E Fatura'nın avantajları

17 Haziran 2022, Cuma 14:36

     


e fatura sistemi pek çok avantaj sunar. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

•Faturalama ve işletme maliyetleri azalır.

•Kağıt fuara basımına ve bu sistemin getirisi olan yüklere katlanmaya gerek kalmaz.

•İşlemler elektronik ortamda hızlı ve pratik bir şekilde halledilir. Bu sayede zamandan tasarruf sağlanır.

•Fatura kargo işlemine gerek kalmaksızın müşteriye anlık iletilir.

•Dijital ortamda arşivlenen e faturalar kağıt faturaların arşiv karışıklığından kurtarır.

•Fatura kaybolma riski ortadan kalkar.

•Çevre dostu ve tasarrufludur.

•Tahsilat işlemleri hız kazanır.

E Fatura’nın avantajları nelerdir?

1.Maliyeti düşürür

E fatura avantajlarının başında kağıt faturalama sisteminde katlanılan maliyetlerin hiçbiri söz konusu olmadığı için katlanılan maliyeti önemli ölçüde düşürmesi yer alır. Kağıt fatura kağıt, zarf, mürekkep gibi sürekli yenilenmesi gereken ve uzun vadede büyük masraf olan kırtasiye masrafları e fatura ile ortadan kalkar. E fatura sayesinde, baskı, imza, kaşe, kargo, arşiv gibi masraflar da son bulur. Tüm bu masraflar söz konusu olmadığı için yanlış bir bilgi olduğunda masrafsız olarak elektronik ortamda hata düzeltilebilir. İş gücü gereksinimi de azaldığından çalışan maliyetleri de azalır. E fatura maliyetleri ciddi oranda düşürdüğü için şirketlerin daha hızlı büyümesine de yardımcı olacak büyük tasarruf hareketi sunar.

2.Faturalama ve tahsilat süreçlerini hızlandırır

E fatura kağıt faturaya göre çok daha hızlı bir şekilde hazırlanıp müşteriye ulaştırılır. Dakikalar içerisinde fatura kesimine imkan tanıyan e fatura faturalamanın hem iletim hem de alımının hızlı olmasını sağlar. Çalışanlar zamandan tasarruf sağlarken tahsil süreleri de en aza indirgenir.

3.Kolay muhafaza imkanı sunar

Fatura işlemlerinin yanında arşiv işlemleri de bilgisayar ortamında gerçekleştiğinden dolayı faturaların kaybolması söz konusu değildir. 10 saklama süresine sahip olan faturaların kağıt formundayken oluşturduğu yığın ve karışıklık e fatura sayesinde son bulur. E arşiv fatura da ihtiyaç duyulan belgeye saniyeler içerisinde tek tıkla ulaşım saplanabilir. Fatura gönderimleri de elektronik ortamda gerçekleştirildiğinden dolayı kağıt faturalama döneminde sıklıkla karşılaşılan kaybolma ve müşteriye ulaşmama durumları da ortadan kalkar.

4.Çevre dostudur

Basım ve gönderme sürecinde oluşan kağıt tüketimini en aza indiren e fatura doğa dostu bir uygulama olarak dikkat çeker. Kaynakların sürdürülebilirliği açısından oldukça önemli bir adım olan e fatura, kağıt üretmek için kesilen ağaç sayısını azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlar.

5.Muhasebe işlemlerini kolaylaştırır

Muhasebe sistemlerine entegre edilebilen e fatura, tüm fatura işleme ve gönderme süreçlerini hızlandırdığı için muhasebe işlemleri de daha kolay bir hal alır. E fatura şirketlerin finansal hesap takibini anlık olarak gerçekleştirebilmesine olanak tanır. Hesaplar bilgisayar üzerinden gerçekleştirildiği için en doğru veri elde edilir. Kayıt dışılık azalırken veri kaydındaki otomatik kontrol sayesinde hata oranı en aza iner.  
Son Eklenen Haberler