Türkiye’de demans ve parkinsonda büyük artış

2 Mart 2022, Çarşamba 15:27

     


Yapmış olduğu faaliyetler kapsamında sosyal ve toplumsal duyarlılığını da gösteren İzmir Medya Platformunun gündeminde çağımızın hastalığı Alzheimer, Demans ve Parkinson Hastalıkları ve toplumsal yansımaları vardı. Bu çerçevede Alzheimer Demans Parkinson Hasta Ve Yakınları Derneği ile MAKADER (Malatya Kalkınma Derneği) Genel Başkanı Sosyal Hizmet Berktaş'la bir araya geldi.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Bugün Türkiye’de 1 milyona yakın Alzheimer Demans Parkinson hastası bulunmaktadır. Her hasta ortalama 8-10 kişinin hayatını etkilediğini düşünecek olursak bu hastalıktan ortalama 10 Milyon kişi etkilenmektedir.

İzmir Medya Platformu üyesi Gazeteciler Alzheimer Demans Parkinson Hasta Ve Yakınları Derneği ile MAKADER(Malatya Kalkınma Derneği) Genel Başkanı Sosyal Hizmet Uzmanı Hakan Berktaş'la bir araya gelerek çağımızın hastalıklarını masaya yatırdılar. Gerçekleşen toplantıda İzmir Medya Platformu Başkan yardımcısı Vahap Dabakan Platforma üye olan gazeteci sayısının 100'ü bulduğunu kaydederek sadece İzmir'de değil Manisa, Denizli, Aydın ve Muğla illerinden de aralarına Gazeteciler olduğunu kaydederek gerçekleşen buluşmanın Manisa il temsilciliğinin girişimleriyle gerçekleştiğini belirtti.

Gerçekleşen buluşmanın kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Alzheimer Demans Parkinson Hasta Ve Yakınları Derneği ile MAKADER (Malatya Kalkınma Derneği) Genel Başkanı Sosyal Hizmet Uzmanı Hakan Berktaş, Alzheimer, Demans, Parkinson Hasta ve Yakınları Derneği olarak; Amerika, Kanada, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, İsveç, Özbekistan, Avusturalya ve İtalya olmak üzere 10 ülkede, Türkiye de ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Antalya, Malatya, Elazığ, Kütahya, Manisa Ve Muğla gibi 12 ilde temsilciliklerinin bulunduğunu kaydetti.

Berktaş sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Hastalık ve dernek çalışmalarımız konusunda hazırladığımız broşürler var olan ülkelerdeki STK lara ve sağlık kurumlarına ulaşmak için yaşanan ülkelerin dillerine hazırlanarak yayınlanmaktadır. Ülke temsilcilerimiz. Yaşadıkları ülkelerde bu broşürleri gerek sosyal medya aracılığıyla gerek yazışma uygulamalarıyla gerekse mail aracılığıyla birçok kuruma ve insana ulaştırmaya çalışmaktadır. Bu ülkelerde yaşayan Yaşlı ve hasta yakınlarının yakınlarına bize başvurulduğunda destek olmaktayız. Onların buraya gelmesine gerek kalmadan birçok yardım ve desteği sağlamaktayız.

BAKIM SİGORTASI KANUN TASARISINI TBMM'YE SUNDUK

Daha önce 13 Ağustos 2021 tarihinde Manisa da yapmış olduğumuz basın toplantısında Bakım Sigortası kanun tasarısı vereceğimizi ifade etmiştik. Bu toplantı sonrası hemen kolları sıvadık ve dernek avukatımızla beraber kanun tasarısı taslağımızı hazırlayarak 7 Ekim 2021 tarihinde TBMM de Erzurum AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesen Ban’a sunduk. Kendileri de konuyla yakından ilgilenmiş olup 9 Kasım 2021 tarihinde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Recep AKDAĞ’a sunduk. Bu yasa kabul görür geçerse 1 milyona yakın hastanın nasıl ki tedavi giderlerinde devlet ödeme yapıyorsa. Özel hastanelerde de bir kısmını SGK karşılıyorsa bakım giderlerinin de ödenmesi konusunda SGK karşılayacaktır. Sağlık ve bakım bir arada düşünülmelidir. Biri olmasa diğeri de bir işe yaramamaktadır.

Derneğimizin kuruluşu olarak Sosyal Rehberlik Merkezimiz bulunmaktadır.

www.sosyalrehberlik.com aracılığıyla bize ulaşan hasta ve yaşlı ve yakınları için ki sadece Alzheimer Demans Parkinson hastalar için değil sağlıklar, kanser, als, ms, felç,…vb gibi hasta ve yaşlılar içinde gerek devlet gerekse özel Huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, engelli bakım merkezleri, Evde Bakım, Evde Sağlık, Hukuki Destek, Evde bakım Aylığı gibi konularda ücretsiz destek ve rehberlik yapmaktayız.

Derneğimizin diğer faaliyetlerinden bahsedecek olursak; hasta ve yakınları eğitimi, hasta bakıcı eğitimleri, fizik tedavi danışmanlıkları. Bunların dışında toplumda bilgilendirmeyi ve farkındalığı artırmak için belediyelerde veya diğer STK'larda toplantılar düzenleme, broşürler hazırlama gibi faaliyetler yapmaktayız. Bunun dışında 3 tane gazetede köşe yazılarımla insanları bilgilendirmeye çalışmaktayım. Ayrıca Alzheimer konusunda bir başucu kitabı sayılabilecek bir kitap çalışmam mevcut olup yakın bir zamanda kitapçılarda göreceksiniz.

“Derneğimizin çalışmalarından biride toplumda oluşan huzurevi ve yaşlı bakım merkezi algısının değişmesidir” diyen Alzheimer Demans Parkinson Hasta Ve Yakınları Derneği ile MAKADER(Malatya Kalkınma Derneği) Genel Başkanı Sosyal Hizmet Uzmanı Hakan Berktaş, “Bu konuya baktığımızda 2 açıdan değerlendirmek gerekmektedir. Birincisi sosyal endikasyon ikincisi sağlık endikasyondur. Sosyal rehberliği arayanların yüzde 100 ü yaşlısının sağlık ve bakım sorunu olduğu için bakım ve rehabilitasyon merkezi aramakta olduğu görülmüştür. Bu konuda da kanun tasarısını Eski bakanımız Recep Akdağ’a sunarken bu kurumların adlarının hasta bakım merkezi olarak değiştirilmesi konusunda rica bulunduk. Aslında şu an Türkiye de 295 tane özel engelli bakım merkezi bulunmaktadır. 135 devlete ait bakım merkezi ve 152 tane umutevi bulunmaktadır. Bu kurumlarda anne babaların bakımını ve sağlık hizmetini yapamadığı zihinsel, bedensel ve ruhsal 100 bine yakın çocuk, genç, orta yaşlı hastalar bulunmaktadır. Kimse bunlar için hasta yakınlarına bir şey demiyor, suçlamıyor. Veya insanlar kendilerini suçlu hissetmiyor. Çünkü adı engelli bakım olarak geçiyor. Görüldüğü gibi bir kavram bir kelime insanların algısını ne kadar değiştirebiliyor. Sonuçta ortada bir sağlık sorunu ve buna bağlı bir bakım sorunu bulunmaktadır. Bu hastalarımızın günlük %30-40 sağlık %70-60 bakım desteği ile hayatlarını normal rutinde yaşayabilmektedirler. Bunlardan biri ihmal edildiğinde sağlıkları iyice bozulabilmektedir. Bugün Türkiye’de 1 milyona yakın Alzheimer Demans Parkinson hastası bulunmaktadır. Her hasta ortalama 8-10 kişinin hayatını etkilediğini düşünecek olursak bu hastalıktan ortalama 10 Milyon kişi etkilenmektedir. Buda Türkiye nüfusunun %15 ine yakın bir yüzdeye tekabül etmektedir. Dernek olarak öncelikle buna dikkat çekmek istiyoruz” diye konuştu.

VERİLEN İLAÇLAR SADECE ŞİKÂYETİ DİNDİRİYOR

“Alzheimer Demans hastalıklarının Maalesef şu an tedavisi bulunmamaktadır. Şu an verilen ilaçlar sadece şikâyeti dindirici ilaçlardır” ifadesinde bulunan Berktaş, “Bu hastalığı değerlendirirken sadece sağlık konusu olarak ele alamayız. Ortalama 10 yıl süren bir hastalıktır. Bu hastalığı multidisipliner açıdan yani bir çok disiplinler ve meslekler açısından bakmamız gerekiyor. Bu hastalık gittikçe ağırlaşan ve sonucu ölümle biten bir hastalıktır. Sağlık, bakım, hukuki, sosyal güvenlik, ekonomik, psikolojik, sosyolojik açıdan bakmak gerekmektedir. Çünkü bu hastalık 10 yıl sürmektedir. 10 yıl az bir zaman değil, 10 yıl boyunca bu hastaların bakımı son derece önem kazanmaktadır. Bu hastalarda zaman mekan ve yön kavramı kalkmaktadır. Sürekli bir bakıcının yanında olması hatta hazır kıta asker gibi sürekli tetikte olması gerekmektedir. Bu noktadan baktığımızda hasta yakınlarında psikosomatik hastalıklar ve bozulan psikolojiler, sosyal ilişkiler ortaya çıkmaktadır” dedi. (HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler