Takip Et

30 dakika

Spor yap,

Her gün 30 dakika yürü

Hareketsiz kalma,

Uzun süre oturma…

Bu önerileri sıkça duyarsınız..da ?

Konumuz spor, daha doğru bir deyişle fiziksel aktivite. Sağlığa olumlu etkileri nedeniyle günümüzde üzerinde oldukça fazla durulan bir güncel gerçeklik. Bu konuda yazılmış binlerce kitap, milyonlarca makale bulabilirsiniz. Belki de üzerinde en çok yazılmış, çizilmiş bir konudur egzersiz konusu.

Peki ne kadar ciddiye alıyoruz..?

Yarısı çikolata şekerleme reklamından,diğer yarısı da beyni uyuşturan yarışma,evlenme vb programlardan oluşan bir içeriğe sahip ulusal kanallarımızın önünde saatlerimizi harcarken, sağlığa bu denli yararlı bir aktiviteye neden vakit ayırmıyoruz.

Vakit…? Sadece 30-45 dakika

Nerde..? Her yerde. Çıkın sokağa, İzmir Denizli yoluna yakınsanız hazır kırmızı zemin sizleri bekliyor olacak. İnanın orda yürüyüş yaparken kendinizi de özel hissedeceksiniz. Bulvara yakınsanız bulvarı bir baştan bir başa yürüyün.Böylece sosyal paylaşım sitelerindeki sahte simalardan ziyade gerçek insanlarla haşır neşir olacaksınız. 30 dakika yetmeyecektir bile..

Ya hafta sonları?

Sizlere tavsiyem, Aydında faaliyet gösteren birkaç doğa sever gurubun düzenledikleri yürüyüşler var, onlara katılın. Performansınıza göre düzeyleri bulunan gurupların birinde hem sizi fazla yormayacak bir tempoda yürüyüş imkanı bulacaksınız, hem de eşsiz doğa güzellikleri görme fırsatını elde edeceksiniz. Bir gün boyunca sporu ve görsel şöleni bir arada yaşayacaksınız.

Yani bahane yok..

Bakın neler oluyormuş yürüyünce;

Yağ depolarından fazla yağlarımızı harcamaya başlayınca kilo vermeye başlıyoruz,

Kötü kolesterol miktarı azalıyor, iyi kolesteroller baskın hale geliyor.

Tansiyonumuz düzene giriyor, vücut şekerimiz daha rahat yakılıyor

Kaslarımız gelişiyor, denge ve dayanıklılığımız artıyor

Akciğerler temizleniyor, kapasitesi artıyor

Eklemler güçleniyor

Deri gençleşiyor, Saymakla bitmiyor..

Daha ne olsun

Hepsi 30 dakikada

Hepsi bedava…

Takdir sizin..

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.