Aydın’da “Sanat ve kültürde biz de varız” dinletisi

13 Mayıs 2022, Cuma 12:20

     


Efeler Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, “Sanat ve kültürde biz de varız” diyerek, şiir ve müzik dinletisi etkinliği düzenledi.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Aydın Efeler Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mehmet İnam yönetiminde, “Şairlerin Dilinden, Aşıkların Telinden” adlı bir “Şiir ve Müzik Dinletisi” düzenledi.

Aydın Kültür Merkezi, Dr. Hidayet Sayın Sahnesi’nde düzenlenen şiir ve müzik dinletisi etkinliğine, Efeler İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İsa Ülker, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Fahrettin Türk, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ile veliler, şiir ve müziksever davetliler katıldı.

Dinleti, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mehmet İnam tarafından okunan Yusuf Yanç’ın “Karamanoğlu Mehmet Bey’i Arıyorum” şiiriyle başladı. Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Feyza Koç, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Dereli, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğretmeni Özlem Eraydın şiir okuyarak, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Bölümü Öğretmeni Sultan Uysal Karadaş ise türkü okuyarak programa renk kattı. Müzisyenler Uygar İnam bağlamasıyla, Alperen Kürşat Nasuhbeyoğlu Ney’iyle, Muharrem Somer Bendir’iyle coşku kattıkları programda, Uygar İnam söylediği Türkü ve deyişlerle, Alperen Kürşat Nasuhbeyoğlu ise uzun hava, bozlak ve gazellerle büyük beğeni topladı.

Programda Nazım Hikmet, Cahit Sıtkı Tarancı, Ümit Yaşar Oğuzcan, Necip Fazıl Kısakürek, Yahya Kemal Beyatlı, Can Yücel, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi büyük şairlerinin şiirlerinin de yer aldığı 18 şiir öğrenciler ve öğretmenler tarafından okunarak dinleyicilerden büyük beğeni kazandı. Programı düzenleyen Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mehmet İnam ve oğlu Uygar İnam tarafından, “Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma” adlı türkünün seslendirilmesi, seyirciler tarafından çok beğenildi. Program, izleyenler tarafından oldukça büyük beğeni topladı ve ayakta alkışlandı.

Efeler Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Cevriye Ayyıldız, yaptığı teşekkür konuşmasında, eğitimin yalnızca bilgi aktarımı olmadığını, değişik türdeki sanat, kültür ve sportif etkinliklerinin de eğitimde önemli bir yer tuttuğunu dile getirdi.

Öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür belgeleri, Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili İsa Ülker tarafından takdim edildi. Ülker, yaptığı konuşmada sanatın, kültürün toplumsal ve bireysel gelişmedeki yerine ve önemine vurgu yaptı. Dile getirdiği “Türkü söyleyen, şiir okuyan kimseler, topluma zarar vermez, kazanç sağlar.” sözleri, şiirseverler ve müzikseverler tarafından oldukça beğenildi. (ORKİDE ÜLKER)  
Son Eklenen Haberler