ADÜ’de Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Galerisi açıldı

18 Mayıs 2022, Çarşamba 12:44

     


Sanat Tarihçisi ve Sanat Danışmanı Seyit Harun Özdemir ile Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hacer Sibel Ünalan Özdemir’in projesi olan ADÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Galerisi’nin açılışı, Fakültenin C Bloğunda gerçekleşti.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Galerisi Açılışına, ADÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Aydın, Prof. Dr. Ali Akyol, Prof. Dr. Cumali Öksüz ve Genel Sekreter V. Doç. Dr. İbrahim Gökdaş, Türk Kadınlar Birliği Derneği Aydın Şubesi üyeleri, ADÜ’nün pek çok fakültesinin öğretim üyeleri, öğrencileri ve sanat dostları katıldı.

Açılışta Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kubilay Metin, Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hacer Sibel Ünalan Özdemir ve Galerinin teşhir tanzimi konusunda ana sponsor olan Türk Kadınlar Birliği Derneği Aydın Şubesi Başkanı Saadet Kavasgil konuşmalarını yaptı. Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kubilay Metin konuşmasında, “Bilim ve sanat aynı temele sahiptir. İster sanat ister bilim olsun zihnin yapıtlardaki tüm düşünce edimleri arasındaki olası ama sorunlarına karşın sonuçta akılda kalan bir şeyi geliştirdiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle sanat, genel anlamı itibariyle üniversitelerin kalbinde olmayı gerektirir. Bu bağlamda Fakültemizde Sanat Galerisi oluşturma fikri bizi heyecanlandırmış ve fakültemizin sanat etkinliği adına önemli bir değer katmıştır” dedi.

“ÜNİVERSİTELERİNİN KİMLİKLERİNİ BİLİM VE SANAT TEMSİL EDER”

Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hacer Sibel Ünalan Özdemir konuşmasında, “Düşünce ve eğitimin karakteristik yapısı olan teori ve pratik Fakültemizde bir sanat koleksiyonu oluşturma fikrini sağlamıştır. Bu etkinlik yalnızca Üniversitemizin prestij göstergesi olarak algılanmamalı. Bu girişimi, eğitimde fakültenin akademik misyonuna katkıda bulunma olarak tanımlamak gerekir. Burada amaç, özellikle öğrencilerimize sanatın evrenselliğini kavratmak, sanatın iyileştiriciliğini hissettirmek, üretme ve deneme kapasitelerini geliştirmektir. Üniversite müzelerinin kökeni, Antik dönemlerde, üst eğitim kurumları bünyesinde gelişen koleksiyonlara dayanmaktadır. Dünyanın bütün üniversitelerinin kimliklerini bilim ve sanat temsil eder. Deneye ve gözleme dayalı bilimsel bilgi üretimi örnek toplamayla, sanatta da koleksiyon oluşumuyla sağlanmaktadır. Bu bağlamda, Fakültemizde çağdaş eserlerden meydana gelen sanat galerisi projemizin ilk eserleri, Aydın Arkeoloji Müzesi’nde 27 Eylül- 11 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen Doç. Dr. Ayşegül Koyuncu Okca’nın Camdaki Kilim Sergisi’ndeki eserlerinden dört adedini; ardından Heykeltıraş Sabri Erdoğan’ın göç serisi olarak yaptığı heykellerden yedi adedini koleksiyonumuza bağışlaması ile sağlanmıştır. Sonrasında pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kalmamıza rağmen fakültemiz sanat koleksiyonuna eser kazandırmaya devam ettik” açıklamalarında bulundu.

“ARTARAK DEVAM EDECEKTİR”

Fen Edebiyat Fakültesine sanatçıları tarafından bağışlanarak kazandırılan eserlerin kalıcı olarak sergilendiğini belirten Prof. Dr. Hacer Sibel Ünalan Özdemir, “Koleksiyonda farklı sanatçıların, farklı konu ve tekniklerde oluşturduğu 22 adet resim, 16 adet iç ve dış alan heykeli yer almaktadır. Seyit Harun Özdemir’in önerisi ile Ezgi Özkeskin tarafından yapılan birbuçuğa iki metre boyutlarındaki resim çalışması Anadolu’nun kutsal dağlarından biri olan Latmos’u dünyaya duyuran ve bölgede uzun yıllar çalışma yapan Alman Arkeolog Dr. Anneliese Peschlow’a itaf edilmiştir. Koleksiyonumuzda Soyut dış alan heykeli bulunan Heykeltıraş Maksut Kesici’yi ve Maden İşçileri konulu eseri bulunan Ressam Mehmet Duman’ı rahmetle anıyoruz. Fakültemizin Sanat Galerisi’nin eser koleksiyonu sadece kapalı alanda değil, fakülte bahçesinde ve etrafındaki botanik bahçesinde artarak devam edecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

“GENÇLERİMİZE HEPİMİZİN ARMAĞANI OLMASINI İSTİYORUZ”

Türk Kadınlar Birliği Derneği Aydın Şubesi Başkanı Saadet Kavasgil de, “Biz Kadınlar Birliği olarak çok onurlu ve gururlu bir gün yaşıyoruz, kuruluş amacımız gençlerimize ve çocuklarımıza eğitim, kültür ve sağlık konularında yardımcı olmaktı. S. Harun Özdemir ve Prof. Dr. Hacer Sibel Ünalan Özdemir’in Fen-Edebiyat Fakültesi’nde oluşturmak istedikleri Sanat Galerisi koleksiyonunun tefrişinde sponsor olmak istedik. Bu bizim için çok anlamlı bir proje, Atatürk’ün devrimlerinde yetişen gençlerimize hepimizin armağanı olmasını istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından sponsorlara plaket takdim edilerek, yapıtlarıyla bağışta bulunan sanatçılara ve açılış sırasındaki müzik dinletisini sunan müzisyenlere Teşekkür Belgeleri verildi. Katılımcı ve ziyaretçilere Sanat Galeri’sindeki resim ve heykeller Sanat Danışmanı Seyit Harun Özdemir tarafından tanıtıldı. (ORKİDE ÜLKER)  
Son Eklenen Haberler