Oynadılar, eğlendiler, öğrendiler

23 Nisan 2022, Cumartesi 19:27

     


Aydınkent Eğitim Kurumları 23 Nisan Ulusal ve Egemenlik ve Çocuk Bayramını Kipa AVM'de düzenledikleri oyunlarla matematik atölyesi ile kutladı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Oyunlarla matematik atölyesine çocuklar ve veliler çok yoğun ilgi gösterdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aydınkent Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Metin Akyol şunları söyledi:

“Öncelikle hepimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Bu yıl ki çocuk bayramımızı farklı bir etkinlikle kutlamak istedik. Ünlü düşünür Montaigne ‘Oyunu Çocukların en gerçek uğraşısı olarak tanımlamıştır.

Froebel Oyunu Çocuğun iç dünyasını yansıtır. Çocuk oynayarak ve ya oyunla kendini anlatır demiştir. Buradan yola çıkarak biz de; oyunu matematikle birleştirerek çocuklarımızın eğlenirken öğrenmesini istedik. Stanford Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre matematiğe karşı olumlu tutumun IQ dan bile fazla olarak çocuğun matematik bilgisini arttırdığı gözlemlenmiştir. Yine Cambridge Üniversitesinden Dr. Elizabeth Byne çocuklar genellikle soyut oldukları için matematiği anlamada güçlük çekiyorlar. Matematiği eğlenceli bir oyunda kullanıyorsanız anlaşılması kolay hale gelir diye belirtmiştir. Harward Üniversitesi ‘Project Zero Projesi kapsamında matematikte oyun temelli eğitim üzerine çalışmalar yürütmektedir. UNICEF matematik eğitiminde oyun temelli yaklaşımı yayınladıkları makalelerle dile getirmektedir. Ülkemizde de; matematik seferberliği kapsamında oyun temelli yaklaşımı yayınladıkları broşürle milli eğitim bakanlığımız desteklemektedir. Biz de böyle anlamlı bir günde çocuklarımız için matematik eğitimlerine oyun temelli yaklaşımla dikkat çekmek istedik” dedi. (ORKİDE ÜLKER)  
Son Eklenen Haberler