Takip Et

SON DAKİKA

Kütahya'da MHP'nin seçim itirazına CHP'den cevap

2 Nisan 2024, Salı 16:50
Son güncelleme: 2 Nisan 2024, Salı 16:59

     


Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Tamer Yenikaya, 31 Mart seçimlerinin sonucuna MHP tarafından itiraz edilmesi üzerine parti binasında basın toplantısı düzenledi.

Yenikaya açıklamasında şunları kaydetti:

"MHP Belediye Başkan Adayı Alim Işık ve partisi tarafından geçersiz oylar ve gerçeği yansıtmayan mesnetsiz iddialarla seçim iptali veya iptal edilmezse oyların yeniden sayılması talep edildiği açıklanmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisinin yaptığı itiraz, yasa ve YSK kararlarına aykırıdır. Şöyle ki, itiraz edenin üyesi olduğu siyasi parti sandık kurulunda üye ve müşahit bulundurma hakkı bulunan bir siyasi partidir. İddialarında yer alan hususlara ilişkin anında sandık kuruluna şikâyet yoluyla başvurması mümkün olmasına rağmen bu yola başvurmamıştır. Sandık kurulu tutanak defterine işlenmiş sandık başı şikâyet bulunmamaktadır. 

İddialar soyuttur. 298 sayılı Kanunun 112.maddesi gerekçesi ve delili olmayan itirazların incelenmeyeceğini düzenlemiştir.

 Geçersiz oy sayısının fazla ve sonuca müessir olduğuna yönelik soyut iddianın kabul edilmesi mümkün değildir. Sandık sonuç tutanakları incelendiğinde yasaya ve YSK kararlarına uygun düzenlendiği anlaşılmaktadır. Birden fazla oy pusulasının tek zarfta kullanıldığı yerel seçimlerde geçersiz oy sayısının yüksek olması olağandır. Salt geçersiz oyun fazlalığı, itirazın sonuca etkili olduğunu göstermez.

Halkımız seçimini yapmıştır. Halkın iradesi yok sayılamaz. Seçimi Cumhuriyet Halk Partisi ve Belediye Başkan Adayı Sayın Eyüp Kahveci kazanmıştır. Yapılan mesnetsiz, kötü niyetli başvuruların reddedileceğine ve seçim sonuçlarının tescil edileceğine inanıyoruz." (MEHMET YAYLIOĞLU) 

  
Son Eklenen Haberler