Takip Et
  • 27 Mayıs 2022, Cuma 23:55

Aydın’da ilk kez uygulanan yöntemle sağlığına kavuştu

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Cemil Zencir ve Dr. Öğr. Üyesi Sevil Gülaştı, Aydın ve çevresinde ilk kez uygulanan bir yöntemle dev kalp atardamar anevrizmasını (balonlaşması) açık kalp ameliyatına gerek kalmadan koroner anjiyografi ve özel dizayn edilmiş stent ile tedavi ettiler.

Göğüs ağrısı nedeniyle Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Kardiyoloji Polikliniğine başvuran 59 yaşındaki Şahin Akkan’a yapılan incelemeler sonucunda kalbinin sağ tarafını besleyen dev anevrizma (baloncuk) saptandığını belirten Doç. Dr. Cemil Zencir ve Dr. Öğr. Üyesi Sevil Gülaştı, nadir görülen bu hastalıkta hastanın kan akımını korumak ve kalp krizi geçirmesini önlemek amacıyla baloncuğun kapatılması büyük önem taşıdığını ifade ettiler.

Doç. Dr. Cemil Zencir ve Dr. Öğr. Üyesi Sevil Gülaştı öncülüğündeki ekip tarafından hastanın kasık atardamarından kalbe ulaşılarak stent içine greft stent yerleştirmesi işlemi gerçekleştirildi.

Aydın ve çevresinde ilk kez Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne uygulanan bu yöntemle, hasta sağlığına kavuştu. (HAZEL BAYIK) 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.