Arif Ali UYGUÇ

Aydın Çevre Kurultayı

7 Ocak 2016, Perşembe

     

Önümüzdeki cumartesi (9 Ocak) günü Aydın’da tarihi bir gün yaşanacak ve Aydın Çevre Kurultayı yapılacak.

“Keşke Demeden Önce” sloganıyla çıkılan yolda yerel sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Ege Üniversitesinden katılımcılar da olacak.

Türk Tabipleri Birliği, Aydın Tabipleri Odası, AYÇEP ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın desteklediği kurultaya bir çok sivil toplum kuruluşu destek veriyor.

Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Osman Karababa “Kapitalizm doğadan ne istiyor” adlı bir konferans verecek ve iki panel düzenlenecek.

İlk panelde; Aydın’ın çevre sorunları ve sağlık, Jeotermal enerji ve sorunları, Jeotermal enerjinin tarıma etkisi ve sorunları, Madenciliğin doğaya etkileri, çevre hukuku, Çevre kirliliğinin sağlığa etkileri konuşulacak.

İkinci panel; Aydın’da çevre mücadelesi deneyimleri ve örgütler. AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili ve diğer konuşmacılar bildiklerini, gördüklerini ve verdikleri savaşı anlatacak.

Katılımcılara baktığımızda göze batanların başında Söke Kisir Köyü Muhtarı Baki Suna geliyor. “Kanser Köy” adıyla köyünün adını Türkiye geneline duyuran, duyarı bir çevreci Baki Suna. Çevreye duyarlılığı dikkat çekmek için eşi ile birlikte saçlarını kazıtacak kadar radikal bir kişilik. O da aynı gün Uranyum Madenleri ile Mücadele hikâyesini anlatacak ve dinleyicileri en çok etkileyecek olan konuşmacılardan biri olacak. Çünkü Baki Suna mücadelenin bire bir içinde olan ve yaşayan az kişiden biri.

Ege Üniversitesinden Ali Osman Karababa’dan başka bir konuşmacı daha var; Doç. Dr. Hür Hassoy. Çevre kirliliğinin sağlığa etkilerini anlatacak.

Aydın’da yapılacak olan Çevre Kurultayı’nda olmayan ve kesinlikle yokluğu çekilecek olan kitle Adnan Menderes üniversitesi.

Kurultaya Ege Üniversitesinden katılım var ama ADÜ’den kimse yok. Bu duyarsızlık mı yoksa altında başka bir şey mi var bilemiyorum.

Umarım yoktur.

Cumartesi günü Efeler Şükran Güngör Tiyatro Salonunda buluşmak dileğiyle.