Takip Et
  • 17 Nisan 2024, Çarşamba 11:24

Suya indirim geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni dönem ilk meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay başkanlığında toplandı. Yeni dönem ilk meclis toplantısında, 1 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abonelere 0,4 metreküplük su ve atık su bedellerinde yüzde 25 indirim yapılması önergesi sunuldu. Önerge değerlendirilmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu ile Esnaf Komisyonu'na sevk edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni dönem ilk meclis toplantısı dün Kültürpark Fuar Alanı'nda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, "Yeni dönemin herkes için hayırlı olmasını, İzmir için başarılı çalışmalar yapmayı diliyoruz. Birlikte güzel bir 5 sene geçirmeyi, şehrimizde iz bırakacak çalışmalar yapmayı yürekten diliyorum" dedi. Toplantıda 1 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abonelere 0,4 metreküplük su ve atık su bedellerinde yüzde 25 indirim yapılması önergesi sunuldu. Önerge değerlendirilmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu ile Esnaf Komisyonu'na sevk edildi. Komisyondan gelecek karara göre suda indirime gidilip gidilmemesi kararlaştırılacak.

GRUP BAŞKANVEKİLLERİ BELİRLENDİ

Konuşmaların ardından Meclis 1'inci ve 2'nci Başkanvekili oylaması gerçekleştirildi. Gizli oylama ile yapılan seçimde İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi 1'inci Başkanvekili Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Altan İnanç olurken, Meclis 2'nci Başkanvekili ise yine CHP'den Mehmet Atilla Baysak oldu. Meclis başkanvekillerinin belirlenmesinin ardından gündemde bulunan Çevre ve Sağlık Komisyonu üye, İmar ve Bayındırlık Komisyonu üye, Plan ve Bütçe Komisyonu üye, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üye, Ulaşım Komisyonu üye, Hukuk Komisyonu üye, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu üye, Turizm ve Fuarcılık Komisyonu üye, Tarım Orman ve Hayvancılık Komisyon üye, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon üye, Kent Konseyi Komisyon üye, Engelsiz İzmir Komisyonu üye, Sokak Hayvanlarını Koruma Komisyonu üye, Deprem ve Afet Komisyon üye, Esnaf, Meslek, Odaları ve Tüketici Koruma Komisyon üye, Sosyal Politikalar Komisyon üye, Kentsel Dönüşüm ve Konut Politikaları Komisyonu üye, Kooperatifler ve Pazar Yerleri Komisyonu üye, Deniz, Kıyı Alanları ve Limanlar Komisyonu üye, Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Komisyonu üye, Çocuk Hakları ve Çocuk Dostu Kent Komisyonu üye, Gençlik Üniversiteler ve İstihdam Geliştirme Komisyonu üye, Organize Sanayi Bölgeleri Komisyonu üye, İleri Yaş Çalışmaları Komisyonu üye seçimleri gerçekleştirildi. Üyelerin seçilmesinden sonra gündemde bulunan diğer maddeler meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Gündem maddelerinin oylandı ve yeni dönemin ilk oturumu sonlandırıldı.

'YANLIŞTAN DÖNÜLME MADDESİ OLARAK GÖRÜYORUZ'

Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı'nın yeniden kurulmasına ilişkin önergeye dair konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız, "Bu önerge geçtiğimiz dönemde Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı'nın kapatılmasının ve milli emlak kamulaştırmanın da depreme bağlanmasının ne kadar sakıncalı olduğunu Cumhur İttifakı olarak ifade etmiştik. O günün koşullarında da bunun tekrar geri geleceğini bildiğimizi belirtmiştik. AK Parti olarak kentsel dönüşüm daire başkanlığının kurulduğu, deprem riskini yaşadığımızı düşünürsek bunu yanlıştan dönülme maddesi olarak gördüğümüzü ve olumlu karşıladığımızı ifade etmek istiyorum" dedi.

Yıldız'a cevap veren Tugay ise "Ben de meclis üyesiydim ve oradaki düşüncenin işlemleri daha da hızlandırmak olduğunu biliyorum. Geçen süreç içerisinde işleyişi değerlendirdiğimiz zaman tekrar kurulmasının yararlı olacağını düşündüğümüz için kuruyoruz. İyi niyetli bir çabaydı. Orada başka düzenlemeler de var" diye konuştu. (DHA) 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.