Takip Et

İlk ders Başkan Kaplan'dan

16 Ekim 2023, Pazartesi 15:23

     


Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Koçarlı Meslek Yüksekokulu 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği "İlk Ders" programı ile 2023-2024 Akademik Yılı’na başladı.

Koçarlı MYO’nun ilk ders etkinliğindeki konuşmacısı ise Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan oldu.

Düzenlenen etkinliğe Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli, Belediye Başkanı Nedim Kaplan, ADÜ Ziraat Fakültesi Dekanı İbrahim Gençsoylu, Meslek Yüksekokulu Müdürü Taner Akbaş, Oda Başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda bilgi ve tecrübesiyle Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan ADÜ’lü öğrencilere 2023-2024 akademik yılının ilk dersini verdi.

İlk derste, iş hayatına ilişkin deneyimlerini öğrencilerle paylaşarak gelecek hedeflerini oluşturmaları noktasında tavsiyeler veren Başkan Kaplan, ilçenin sosyal ve kültürel imkânlarına yönelik olarak öğrencileri bilgilendirdi.

“KOÇARLI OLARAK HER ZAMAN YANINIZDAYIZ”

Yeni akademik yılın Koçarlı’ya, Türkiye’ye, öğrenci ve akademisyenlere hayırlı olmasını dileyen Başkan Kaplan, “2023-2024 Akademik yılının sizlere hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sizler burada önce Allah’a sonra bizlere emanetsiniz. İnşallah hayırlısıyla öğrenim hayatınızı tamamlar, vatanımıza güzel işler yapacak insanlar olarak iyi yerlere gelirsiniz. Hangi işi yaparsanız yapın severek yapın. Muhakkak kendinizi geliştirin” dedi.

Öğrencilerden çok çalışmalarını ve fırsatları iyi değerlendirmelerini isteyen Başkan Kaplan, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlarken Ülkemizin, Milletimizin, bilimin ve insanlığın geleceği için daha çok üretme bilinciyle çalışmalıyız. Güçlü devlet, güçlü milletle ortaya çıkacaktır. Güçlü millet ise siz gençler sayesinde olacak. Tarih yazan aziz milletimizin tarihinden aldığı güçle ve gençlerimiz ile geleceğe doğru hızla yürüyor” dedi.

“ÖĞRENCİLERE TAVSİYELERDE BULUNDU”

İlk ders konuşmasında salonu dolduran öğrencilere tavsiyelerde bulunan Başkan Kaplan, “Mesleğinizi sevin” diyerek “Mesleğiniz öyle ulvi bir meslek ki, eğer ziraatçılar olmamış olsaydı, bugün insanoğlunu doyurmak ve beslemek mümkün değildi. Eğer kendi kendinize yetemiyorsanız, dışa bağımlı olursanız özgürlüğünüz yok demektir. Siz bu mesleği seçmekte topluma faydalı bireyler olacaksınız. Ben kendimde ziraat mühendisiyim. Dünyaya tekrar gelsem ne olurdum sorusu karşısında Belediye Başkanımı, ziraat mühendisi mi sorusuna net bir şekilde ifade etmek isterim ki ziraat mühendisi, çiftçi olmak isterim derim. Üretim yapan insanlığa hizmet eden birisi olmak isterim. O yüzden mesleğini küçümsemeyiniz ve mesleğinize sahip çıkınız. Hepinizin gözlerinde bu ışıltıyı görüyorum” diye konuştu.

MÜJDEYİ VERDİ

Başkan Kaplan konuşmasının sonunda, Ziraat Fakültesi Kampüsü içinde bulunan Koçarlı Meslek Yüksekokulu’nun Koçarlı ilçe merkezine almak istediklerinin müjdesini vererek, “Ziraat Fakültesi içerisinde kendi kampüsü olmadan eğitime devam eden Koçarlı Meslek Yüksekokulunu ilçe merkezimize taşımak için çalışmalarımız sürüyor. Taşıma işlemini tamamladıklarında Meslek Yüksekokulu kendi kimliğine ve kendi kampüsüne kavuşacak” dedi.

Dersin sonunda Başkan Kaplan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekilirken, program Emekli Öğretim Üyesi Şükrü Kara’nın koleksiyonundan oluşan resim sergisinin gezilmesi, halk oyunu gösterileri ve lokma hayrı ile sona erdi. (SELİME AYDEMİR) 
Son Eklenen Haberler