Bağlamalar artık telefonla akort ediliyor

18 Mart 2022, Cuma 17:04

     


Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık müzisyenler, akort cihazları ve akort programları ile bilgisayar ve telefon üzerinden bağlamalarını akort edilebiliyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Kulaktan duyma yoluyla bağlama akordu geçmişten günümüze aşık veysel’den mahzuni şerif’e ve hatta neşet ertaş’a kadar herkes tarafından kullanılan bir metottu. Bu metod artık yerini teknolojiye bıraktı.

tvDEN televizyonunda her hafta izleyiciyle buluşan “Yörüğün dilinden sazın telinden” programının bağlama sanatçısı Murat Gönülaçar teknolojinin gelişmesiyle bağlamasını telefon üzerinden akort ediyor.

Uzun yıllardır bağlama çaldığını söyleyen Gönülaçar,“Akort yapmak için teknoloji ilerledi. Telefonlarda özel programlar var. Bağlamamızı hangi düzence çekeceksek telleri ona göre ayarlıyoruz” dedi.

Çocukluğundan beri bağlama çalan Murat Gönülaçar yaklaşık 10 yıldır bağlamasını telefonundaki programdan akort ettiğini söyledi.

Kulak yoluyla ve teknolojiyle bağlama akort etmenin farkını da anlatan Gönülaçar, “Akordu kulakla yaptığınız zaman notaları tam tutturamayabiliyorsunuz. Ama akort programları daha sağlıklı oluyor” ifadelerini kullandı. (ORKİDE ÜLKER)


HABER VİDEOLARI


 
Son Eklenen Haberler