Milletvekili Sezgin, Bakan Kurum'a Taşburun Balıkçı Barınağı'nı sordu

7 Nisan 2022, Perşembe 16:16

     


İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, Didim'deki Taşburun Balıkçı Barınağı'nın ihaleye çıkarılmasını sordu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Aydın Milletvekili Sezgin, yazılı soru önergesinde, "Aydın’ın Didim ilçesinde, tekne balıkçılarının kullandığı Taşburun Balıkçı Barınağı açıklarında, yöre halkının itirazlarına rağmen “Kültür Balıkçılığı Tesisleri Kapasite Artış Projesi” uygulanmaktadır. Projeye ilişkin olarak Bakanlığınız tarafından verilen ÇED olumlu raporunun iptaliyle ilgili Didim Derneği tarafından açılan dava süreci devam etmektedir. Bölgedeki kültür balıkçılığı tesislerinin sayısında ve kapasitesinde son dönemde hızlı bir artış yaşanmakta, yöre halkının ekonomik faaliyetleri bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

ÇED raporu tartışmaları devam ederken, Taşburun Balıkçı Barınağı’nın işletmesinin ihaleye çıkartılması da gündemdedir. Bölgedeki kültür balığı çiftliklerinin sahiplerinden oluşan üretici birliğinin, liman işletmesine talip olduğu kamuoyuna yansımıştır. Tekne balıkçıları, ihale bedelinin yüksek olması ve SGK’ya olan borçları nedeniyle ihaleye katılamayacaklarını belirtmekte, ihale sonrasında limandan, dolayısıyla balıkçılık faaliyetlerinden tasfiye edilmelerinin söz konusu olacağını ifade etmektedir.

Taşburun’daki tekne sahipleri ayrıca bu yıl etkili olan yağışlar ve rüzgâr nedeniyle Büyük Menderes Nehri’nden gelen alüvyonlu toprağın barınağı büyük oranda doldurduğunu ifade ederek, bu toprağı kendi imkânlarıyla temizlemelerinin mümkün olmadığını belirtmektedir. Rüzgâr nedeniyle teknelerin içlerine bile toprak dolarken, bazı tekneler hareket ettirilemeyecek durumdadır" dedi.

Sesgin, Bakan Kurum tarafından şu soruların yanıtlanmasını istedi:

"Kültür balıkçılığı tesislerinin neden olduğu zararlara karşı ne tür tedbirler alınmaktadır?

Taşburun Balıkçı Barınağı’nın işletmesinin, bölgedeki balıkçıların oluşturduğu kooperatif yerine sermaye gruplarının kurduğu büyük ticari işletmelere verilmesi, bölge insanının çıkarlarıyla örtüşmekte midir?

Liman işletmesinin yöredeki tekne balıkçılarına ücretsiz ya da uygun koşullarda verilmesinin önündeki engeller nelerdir?

Limanı dolduran alüvyonlu toprak neden Bakanlığınız tarafından temizlenmemektedir? Doğa olayları nedeniyle ortaya çıkan bu tür olumsuz sonuçların bertaraf edilmesi kamunun mu yoksa bu olaylardan mağdur olanların mı sorumluluğundadır?" (HAZEL BAYIK)  
Son Eklenen Haberler