan.orun@aydindenge.com.tr

Siyasetin değişmeyen hastalığı

20 Aralık 2013, Cuma

     

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri için AK Parti’nin de Aydın Büyükşehir Belediyesi için adayını açıklamasıyla, artık Büyükşehir için yarışacak adaylar belli oldu. Aydın’da haftalardır “AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olacak?” sorusu da rafa kalktı. Şimdi Aydın Merkez’de, yani yeni Efeler’de genellikle “CHP ve AK Parti’nin Efeler adayı kim olacak?” ve “Büyükşehir’i kim alır?” soruları soruluyor.

 

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin adaylarına bakacak olursak; CHP Adayı Özlem Çerçioğlu ile MHP Adayı Ali Uzunırmak’ın Aydın’da bir siyasi geçmişleri var. AK Parti’nin ithal görünümlü, yerli adayı Mustafa Savaş ise, rakiplerine göre Aydın’da siyasi geçmişi olmayan bir aday. Bu yönden dezavantajlı gibi görünse de, belki de rakiplerine göre en önemli farkı bu. Üç aday seçmen kantarına ağırlıklı olarak bu yönleri ile çıkacak. Çerçioğlu ve Uzunırmak için, bugüne kadar yaptıkları, söyleyip de yapamadıkları veya yapmadıkları artı ve eksileri olacak. Savaş’ın ise, en önemli avantajlarından birisi iktidar partisinin adayı olması. Tabi son günlerde Türkiye gündemindeki gelişmeler Aydın’a nasıl yansır bilinmez.

 

Siyasi kulislerde genellikle Aydın’da çok fazla geçmişi olmayan Mustafa Savaş ile AK Parti’nin başarılı olamayacağı, bunun da MHP Adayı Ali Uzunırmak’a yarayacağı konuşuluyor.

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu, sözde anketlere göre ve mevcut Aydın Belediye Başkanı olmasının da verdiği avantajla 1-0 önde gibi gözüküyor. Bu yüzden AK Parti’nin Büyükşehir Belediyesi’ni kazanabilmesi için adayı Mustafa Savaş’ın halka kendisini çok iyi anlatması gerekiyor.

 

Şuanda kimi kesime göre favori Özlem Çerçioğlu, plase Ali Uzunırmak gibi gözükürken, kimi kesime göre de sözde anketlerin tersine favori Ali Uzunırmak, plase Özlem Çerçioğlu.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı’nı asıl belirleyecek olan da, ilk kez büyükşehir için oy kullanacak köydeki seçmenler. Bu yüzden net bir şeyler söylemek için çok erken ve aslında bu seçimin favorisi de yok.

 

UFUK DÖVER, ÖRNEK OLMALI

Yıllardır siyasetin değişmeyen hastalığı ne yazık ki, karalama, yıpratma siyaset. Aydın’da seçimlerin yaklaşmasıyla eleştiriler artarken, ne yazık ki karalama ve yıpratma siyaseti hastalığı başladı. Siyasetçilerin birbirini yıpratmaya çalıştığı böyle bir dönemde, AK Parti Didim Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayan Didim Ticaret Odası Eski Başkanı Ufuk Döver’in geçen günkü bir açıklaması dikkatimi çekti. “Barış içinde demokratik yarış parolasıyla yola çıkıyoruz ve bu centilmence tavrımızı seçim sonuna kadar götüreceğiz. Kimseyi kötülemeyeceğiz, başkalarının neler yaptıklarını değil, kendimizin ne yaptığını, neler yapacağımızı anlatacağız” diyen Döver’in bu sözleri Aydın’daki siyasetçilere örnek olmalı.

Bırakın karalamayı, yıpratmayı, Aydın için yaptıklarınızdan ve yapacaklarınızdan bahsedin. Aydın’ın gündemini bu şehre bir şey kazandırmayacak konularla meşgul etmeyin.Yazarın Tüm Yazıları
Aydın’a yazık etmeyin
Aydın'ın kaybedecek zamanı yok
Gerçek ve geçerli anket
Seçimin galibi belli!
Bir siyaset hikayesi
Yapılacak çok iş var çok...
Bizim oğlan!
Kırmızı toprak, Karacasu…
Sporun siyasetteki temsilcileri
2013’ten 2014’e
Siyasetin değişmeyen hastalığı
Seçmen ne istiyor?
Hatırlarken unutmamak...
Başarının adı İsabeyli
Fuar ve Aydın’ın hayalleri
Kaybederken kazanmak
Ön seçim
Kim haklı?
Başka iller çıkarır biz düşürürüz
Her gün 29 Ekim gibi olsa…
Beşiktaşlılar
Erken kalkan...
Dökme suyla bu kadar olur
Projeler ve vaatler
Adı Amatör...
Darısı diğer bulvarların başına...
Aydın’da yapılamayan, Samsun’da yapıldı
Kaybettikten sonra…
Kara Pazar’lar yaşamayalım
Aydın için de bir kahve içseniz…
Göstermelik olmasın
Aydın’a zarar vermeyin
Kötünün iyisi bir başlangıç
Suçlu kim?
Kupa güzel, fakat…
Bir yeni sezon daha başlarken…
“Yazık”
Hedef çok, saha yok!
Büyükşehir bereketi!
Spora harcanan milyonlar…
Bizim için spor!
Rakipleri büyütmeye gerek yok!
BESYO
Günlük yaşıyor, yerimizde sayıyoruz
Varlık içinde yokluk çeken Aydın futbolu!
Çaresizseniz, çare sizsiniz!
Teşekkürler Yıldızgücü
Şampiyona yakışmadı
Aydın’ın başarısı tescillendi
Yeni Yönetim!
Spor da bu değil, dostluk da
İnananlar daima başarır…
Altyapı!
2. Lig sevinci, üzüntüye dönüşmesin
Gözün aydın Yılmaz Başkan, gözün aydın Kenan Başkan…
Ne olacak bu tepkilerin sonu?
Aydın futbolu ve dostluk...
Nihayet...
Aydın Belediyesi ile başladı Nazilli ile devam
Lidere yakışan buydu
Lafta kalan iki kelime
Zirve fena karıştı
Pilot takım mı?
Dışarıya hizmet eden Aydın futbolu…
Bir şampiyon eksik
Dökme suyla nereye kadar?
Şampiyonluk yarışı kızışıyor
Yeni fikirler, yeni gelirler
Halil İbrahim…
Bir tesis yapmak, bir tesise bakmak
2012’ye veda ederken