Takip Et

Söke'de bir eğitim kurumu yıkıldı

Aydın'ın Söke ilçesinde, depreme dayanıklılık açısından riskli olan kamu yapılarının yıkımına hızla devam ediliyor. Bu kapsamda Fahrettin Uyguntüzel İlkokulu'nun yıkımına başlandı.

Geçtiğimiz günlerde yıkımına başlanan Ticaret Lisesi ve Kız Meslek Lisesi'nin ardından, Çeltikçi Mahallesi Huzur Sitesi'nde bulunan Fahrettin Uyguntüzel İlkokulu da yıkım sürecine girdi. 1989 yılında hayırsever Yıldız Uyguntüzel tarafından eşi iş insanı merhum Fahrettin Uyguntüzel adına yaptırılan 18 derslikli ilkokul, yapılan incelemelerde depreme dayanıklılık açısından riskli kamu yapıları arasında yer almıştı.

Çeltikçi Mahallesi Huzur Sitesi Milli Egemenlik Caddesi üzerinde bulunan, İlçe Emniyet Müdürlüğüne ait 20 konuttan oluşan iki blokluk polis lojmanları da depreme dayanıksız olduğu tespit edilerek yıkım kararı alındı. Daha önce boşaltılan lojmanların kapı ve pencereleri sökülerek yıkım hazırlıkları tamamlanıyor.

Söke’de riskli binaların yıkılarak, yerine depreme dayanıklı ve modern yapıların inşa edilmesi planlanıyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte hem eğitim kurumlarının hem de emniyet teşkilatının daha güvenli binalarda hizmet vermesi hedefleniyor.

Yerel halk, bu yenileme çalışmalarının hem güvenlik hem de estetik açıdan önemli olduğunu belirterek, yetkililere teşekkür ediyor. Eğitim ve güvenlik alanında yapılan bu yenileme çalışmaları, Söke'nin daha sağlam ve güvenli bir şehir olma yolundaki adımlarından sadece biri olarak görülüyor. (NECATİ MALDAR)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.