Takip Et

Köpekler Hakkında Yanlış Bilinen Doğrular

Merhabalar; Sayın Aydın Denge okurları ve kent sakinleri. Her ayın 1. ve 3. Cumartesi Günü siz değerli okurlar ve hayvan dostlarımız ile birlikte olmaya devam ediyoruz. Bu haftaki konumuz köpekler hakkında yanlış bilinen doğrular…

1- Yanlış: Köpeklerin 1 yaşı, 7 insan yaşına denk gelmektedir.

Doğru: Köpeklerin yaşı ile insanların yaşı arasında bir korelasyon yoktur. Köpekler 6 ay sonrası seksüel olgunluğa ererken, 6 ay-2 yıl arası gençlik ve yetişkinlik dönemi, 2-8 yaş arası orta yaş, 8 yaşından itibaren yaşlılık dönemi olarak kabul edilir. İyi bakılmış sağlıklı bir köpeğin ortalama hayatı 15 yıl kadardır.

2- Yanlış: Tuvalet eğitiminde yavru köpek yanlış yere yaptığında bölgeyi koklatıp, hafif poposuna vurarak hayır deyip, doğru yeri göstermek gerekir.

Doğru: Köpeklerde ceza ve ödül mekanizması eylem sonrası 3 saniye içerisinde aksiyona geçilirse başarılı olur. Köpekler beslenme sonrası yaklaşık 1 saat içerisinde ihtiyaçlarını giderirler. Köpeği tuvaletini yaparken yakalayıp anında doğru yere yönlendirir iseniz etkili olur. Ayrıca hiçbir canlıda ceza mekanizmasında hafif de olsa şiddet çözüm değildir. Tam tersi sorunları derinleştirir.

3- Yanlış: Köpeklerin diş sayısı insanlardan azdır.

Doğru: Köpeklerin diş sayısı insanlardan fazla 42 adettir.

4- Yanlış: Köpeklerde yumurtlama sonrasında kanama görülür.

Doğru: Köpeklerde kanama insanlardan farklı olarak yumurtlama öncesi görülür. Kanamanın anlamı rahmin kendini yumurtlama ve gebeliğe hazırlamasıdır. Dişi erkeği kanamayı takiben 11-12. günlerde kabul eder.

5- Yanlış: Dikkatli olayım da köpeğim sokak köpekleri ile çiftleşmesin.

Doğru: Dişi köpekler ancak yumurtlama dönemlerinde erkeği kabul ederler. Hayvanlarda tecavüz yoktur ve onlardaki seksüel aktivite zevk almadan öte tamamen nesillerini devam ettirmek içgüdüsüdür. Eğer dönemi değilse dişi köpekler çiftleşmezler.

6- Yanlış: Köpeklerin görme duyusu çok gelişmiştir.

Doğru: Köpeklerin görme duyusu insanlardan çok daha kötüdür. Eğer hareketsiz ise 3 metreden uzak objeleri ayırt edemezler.

7- Yanlış: Köpeklerin işitme duyusu çok gelişmiştir.

Doğru: Köpeklerin işitme duyusu genel olarak insanlardan daha iyidir. Yüksek frekanstaki sesleri 4 kat daha iyi duymalarına rağmen düşük frekanstaki seslere karşı duyarlılıkları daha düşük, daha azdır.

8- Yanlış: Köpekler dünyayı siyah ve beyaz olarak görürler.

Doğru: Köpeklerin gözleri bizimkiler gibi renkleri ayrıntılı göremese de kımızı mavi gibi bazı renkleri algılarlar.

9- Yanlış: Köpekleri sık sık bebek şampuanı ile yıkamak gerekir .

Doğru: Köpekleri ancak dışarı çıkıp çok kirlendikleri zamanlarda 1-2 ayda bir yıkamak gerekir. Köpeklerin deri Ph’sı insanlardan farklı olduğu için kirlendiklerinde kendilerine özel şampuanlar ile yıkamak gerekir.

10- Yanlış: Erkek köpekler sistit olmaz.

Doğru. Erkek köpekler dişiler kadar sık olmasa da sistit olurlar. Özellikle az su içen köpeklerde yaşlılıkta sistit olma olasılığı yüksektir.

Hepinize sevgi dolu ve sağlıklı günler dilerim.

Not: Merak ettiğiniz sorular için info@aydinvetpet adresinden ulaşabilirsiniz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.