ADÜ’lüler bastırıyor, kira fiyatları düşüyor

13 Eylül 2021, Pazartesi 18:27

     


Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) öğrencilerinin kira fiyatlarının yüksekliğine karşı sosyal medyadan yürüttükleri etkili çalışma ev sahiplerine geri adım attırdı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Yüz yüze eğime geçilmesi kararı ile birlikte tekrar yurt ve ev arayışına giren Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri, ev kiralarının pandemi dönemi öncesine göre 2-3 kat arttığını öğrenince büyük şok yaşadı.

Bunun üzerine sosyal medyada örgütlenen öğrenciler, yaklaşık 15-20 gündür, fahiş fiyat isteyen ev sahibi ve emlakçılara adeta savaş açtı. Kira fiyatları yüksek olan dairelerle ilgili ilanları ve ev sahipleriyle yaptıkları yazışmaları sosyal medyada ifşa eden öğrenciler, bazı ev sahiplerinin geri adım atmasını sağladı.

Yetkilileri de göreve davet eden öğrencilerin yürüttüğü bu mücadele sonunda, örneğin 12 Eylül’de 1600 lira istenen bir dairenin aylık kirası, 13 Eylül’de 1200 lira olarak güncellendi.

Kira fiyatlarını hala yüksek bulan öğrenciler, insafsızlıkla suçladıkları ev sahiplerine, fiyatları makul seviyelere çekme çağrılarını sürdürüyor.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde 13 Eylül’de başlayacağı duyurulan Akedemik Yıl, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurt başvuruları ile ilgili takvimi açıklamasının ardından 4 Ekim’e ertelenmişti. (MERVE YAVAŞ) 
Son Eklenen Haberler