Ziraat Fakültesi’nin TÜBİTAK 1001 Projesi kabul edildi

25 Temmuz 2022, Pazartesi 17:47

     


Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Dr. Ecem Akan yürütücülüğünde 2022 yılı 1. döneminde sunulan 122Z351 nolu proje, TÜBİTAK "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı" kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

‘Postbiyotiklerin Kolon Mikrobiyotası Üzerine Etkilerinin In vitro ve In vivo Yöntemlerle Araştırılması ve Gıdada Kullanım Potansiyelinin Değerlendirilmesi’ başlıklı projede ADÜ Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Esra Örenlili Yaylagül, Çine Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümünden Öğr. Gör. Dr. Adem Yavaş ve Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Zafer Erbay araştırmacı olarak görev alıyor. Ayrıca projede iki yüksek lisans bursiyeri ve bir doktora bursiyeri de görev alacak.

Araş. Gör. Dr. Ecem Akan, proje kapsamında gıda özellikle süt sektöründe yaygın olarak kullanılan probiyotiklerden elde edilecek olan postbiyotiklerin kolon sağlığına etkilerinin vitro ve in vivo yöntemlerle ortaya konulması ve gıda ürünlerinde kullanım potansiyelinin değerlendirilmesini amaçladıklarını ifade etti.

Proje çalışmaları, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Laboratuvarı, Tarımsal Biyoteknoloji ve Gıda Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (ADÜ-TARBİYOMER) ve Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü laboratuvarları bünyesinde yürütülecek.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Proje ekibini tebrik eder başarılarının devamını dileriz” temennisinde bulundu. (ORKİDE ÜLKER)  
Son Eklenen Haberler