Menderes’in hayatı sinema filmi olacak

24 Mayıs 2022, Salı 15:58

     


Aydın Adnan Menderes Müzesi’nde düzenlenen etkinliğe katılan ünlü yönetmen Yüksel Aksu, “Adnan Menderes’in hayatının bir filme bile sığamayacak kadar sinematografik olduğunu düşünüyorum. Bir Egeli yönetmen ve memleketine vefa borç olarak da film yapmayı arzu ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Yayın ve Enformasyon Muğla İl Müdürlüğü tarafından, Aydın Adnan Menderes Müzesi’nde ’27 Mayıs Darbesi’nin 62. Yılında 62 gazeteci Demokrasi Müzesi’nde’ programı düzenlendi. Programa, Eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Yüksel Yalova, Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Basın Yayın ve Enformasyon Muğla İl Müdürü Sezgin Sağun ile birim müdürleri, Aydın Adnan Menderes Demokrasi Müzesi Müdürü Özay Özhan, Aydın, Muğla ve Denizli’den gazeteciler ile merhum Başbakan Adnan Menderes’in yaşamına tanıklık eden vatandaşlar katıldı.

“ARTIK AYDINLILARIN DA SİNEMASI OLMASI GEREKİYOR”

Yaptığı ‘Dondurmam Gaymak’ filmi ile Muğla’nın tanıtımına büyük katkı sağalan ve çok sayıda filmin yönetmenliğini yapan Yüksel Aksu, Adnan Menderes’in hayatının bir filme sığmayacağını ifade ederek, "Son filmimin senaryosunu yazarken 1960'larda geçen bir postacının öyküsünü, bir aşk hikayesini yazarken, 1960'ların siyasal atmosferini araştırmak zorunda hissettim kendimi. Araştırmaya başladıkça devasa bir dünya filmi olacağını öngördüğüm ve Türk sinemasında uzun yıllardır da yapmayı hayal eden rahmetli Tunç Başaran'dan Metin Erksan'lara kadar Menderes'in sinemasını, filmini yapmak romanı vs edebiyatta muhtelif araştırmalara konu oldu. Ama şöyle bir hayal kurdum; Spielberg'ün Abraham Lincoln ile ilgili yaptığı film gibi dünya çapında bir sinema filmi yapmak ve dönemin, 1950'lerin dünyadaki soğuk savaşı da dekore ederek Ege'den ortaya çıkan bir başarı öyküsü ile beraber bir trajediyi, tragedyayı bahşetmek ve toplumsal hafızaya görsel olarak belleğe kaydetmek gibi bir hayal kurdum ve kişisel olarak bir tür özel gönüllü olduğum için Dondurmam Gaymak ile Entelöy Efeköy'e Karşı'dan sonra en son İftarlık Gazoz ile bunu 12 Eylül Darbesi'ninin trajedisini anlatmaya çalıştım. Şimdi de 21 Mayıs'ı hicivli bir dille anlatan yeni hikayeleri yazarken bu büyük proje aklıma geldi. Yüksel Yalova ile sıklıkla görüşüyoruz. Kendisi benim abim, yaşam koçum, ustam, her şeyimdir. Böyle bir etkinlik olduğunu öğrendiğimde de çok heyecanlandım. Paraya da bütçe istemeye gelmedik. Yanımda yapımcım ile geldim. Sadece bunun farkındalığı, duyarlılığı ve en nazından duasını arzu ediyorum bölgede. Artık Aydınlıların da sineması olması gerekiyor. Dünya siyaset tarihinde Menderes gibi sinematografik bir öykü sevgileriyle, aşklarıyla, milli mücadelesiyle, Mustafa Kemal'in onu Aydın Türk Ocağı'nda keşfedişiyle onu merkezden atayarak milletvekili yapmasıyla 1950'lerdeki uçak kazası ve başına gelen bana göre siyasal bir cinayet olan olaya kadar çok sinematografik olduğunu düşünüyorum. Hatta bir filme bile sığamayacak kadar sinematografik olduğunu düşünüyorum. Bir Egeli yönetmen ve memleketine vefa borç olarak da film yapmayı arzu ediyorum" dedi. (ORKİDE ÜLKER) 
Son Eklenen Haberler