Sercan ÖRÜN
sercan.orun@aydindenge.com.tr

Kim haklı?

8 Kasım 2013, Cuma

     

Aydın’da haftanın gündemi, Aydın Belediyesi tarafından köylerin girişlerine, köylerin isimlerinin bulunduğu “T.C. Aydın Belediyesi ….. Köyü” yazılı takların, levhaların İl Özel İdaresi tarafından söktürülmesi.

Köylerdeki tak işlemlerini, bazı vatandaşlar “T.C.” konusu, bazı vatandaşlar seçim malzemesi, bazı vatandaşlar da köylere götürülmüş bir hizmet olarak algıladı.

1 Nisan 2014’ten itibaren Efeler İlçesi’ne bağlı mahalle olacak köylere, yıllardır yapılmayan takların, köylerin mahalle olmasına beş ay kala dikilmesi vatandaşlar arasındaki ayrı bir tartışma konusuydu. Çünkü beş ay sonra resmiyette ne Aydın Belediyesi kalacak, ne de köyler. Aydın Belediye Meclisi kararı ile dikilen taklardaki yazıların değişmesi gerekecekti.

 

Şimdi İl Özel İdaresi tarafından bu hafta içinde takların sökülmeye başlanmasıyla, Aydın’da Aydın Belediyesi ile Aydın Valiliği, İl Özel İdaresi arasında tak gerginliği başladı.

 

Takların yasalara göre yapıldığını belirten Aydın Belediyesi, “Aydın Belediyesi’nin Meclis kararı ile köylerin girişine astığı takların İl Özel İdaresi tarafından kaldırılması yasalarla desteklenmiş yatırım ve hizmetin engellenmesi anlamına gelmektedir. Levhaların Aydın Belediyesince kaldırılmasının istendiği resmi yazı Aydın Belediyesine ulaşmadan ve bu yönde uygun bir süre dahi verilmeden tabelaları sökme eyleminde bulunulması kabul edilebilecek bir durum değildir. Aydın Belediyesi, yasal hakkı ve sorumluluğunun olduğu bu konuda uğrayacağı her türlü zararı gidermek için hukuki yollara başvuracaktır. Yapılan bu yanlış uygulama sonucu Aydın Belediyesi’nin uğrayacağı tüm maddi ve manevi zararların ilgili kuruma yükletileceği de aşikardır” diyor.

 

Aydın Valiliği tarafından da, takların tehlike yarattığını belirtilirken, “Yapılan eylemin kanunda belirtilen yatırım ve hizmet alanına girmediği, köy tüzel kişiliğinin yapılacak ilk mahalli idareler seçimine kadar devam edeceği, Aydın Belediyesinin bu konu ile ilgili olarak hazırlık yapmış olsa bile bu köylerin mahalli idareler seçiminden sonra Efeler İlçe Belediyesine bağlı mahallesi olacağı, Aydın Büyükşehir Belediyesinin mahallesi olmayacağı, tüm bu işler ve işlemlerin mahalli idareler seçiminden sonra yapılacağı kanunun açık hükmüdür. Kanunun açık hükmüne rağmen ve Aydın Belediyesinin Mahalli İdareler seçiminden sonra Büyükşehir Belediyesine dönüşeceği ve dolayısıyla mahallelerin Efeler İlçe Belediyesine geçeceğinden, köylere bu tip bir yazı yazılması hukuka uygun olmamakla birlikte hizmet ve yatırım olarak değerlendirilmeyeceği açıktır” denildi.

 

Her iki kurum da yaptıkları işlemlerde haklı olduklarını, kanuna göre hareket ettiklerini belirtiyor. Bakalım kimin yaptığı doğru, kim haklı çıkacak? Bekleyip göreceğiz…

 

Tabi bu süreçte, tak gerginliği ile Türkiye gündemine gelen Aydın, yaşanacak olaylardan zarar görmemeli!

 

AK PARTİ’DE SANDIK HEYECANI

Yerel seçimler öncesi Aydın’da ilk sandığı AK Parti partililerinin önüne koyacak. Tabi temayül yoklamasından kimlerin ilk sırada çıkacağı önemli, fakat asıl önemli olan sandıktan çıkacak sonuçların adayların belirlenmesine ne derece yansıyacağı.

Bakalım AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve İlçe Belediye Başkan Adayları için temayül yoklamasından kimler ilk sırada çıkacak... Yazarın Tüm Yazıları
Aydın’a yazık etmeyin
Aydın'ın kaybedecek zamanı yok
Gerçek ve geçerli anket
Seçimin galibi belli!
Bir siyaset hikayesi
Yapılacak çok iş var çok...
Bizim oğlan!
Kırmızı toprak, Karacasu…
Sporun siyasetteki temsilcileri
2013’ten 2014’e
Siyasetin değişmeyen hastalığı
Seçmen ne istiyor?
Hatırlarken unutmamak...
Başarının adı İsabeyli
Fuar ve Aydın’ın hayalleri
Kaybederken kazanmak
Ön seçim
Kim haklı?
Başka iller çıkarır biz düşürürüz
Her gün 29 Ekim gibi olsa…
Beşiktaşlılar
Erken kalkan...
Dökme suyla bu kadar olur
Projeler ve vaatler
Adı Amatör...
Darısı diğer bulvarların başına...
Aydın’da yapılamayan, Samsun’da yapıldı
Kaybettikten sonra…
Kara Pazar’lar yaşamayalım
Aydın için de bir kahve içseniz…
Göstermelik olmasın
Aydın’a zarar vermeyin
Kötünün iyisi bir başlangıç
Suçlu kim?
Kupa güzel, fakat…
Bir yeni sezon daha başlarken…
“Yazık”
Hedef çok, saha yok!
Büyükşehir bereketi!
Spora harcanan milyonlar…
Bizim için spor!
Rakipleri büyütmeye gerek yok!
BESYO
Günlük yaşıyor, yerimizde sayıyoruz
Varlık içinde yokluk çeken Aydın futbolu!
Çaresizseniz, çare sizsiniz!
Teşekkürler Yıldızgücü
Şampiyona yakışmadı
Aydın’ın başarısı tescillendi
Yeni Yönetim!
Spor da bu değil, dostluk da
İnananlar daima başarır…
Altyapı!
2. Lig sevinci, üzüntüye dönüşmesin
Gözün aydın Yılmaz Başkan, gözün aydın Kenan Başkan…
Ne olacak bu tepkilerin sonu?
Aydın futbolu ve dostluk...
Nihayet...
Aydın Belediyesi ile başladı Nazilli ile devam
Lidere yakışan buydu
Lafta kalan iki kelime
Zirve fena karıştı
Pilot takım mı?
Dışarıya hizmet eden Aydın futbolu…
Bir şampiyon eksik
Dökme suyla nereye kadar?
Şampiyonluk yarışı kızışıyor
Yeni fikirler, yeni gelirler
Halil İbrahim…
Bir tesis yapmak, bir tesise bakmak
2012’ye veda ederken