“Bu ülkede darbeler dönemi artık kapandı”

27 Mayıs 2022, Cuma 15:07

     


AK Parti Aydın Teşkilatları ve milletvekilleri, Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde 27 Mayıs Darbesi nedeniyle buluştu. İl Başkanı Ömer Özmen, “Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir. Bu vesile ile 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların Anadolu feraseti karşısında zavallı kalacağını, bu ülkede darbeler döneminin artık kapandığını, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Türkiye’nin kara günü olarak tarihe geçen 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin 62. Yılı nedeniyle Aydın Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde gerçekleşen buluşmaya, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen ile İl Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Rıza Posacı, Metin Yavuz ile Bekir Kuvvet Erim, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk, AK Parti ilçe başkanları ile yönetimleri ve partililer katıldı.

“3 ARKADAŞI İLE BERABER DEMOKRASİ ŞEHİDİ OLDU”

Pençe-Kilit Operasyonu'nda şehit düzen 5 asker ile Adana'da gerçekleşen AK Parti Gençlik Şöleni dönüşü meydana gelen kazada hayatını kaybeden 3 partilisini ve tüm şehitleri yad ederek sözlerine başlayan AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, geçen yıl 27 Mayıs günü İl Başkanları toplantısının Yassı Ada'da yapıldığını hatırlattı. AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, “Sayın Cumhurbaşkanımızı buraya davet etmiştik ve davetimizde de şunu söylemiştik, 'Biliyorsunuz hemşerimiz merhum Başvekil Adnan Menderes cezaevinde Ethem Menderes ile konuşurken, tövbeler olsun buradan bir çıkarsam Çine Çayı'nın kenarına gideceğim, söğüt yapraklarının yüzümü okşamasına izin vereceğim, başka da hiçbir şey yapmayacağım’ diyor. Allah nasip etmedi, çıkamadı orada idam edildi. 3 arkadaşı ile beraber demokrasi şehidi oldu. Adnan Menderes'in hatırasını yaşatacak bir müze Aydın’ımızda çok büyük bir eksikti. Sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın İçişleri Bakanımız Aydın'da o tarihlerde görev yapan valilerimiz ve bürokratlarımız buna öncülük ettiler ve Aydın’ımızın bu büyük eksiğini 15 Ocak'ta Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışıyla gerçekleştirdik. Görüyoruz ki hem hemşerilerimiz hem yoldan geçenler buraya sahip çıkıyorlar. Kısa zamanda 40 binin üzerinde ziyaretçiyle insanların bu demokrasi abidesine nasıl bir ihtiyacı olduğunu ortaya koymuş oldular. Ben bu vesile ile müzenin açılışında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

“DEMOKRASİYE, VİCDANLARA, HUKUKA VE İNSANLIĞA YÖNELİK İHANET OLARAK HAFIZALARIMIZA KAZINMIŞTIR”

Daha sonra 27 Mayıs Darbesi’nin 62. Yılı dolayısıyla açıklama yapan Başkan Özmen, “Aziz Milletimiz, medeniyet tarihi boyunca türlü fedakârlıklarla devlet olarak kalmak uğruna birçok bedel ödemiştir. Bağımsızlığı uğruna her şartta mücadele eden Milletimiz, hukukun ve demokrasinin vesayet altına alındığı birçok dönemden geçmiş ve bu günlere gelmiştir. Vesayet, hüküm sürdüğü her dönemde haksız ve hukuksuz olarak masum insanların kanına girmiş, vatansever milletin evlatlarını postallarıyla ezmiştir. Türkiye birçok kez darbelere maruz kalmıştır. Bu darbeler milletimizin bünyesindeki demokrasi, ekonomi, insan hakları, sivil ve sosyal hayat unsurlarına zarar vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe; 27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. 27 Mayıs Darbesi, milli irade ile arasına perde çekenlerin demokrasiye, vicdanlara, hukuka ve insanlığa yönelik ihaneti olarak hafızalarımıza kazınmıştır” ifadelerini kullandı.

1950 yılında dönemin tek parti hegemonyasını geride bırakarak milli iradenin teveccühü ile iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları yatırımlar ve hayata geçirdikleri projeler ile Türkiye’yi bir adım ileri taşıdığını hatırlatan Ömer Özmen, “Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, milletimizin bağrında büyük bir yara olan, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından Türkçe Ezanı uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermiştir. Ülkenin ve milletin yararına olan gidişatın önünü tıkamak isteyen vesayetçi odaklar çeşitli yalan ve iftiralar ile 1960 yılında, vesayetin namlusunu Çankaya Köşkü’ne çevirmişlerdir. Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan zihniyet, demokratik yollarla seçilen yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari yargılamalar ile masum insanları hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir. İdam edilenler yalnızca Başbakan, Bakan, Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur. Üzerinden yıllar geçse de vesayetçi odaklar varlığını devam ettirerek en son 15 Temmuz’da da benzer bir senaryoyu devreye sokmaya çalışmışlardır. Ancak Milletimiz darbeler ve darbeciler karşısında liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir” dedi.

Başkan Özmen son olarak şunları kaydetti:

Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıralarının yaşatılması amacı ile milletin evlatlarının yargılanarak idam edildiği Yassı Ada, ismi değiştirilerek ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olmuş, darbeci, vesayetçi odaklar ise tozlu raflara gömülerek tarih olmuşlardır. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir. Bu vesile ile 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların Anadolu feraseti karşısında zavallı kalacağını, bu ülkede darbeler döneminin artık kapandığını, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor; demokratik ve müreffeh bir Türkiye’de yaşayabilmemiz için serden geçen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız.” (HAZEL BAYIK / NİSA KIZILKAYA) 


HABER VİDEOLARI


 
Son Eklenen Haberler