Bozdoğan’da yapımı yılan hikayesine dönen okulu eleştirdi

3 Haziran 2022, Cuma 13:14

     


Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, Bozdoğan İsmet Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin akıbetini sorarak, “Sözde 2019 yılında, yeni binasında eğitim öğretime geçeceği söylenen okul, 2022 yılında olmamıza rağmen hala yapılmamıştır. Ne zaman yapılacağı konusunda somut bir bilgi de yoktur” dedi.

Saadet Partisi Bozdoğan İlçe Teşkilatı’nın İlçe Divan Toplantısı’na katılmak üzere ilçeye gelen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, Bozdoğan İlçe Başkanı Talha Kayaoğulları ve partilileri ile birlikte 2017 yılından buyana yapılmayı bekleyen okul önünde basın açıklaması yaptı.

“NE ZAMAN YAPILACAĞI KONUSUNDA SOMUT BİR BİLGİ DE YOKTUR”

Bozdoğan’da yaklaşık 54 yıl önce hizmete başlayan ve depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkım kararı alınan İsmet Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yapımı yılan hikayesine döndüğünü söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, ‘1968 yılında ‘Kız Sanat Okulu’ daha sonra 1982 yılında o zamanki ‘Endüstri Meslek Lisesi’ adıyla iki okul kurulmuştur. Bu okullar 2002 yılında birleştirilerek ‘Bozdoğan İsmet Sezgin Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM)’ adını almıştır. 2019 yılında İsmet Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak ismi değiştirilmiş ve halende aynı isimle eğitim öğretim hayatına devam etmektedir.2016 yılında okul ana binasında yapılan zemin ve bina etütleri çerçevesinde depreme dayanıklı olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle ana binanın yıkılmasına, yerine 24 derslikli okul binası, atölyeleri, 200 öğrenci kapasiteli pansiyon ve spor salonu yapılmasına karar verilmiştir. Ardından merkezi hükümet tarafından 2017 Devlet Yatırım Programı’na alındığı söylenen okul binalarının güvenlik gerekçesiyle kullanımı durdurulmuş, öğrencileri üç farklı binaya dağıtılarak eğitim ve öğretime devam edilmesi kararı alınmıştır. Yetkililer tarafından yeni okulun 2019 yılında hizmete gireceği söylenmiş olmasına rağmen, 2018 yılından 2020 yılına kadar yıkılmamış iki yıl kullanılamamıştır. Okulun yıkımı ancak 2020 yılının ekim ayında gerçekleştirilmiştir. Sözde 2019 yılında, yeni binasında eğitim öğretime geçeceği söylenen okul, 2022 yılında olmamıza rağmen hala yapılmamıştır. Ne zaman yapılacağı konusunda somut bir bilgi de yoktur” diye konuştu.

“HAYATİ BİR ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

Kılıç, konuyla ilgili son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Okul öğrencileri ve öğretmenleri 2018 yılından bu güne kadar üç farklı okulda göçebe bir hayat yaşamakta, atölye binaları olmadan, sosyal ve kültürel birçok mahrumiyet içerisinde, eğitim ve öğretim yaparak ayakta durmaya gayret göstermektedirler. Eğitimi kendisine dert edinen devlet büyüklerinin konuya acilen el atmasını, öğrenci ve öğretmenlerin okullarına kavuşturulması hayati bir önem arz etmektedir. Saadet Partisi olarak bu konunun Takipçisi olacağımızı beyan ederiz.” (DUYGU DİLEK)  
Son Eklenen Haberler