Doğa severlerin kalbi Latmos'ta attı

10 Mayıs 2022, Salı 17:02

     


Bu yıl 8.si düzenlenen Latmos (Beşparmak Dağları) Doğa Şenliğine rekor katılım oldu.

Söke'de 2014 yılında kurulan İzmir, Kuşadası, Didim'de şubeleri bulunan Ayyıldız Doğa Spor Kulübünce bu yıl 7-8 Mayıs tarihleri arasında Koçarlı Bağarcık Mahallesinde düzenlenen kamplı doğa şenliğine Aydın ve Muğla‘nın yanı sıra Türkiye'nin farklı illerinden bine yakın doğa sever katıldı.

Aydın’ın olduğu kadar ülkemizin en önemli tarihi ve doğal güzelliklerinden biri olan, farklı kaya yapılarının yanı sıra 8 bin yıl öncesine ait kaya resimlerinin bulunduğu Latmos’ta (Beşparmak Dağı) düzenlenen şenliğe katılanlar keyifli bir hafta sonu geçirdiler.

Her yıl düzenlenen Latmos Doğa Şenliği’nin doğa yürüyüş tutkunları, doğa sporu kulüpleri, bisiklet ve off-road grupları bu yıl 8’.si gerçekleştirilen şenliğe renk kattılar. İki gün süren şenlikte kamp çadırları kurulurken, bazı doğa severlerin etkinliğe çocukları ile katılmaları da dikkat çekti.

TEKERLEK TEPE’YE DE ÇIKILDI

8 bin yıllık geçmişe sahip olan, tarihi ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken Latmos Dağı’nda düzenlenen şenlikle ilgili açıklamalarda bulunan Ayyıldız Doğa Sporları Kulübü Başkanı Adem Gümüşsu, “Bu yıl 8.sini gerçekleştirdiğimiz kamplı şenliğimizde yöremizin doğa güzelliklerini farklı yörelerden gelen doğa severlerle paylaşırken, doğa ile iç içe bir hafta sonu yaşamalarını istedik. Bölge coğrafyasının tanıtımı için bu etkinliğimizi çok önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl inanılmaz talep olması bizi sevindirdi. Etkinliğimize katılan doğa severlerle kamp alanından Antik Karya Kral Yolu’nu takip ederek, gidiş-geliş 13 kilometrelik zor bir parkurda bin 375 metrelik Latmos Dağı zirvesi olan Tekerlek Tepe’ye çıktık. Zirvede muhteşem Ege Denizi, Bafa Gölü, Söke Ovası ve Menderes Deltası manzarasını görme imkanı bulduk. A Parkuru, Bağarcık Asar Kale’ye, 5 kilometrelik kolay parkurda tarihi kalıntılarında yürüyüş gerçekleştirdik.” dedi.

Katılımcılara Latmos hakkında bilgilerin de verildiği etkinlik sonrası Gümüşsu, desteklerinden dolayı Aydın Valiliği’ne, Türkiye Dağcılık Federasyonu’na, Koçarlı Belediyesi’ne, Koçarlı İlçe Jandarma Komutanlığı’na teşekkür etti. (NECATİ MALDAR/DENGE AJANS) 
Son Eklenen Haberler