Mevlüt GÜNAY

Özeleştiri yapmak

24 Temmuz 2015, Cuma

     

Genel seçimler yapılalı birbuçuk ay gibi bir zaman geçmesine rağmen siyasi partilerde şok devam etmekte. Ancak özeleştiri yapanı da maalesef göremiyoruz. Kabahat maalesef vatandaşta. İktidar partisi AK Parti Adnan Menderes’in memleketi Aydın’da irtifa kaybetti. CHP 4 vekil, AK parti 2 vekil çıkardı. Menderes’in idamını alkışlayan CHP Aydın’da birinci parti ve dört milletvekili. Yazık! Ancak AK Parti nerede hata yaptık da irtifa kaybediyoruz deyip hatalardan ders çıkarmayı öğrenmediği müddetçe irtifa kaybetmeye devam eder. Halkın arasında dolaşıp irtifa kaybının sebeplerini araştırdığınız zaman kaybın birçok sebebi olduğunu görürsünüz. O sebeplerden birkaçını sıralayalım:

1- AK Parti’nin ülkemize bölgemize ve ilimize yapmış olduğu büyük hizmetler parti teşkilatlarınca vatandaşa anlatılamadı. Teşkilatlar anlattık diyemezler. Eğer derlerse seçimlerin haricinde hangi köyü hangi mahalleyi ziyaret ettiniz. Bir ayda kaç defa basın toplantısı yaptınız denilebilir.Parti teşkilatları özeleştiri yapmalı yapabilmeli. Halkla iç içe olmayı başarabilmeli. Tavuk yumurtlayacağı zaman ve yumurtladığı zaman gıd gıdak diye ortalığı ayağa kaldırır. Dakikalarca bağırır. Sanki dünyadaki tüm yumurtaları o yumurtlamıştır. Onun gibi Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu iddia edildiğine göre bir kamyon yaklaşık 15 ton portakal dağıttı. Öyle bir reklam yaptı ki sanki tüm Aydın’ın portakal üreticisinin portakalını değerlendirdi. Dağıtılan portakal 15 ton. Nazilli ve Kuyucak bölgesinde binlerce ton portakal üretiliyor. Sadece bir kişinin 300 tonun üzerinde portakal ürettiğini biliyorum. Sayın Çerçioğlu’nu tebrik ediyorum reklamını güzel yapıyor. Ancak AK Parti yapılan büyük hizmetlerin reklamını bile yapamadı. Gerek mahalli seçimlerde gerekse genel seçimlerde Nazilli’ye yapılan beş yıldızlı şahane hastaneyi bile Nazilli’de anlatmadı, anlatamadı. Milletin partisi olan AK Parti’nin milletvekilinin partisi haline dönüşmesi de kaybın sebeplerindendir. Umarım bundan sonra böyle olmaz.

2- 4+4+4 çıkarılıp mecburi eğitimin 12 yıla çıkarılmasının ardından köy ve kasabalardan öğrencilerin taşınması hükümet politikası olmasına ve Türkiye’nin her tarafında taşınmasına rağmen Aydın’da taşımaya kısıtlama getirildi. Minibüs birliklerinin bulunduğu yerlerden öğrenciler taşınmadı. Bir vatandaş benim 2 tane çocuğum liseye gidecek her ikisine hem yol parası hem yemek parası vermek zorundayım. İmkanlarım kısıtlı madem taşımayacaktınız neden 12 yılı mecburi yaptınız. Ben de önümüzde mahalli seçimler arkasında genel seçimler var. Şimdiye kadar hep AK Parti’ye oy verdim. Önümüzdeki seçimlerde bedelini ödeteceğim demişti. Vatandaş dediğini yaptı. Bedelini ödetti. Bu da AK Parti’nin getirdiği bürokratın AK Parti’ye attığı gol.

3- İldeki bazı bürokratların burnundan kıl aldırmaması. Sayın Valimizin kapısı vatandaşa açık. Mesela bir vatandaş saat 10’da Valinin özel kalemini arar. Randevu talep eder.15 dakika sonra vatandaşa dönülür. Saat 11.30’a randevu verilir. Vali ziyaretinden sonra vatandaş bir İl Müdürünü ziyaret etmek için müdürün sekreterini arayıp randevu talep eder. Ertesi gün saat 14.00’e randevu verilir. Vatandaş uzak ilçeden geldiğini ,gerekirse akşama kadar bekleyebileceğini ve ayaküstü bir nezaket ziyareti yapacağını söylemesine rağmen yine de yarın saat 14.00 denir. İl Müdürü Validen havalı ve Validen büyüktür. İl Müdürü ulaşılması zor insandır. Vatandaş il Müdürünü ziyaretten vazgeçer. İl Müdürü izinde veya dış görevde değil makamındadır. Bu tip bürokratların irtifa kaybında payı az değildir ve AK Parti’nin kendi getirdiği bürokratın AK Parti’ye attığı goldür.

4- Genel Merkezin tutumu. Eskiden Tayyip Bey vardı çalışıyordu, seviliyordu, Genel Merkez yöneticileri de rahattı. Herhalde kerameti kendilerinden biliyorlardı. Oysa bu milletin sevgisi Sayın Erdoğan’aydı. Edindiğimiz izlenim o ki. Genel Merkez yöneticileri Sayın Davutoğlu’nun teşkilatı tam tanımamasından istifadeyle, ahbap çavuş ilişkisi içerisinde kendi adamlarını seçilecek yerlere yerleştirmek için, listelerle oynamaları AK Parti’nin tek başına iktidarını maalesef önlemiştir. Beyler kral çıplak. Bunu anlayın artık. Tayyip Bey yok artık. Burnunuzdan kıl aldırmaz, ikazlara aldırmaz, vatandaşa dayatırsanız, vatandaş da size dayatır.13 yılın birikimini 3-5 kişi maalesef harcamış ne emekler verilmiş olan koskoca partiye yazık etmişlerdir. Temayül yoklaması yaptınız yetmedi sivil toplum temayül yoklaması yaptınız insanlar il merkezlerine geldi oy kullandı, aday adayları perişan oldu. İnsanlar biz adamlar yerine konulduk diye gitti oy kullandı. Madem ahbap çavuş ilişkisiyle liste belirleyecektiniz, insanları neden perişan ettiniz. Allah aşkına insanlarla dalga mı geçiyorsunuz. İnsanları aptal yerine koymaya ne hakkınız var beyler. Genel Merkezdeki bazı beyler basiretsizliğin bedelini ödemelidir. Lütfen özeleştiri yapıp o koltukları boşaltın. Dost acı söyler. Yazarın Tüm Yazıları
CHP'NİN AĞAÇLA İMTİHANI
MAHALLİ SEÇİMLERE GİDERKEN!
GÖZÜNÜZ AYDIN
İŞARET FİŞEĞİ PORTAKALLI FOX TV'DEN, SALDIRI İNCE'DEN
ÖR-KOOP SEÇİMLERİ VE SİYASET
DÜZELTME VE YANIT METNİ
Halkımızın doğruları bilme hakkı vardır
BİRAZ SAYGI LÜTFEN!
ATATÜRK'ÜN CHP'SİNDEN KILIÇDAROĞLU'NUN YENİ CHP'SİNE
HALK İSTER BÜYÜKŞEHİR YAPARMIŞ
DÜĞÜN EL İLE HARMAN YEL İLE
TÜRKİYE'NİN TALİHSİZLİĞİ
Çark etmek yatak yapmış
İnsaf insani bir haslettir
CUMHURİYETİN YIL DÖNÜMÜ’NDE ATATÜRK VE NURİ DEMİRAĞ
ÇARŞI HER ŞEYE KARŞI
Ülkemizin ihtiyacı
AK KALABİLMEK
BİR YAZININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
YA BENİMSİN YA KARA TOPRAĞIN
SU HAYATTIR
CHP nereye yürüyor?
Bu telaş neyin nesi?
REFERANDUMUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
REFERANDUMUN ARDINDAN
Yorumsuz
15 TEMMUZ VE ATATÜRK TİCARETİ
ÇANAKKALE VE 16 NİSAN
YERLİ VE MİLLİ OLABİLMEK
ERBAKANSIZ ERBAKAN'I ANMA PROGRAMI
İki başlı sistem ve CHP'nin hedefi
MERKEZ SOL ANA MUHALEFETİN AÇMAZI
BİR KARDİNALİN HEZEYANLARI
Referanduma doğru
DEVLET YALAKASI
Irak’ta Suriye’de ne işimiz var
İsmet abinin ardından
KÜÇÜK ŞEYLER
CHP nereye gidiyor?
HALK İSTER BÜYÜKŞEHİR YAPAR
FİLLER TEPİŞİR ÇİMLER EZİLİR
TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ
Köprülü Kavşak hayırlı olsun
Sadece paralel devlet kurmamışlar
Altın nesil çocuklarına sorulan sorular
Burası Türkiye
Fabrika ayarlarına dönüş
Düşünme zamanı
İntikam saldırıları
Ülkeyi de İslam’ı da çoktan satmışlar
Haşhaşi değiller miymiş?
İhanet örgütü
Arada bir hatırlamak lazım
Zerzevat belediyeciliği
Biraz özeleştiri lütfen
Bu bir itiraftır
Aydın Büyükşehir ve Nazilli Belediyesi'ne arz
Evet MHP dizayn edilmek isteniyor
Ağızlarının ayarı kaçmış.
"Cumhurbaşkanımızın ABD ziyareti"
Siyasetin Seviyesi
MHP dizayn edilmek mi isteniyor?
CHP’ye hiç yakışmadı
"Gözden kaçanlar"
Ensar olabilmek
Timsah gözyaşları
1 Kasım'ın ardından
Zebra sürüsü öyle mi?
Millet iyi salladı
Maziye yolculuk ve istikrar
CHP ve marjınal sol
Sözün bittiği yerdeyiz
Cumhurbaşkanları ve tarafsızlık
Farkı siz ayırtedin
AK Parti fabrika ayarlarına mı dönüyor?
Kısa Kısa
Lider ön görüsü olan insandır
Üst akıl - koalison - İstikrar
Çamur at izi kalsın mantığı
Bu filmi çok gördük
Özeleştiri yapmak
Büyükşehir Belediyesi ne iş yapar?
Komşusu açken tok yatan bizden değildir
Aydın Büyük Şehir Belediyesi ne yapmak istiyor – 2
Aydın Büyükşehir Belediyesi ne yapmak istiyor? (1)
Oğuzun evlatlarının yolu
Bir oyun anatomisi
İktidar ve muhalefetin vaatleri
Sosyal devletin gereği
Desteksiz Atışlar
Seçim sisteminin getirdikleri
Bir seçmenin bilançosu
Yok mu artıran?
Seçim sistemi ve maziye yolculuk
Fenerbahçe kafilesine saldırı
Kırk yıllık kani...
Geçti Bor'un Pazarı…
İlkeli insan saygı görür
Dilimin ucunda kelimeler...
Küçük meseleler
Süleyman Şah Operasyonu
İktidar olmak sorumluluk demektir
Acılardan rant sağlanmaz
Eski ve Yeni Türkiye
Muhalefet ne işe yarar!
Valimizin öncülüğü elzemdir
Özgürleşme sırası hangi ülkede
Aydınlılar neden Aydınlıları sevmez?
Enerji mi Tarım mı? - Sanayi mi Tarım mı?
Takiyyeden örnekler
Osmanlı Türkçesi
Yeni rektörümüze başarılar
Cumhurbaşkanlığı Sarayı
Aydın'dan Zeybekçi Geçti
Özlem Hanım’ın selamına bir kaç kelam