Sercan ÖRÜN
sercan.orun@aydindenge.com.tr

İnananlar daima başarır…

7 Mayıs 2013, Salı

     

Toplum içinde söylenen iki söz vardır; “İnanmak başarmanın yarısıdır”, “inananlar daima başarır” diye, boşuna dememişler... 

2010 yılında kulüp yönetimleri, altyapıda istikrarlı çalışmalar yapmayıp, altyapıyı üvey evlat olarak görüp gerekli desteği vermeyince, Aydın’da futbol sevdalısı bir doktor ve ailesi tarafından kurulan bir kulüp vardı. Hedefini sadece altyapıda yetenekli sporcuları keşfedip, yetiştirmek olarak belirlemişti. Sokak sokak, okul okul dolaşıp minik yetenekleri keşfetmek için emek harcayan, daha okula yeni başlamış çocuklara bile futbolu sevdirmeye çalışırdı.

Kendi kulübünü kurduğu günden bu yana imkansızlıklar içinde de olsa hedeflerinden hiç sapmadı, sadece altyapıda hedeflerini gerçekleştirmeye çalıştı. Aydın’da en küçük yaş grubundaki, en fazla futbolcuya sahip bir kulüp, bir antrenör oldu. Kısa sürede profesyonel takımların altyapılarına, İnter'in, Barcelona'nın yaz kamplarına yetenekli futbolcular da göndermeye başladı. Aydın’da futbola yüksek miktarda para harcayan birçok kulüp başka illere hazırlık maçı yapmaya gitmezken, o daha lisansı bile çıkmamış minik yetenekleri, tecrübe kazanmaları için çevre illere profesyonel takımların altyapıları ile hazırlık maçlarına götürürdü. Ekibine gönül bağı kurduğu, geleceğin başarılı antrenörlerini de kattı. Ve artık verdiği emeklerin karşılığını almaya başladı.

Aydın’da herkesin “Doktor İbrahim” diye bildiği, futbol sevdalısı olan Emekli Doktor İbrahim Gülümser’in, üç sezon önce kurduğu İbrahim Gülümser Gençefe Spor Kulübü’nün U14 Takımı, bu sezon Aydın’da birinci olarak U14 Türkiye Şampiyonası 1'inci Kademe maçlarına katılmaya hak kazandı. Muğla’daki 1'inci Kademe maçlarında da güçlü rakiplerini eleyerek, şampiyonada yarı final grubuna, Türkiye’nin en iyi 18 takımı içine girdi.

Üç sezondur kendi idealleri ve hedefleri doğrultusunda inatla altyapıda bir şeyler yapmaya çalışan İbrahim Gülümser, inanarak, çalışarak tek başına da olsa nelerin yapılabileceğini gösterdi. Ve şimdi, “Oyuncu kriterimiz Türk futbolunun bile üstünde düşünülmektedir. Dünya futbolunda oynayacak oyuncularla çalışıyorum ve onları eğitiyorum” diyor. İleride bir gün, İbrahim Gülümser Gençefespor'dan yetişen bir futbolcu ülke dışında forma giyerse şaşırmamak gerekir.

Aydın’da İbrahim Gülümser gibi kendisini altyapıya adamış, yetenekli gençler yetiştirmeye çalışan antrenörler ve o onların yetiştirdiği çok sayıda yetenekli yıldız adayı var. Aydın’da en kısa sürede bu değerleri değerlendirecek kulüp yöneticilerine ihtiyaç var. Yoksa Aydınlı gençleri diğer illerin profesyonel kulüpleri keşfetmeye devam edecek!

AYDINSPOR 1923 VE İLÇE TAKIMLARI
Geçen haftaki “Altyapı” başlıklı yazımın ardından bana Didim’den mesaj atarak, Aydın futbolu ile ilgili düşüncelerini dile getiren değerli büyüğüm Erdal Beysülün’ün mesajını sizlerle paylaşmak istedim.

İşte Erdal Beysülün’ün Aydınspor 1923 ve Aydın futbolu hakkındaki mesajı:

“Öncelikle Aydıspor 1923 Takımı’na 2'nci Lig’de başarılar dilerim. Yıllardır sen Merkez’de, ben de Söke ve Didim’de futbolun peşinde koşturuyoruz. Yaklaşık 10 yıldır tanışıklığımız ve dostluğumuz var. Bunları keşke ‘altyapı’ yazında belirtseydin veya bundan sonraki yazılarında, oradaki dost sohbetlerinde belirtir, dile getirirsin.

1. Umarım Aydın ilimizin Merkez’i bundan sonra ilçeleri ve onların spor kulüpleri ile sıcak ilişkiler kurarlar.
2. İlçelere oynatmadığı veya oynatamayacağı sporcularını kiralama veya bedelsiz kullanma konusunda yardımcı olur.
3. Bölgesel Amatör Lig’de takımlarını yakın takibe alırlar ve onlara yardımcı olurlar, en önemlisi de Aydınspor 1923, lider, babacan ve sıcak ilişkiler kurar ve ilçeleri de onlara karşılıksız kalmaz ise, iddia ediyorum ki Aydın futbolu kimseye ihtiyacı olmadan adını Türkiye spor gündemine ‘Efsane geri dönüyor’ manşetlerini tekrar attıracaktır. İşte o zaman İstanbul tekrar düşünmeye korkmaya başlar.”

Ben de artık, Aydınspor 1923’ü yönetenler için bunları uygulamak zor olmasa gerek diye düşünüyorum. Kalıcı başarılar için bunlar şart!


Yazarın Tüm Yazıları
Aydın’a yazık etmeyin
Aydın'ın kaybedecek zamanı yok
Gerçek ve geçerli anket
Seçimin galibi belli!
Bir siyaset hikayesi
Yapılacak çok iş var çok...
Bizim oğlan!
Kırmızı toprak, Karacasu…
Sporun siyasetteki temsilcileri
2013’ten 2014’e
Siyasetin değişmeyen hastalığı
Seçmen ne istiyor?
Hatırlarken unutmamak...
Başarının adı İsabeyli
Fuar ve Aydın’ın hayalleri
Kaybederken kazanmak
Ön seçim
Kim haklı?
Başka iller çıkarır biz düşürürüz
Her gün 29 Ekim gibi olsa…
Beşiktaşlılar
Erken kalkan...
Dökme suyla bu kadar olur
Projeler ve vaatler
Adı Amatör...
Darısı diğer bulvarların başına...
Aydın’da yapılamayan, Samsun’da yapıldı
Kaybettikten sonra…
Kara Pazar’lar yaşamayalım
Aydın için de bir kahve içseniz…
Göstermelik olmasın
Aydın’a zarar vermeyin
Kötünün iyisi bir başlangıç
Suçlu kim?
Kupa güzel, fakat…
Bir yeni sezon daha başlarken…
“Yazık”
Hedef çok, saha yok!
Büyükşehir bereketi!
Spora harcanan milyonlar…
Bizim için spor!
Rakipleri büyütmeye gerek yok!
BESYO
Günlük yaşıyor, yerimizde sayıyoruz
Varlık içinde yokluk çeken Aydın futbolu!
Çaresizseniz, çare sizsiniz!
Teşekkürler Yıldızgücü
Şampiyona yakışmadı
Aydın’ın başarısı tescillendi
Yeni Yönetim!
Spor da bu değil, dostluk da
İnananlar daima başarır…
Altyapı!
2. Lig sevinci, üzüntüye dönüşmesin
Gözün aydın Yılmaz Başkan, gözün aydın Kenan Başkan…
Ne olacak bu tepkilerin sonu?
Aydın futbolu ve dostluk...
Nihayet...
Aydın Belediyesi ile başladı Nazilli ile devam
Lidere yakışan buydu
Lafta kalan iki kelime
Zirve fena karıştı
Pilot takım mı?
Dışarıya hizmet eden Aydın futbolu…
Bir şampiyon eksik
Dökme suyla nereye kadar?
Şampiyonluk yarışı kızışıyor
Yeni fikirler, yeni gelirler
Halil İbrahim…
Bir tesis yapmak, bir tesise bakmak
2012’ye veda ederken