“Diğer Kadir Şekerler ne olacak?”

11 Temmuz 2022, Pazartesi 15:24

     


Adil Yaşam Derneği Başkanı Muhammed Haluk Çavuşoğlu, “Kamuoyu şunu çok net bilmelidir ki, medya ve kamuoyu baskısı olmasaydı, Kadir Şeker kim bilir kaç bayram daha cezaevinde kalacaktı. Şimdi şu soruyu soralım; cezaevlerinde unutulmuş diğer Kadir Şekerler ne olacak?” dedi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Başkan Çavuşoğlu, “Yargılamalarda benzer haksızlıklara uğrayan fakat sesini duyuramayan, gariban, dilekçe dahi yazamayan, adil yargılanmayan, orantısız fazla cezalar alan, FETÖ’cü yargıçların kurbanı olan, genç hâkim ve savcıların hatalı kararlarının kurbanı olan adli mahkûmlar derdini kime, nasıl anlatacak? Bu sorulara cevap arıyoruz. Ana medya gündeme almasa da seslenişimizi, yerel medyada ve Twitter’da sesimizi duyurmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“ADİL YARGILANMIŞ OLSALARDI…”

Kadir Şeker’in davasında müebbetle başlayıp tahliyeye kadar giden süreci değerlendiren Adil Yaşam Derneği Başkanı Muhammed Haluk Çavuşoğlu, “Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanan Kadir Şeker’e, ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verilmiş, kamuoyu ve medya baskısı oluşup adil yargılanmadığı gündem edildikten sonra ise; Şeker'in cezası ‘haksız tahrik’ nedeniyle 15 yıla, ‘iyi hal’ indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürülmüştü. En sonunda da Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı görüşüp, dosyayı karara bağlayarak, Kadir Şeker’in tahliyesine karar verdi. Cezaevlerinde herkes elbette Kadir Şeker gibi şanslı değil, medyaya yansımayan yüz binlerce dosya var. Bu insanlar eğer adil yargılanmış olsalardı ya da yeniden yargılama açılsaydı, hiç ceza almadan ya da çok az cezalarla dosyaları kapanacaktı. Hayatları bitmeyecekti!” dedi.

“DURUM ÇOK VAHİMDİR”

Adil yargılama ihlallerinin oranının Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından açıklandığını söyleyen Çavuşoğlu, “Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan, ‘Ülkemizde adil yargılama hak ihlali yüzde 52,1’dir’ dedi. Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapamayan, dilekçe dahi yazamayan, cebinde parası olmayan gariban adli mahkûmlar da düşünüldüğünde durum çok vahimdir. Adil Yaşam Derneği olarak ve mahkûm aileleri adına; bir af gelecekse, (insani vicdani sebepler gereği af gereklidir) adli mahkûmlara suç ayrımı yapılmamasının sebebinin, adil yargılanmadaki hak ihlalleri üzerine olduğunu vurgulamaktayız. TCK’da her maddede suçsuzca ceza alarak mağduriyetler yaşayanlar var. Suç varsa ceza olmalı, cezada da oran olmalı ve cezaevine giren kişinin, ‘ben bu cezayı hak ettim, çıktıktan sonra da ıslah oldum’ demesi gerektiği için şartların oturtulmasını istiyoruz. İnsanlar cezaların ağırlığından ve orantısızlığından kefenini alıp girmemeli cezaevlerine!” diye konuştu.

“AYRIMSIZ GENEL AF VE SİCİL AFFI İSTİYORUZ”

Adil Yaşam Derneği Başkanı Muhammed Haluk Çavuşoğlu, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Türkiye'de adalet, adil yargılama yok diyenler, af konusu gündeme gelince ‘şuna olsun, buna olmasın’ diye popülizm yapıyor. Adil yargılamalar olmadıysa, sadece belli maddelere mi olmamış? Adil yargılanmayanlar, adli mahkûm yönünden bakıldığında TCK’nin tüm maddelerinde oldukça fazla. Bu durumda ya yeniden adil yargılayın, ya da adli mahkûmların tamamını ayrımsız olarak Anayasamızın eşitlik ilkesi gereği affedin. Siz olsanız ne yaparsınız? ‘Suç işledik, bizi affedin’ demiyoruz, ‘adil yargılanmadık’ diyoruz, ‘orantısız fazla cezalar aldık’ diyoruz.

Her özgür insanın cezaevi adayı olduğunu unutmadan, duruma insani ve vicdani bakmalıyız. Ailesinden, sevdiklerinden birisinin adil yargılanmadan cezaevinde olduğunu düşünmeliyiz. Empati yapmalıyız. Adli mahkûmlarda adil yargılanmayanların, TCK’nin tüm maddelerinde olduğunu bilmenizi istiyoruz.

Af konusuna hak ihlalleri üzerinden bakılmalıdır. Hiçbir suçu tasvip etmiyoruz, normalleştirmiyoruz. Sadece toplumsal barış için adil yargılamada hak ihlali yaşayan tüm adli mahkûmlara ayrımsız genel af ve sicil affının gelmesini istiyoruz.” (HAZEL BAYIK) 
Son Eklenen Haberler