2022 LİSE GEÇİŞ SINAVI (LGS)'DE BAŞARIYA GİDEN YOL; LİSE GEÇİŞ SINAVI (LGS) NEYİ ÖLÇER; NASIL HAZIRLANMALI..

30 Haziran 2022, Perşembe 15:07

     


2022 Lise Geçiş Sınavına 1031799 öğrenci girdi. Bunların ancak 130.000 kadarı nitelikli okullara yerleştirilecek, diğerleri ise başarısız olarak etiketlenmektedir. Bu yanlış bir bakış açısıdır öğrencilerimiz başarılı olsa da olması da bizler için önemli görülmektedir.

Sınava 48 farklı ilden katılan 193 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı.

Oktaylar Bilim Okulları uygulamakta olduğu "Akademik Başarı Odaklı Öğretim Sistemi: Tam Öğrenme Modeli" ile bireysel ve grup başarısı düzeyinde elde ettiği sonuçlarla Aydın iline gurur yaşattı.

2022 Lise Geçiş Sınavında başarı ortalamaları derslere göre aşağıdaki şekildedir:

- Matematik: 20 soruda 4.7

- Türkçe: 20 soruda 9.2

- Fen Bilimleri: 20 soruda 9.5

- Yabancı Dil: 10 soruda 4.5

-İnkılap Tar.veAtatürkçülük: 10 soruda 5.5

-Din Kültürü ve Ahlak 10 soruda 6.4

Bu başarısızlığın altında yatan temel neden sınavlarda artık bilginin değil becerinin ölçülüyor olmasıdır.

Beceri temeli sorular esas olarak aşağıdaki yeterlikleri ölçmektedir:

1- Okuduğunu anlama,

2- Analitik düşünme (muhakeme-akıl yürütme),

3-Yaşam senaryoları üzerinde problem çözme,

Bu yeterlikleri gelişmemiş öğrencilerin konu- kazanım (içerik) bilgilerine sahip olmalarının bir önemi kalmamıştır. Yani ilk %9'luk dilime girmek için sadece konu-kazanım, içerik bilgisi yetmeyecek bununla birlikte "anlayarak okuma" ve "mahkeme-akıl yürütme" yeterliliklerinin gelişmiş olması gerekmektedir.

Beceri temelli sorular senaryolar ve tablo-grafik destekli metinler- modellemeler şeklinde düzenlenmektedir. Soruların çözümü için gerekli bilgiler (veri ya da değişken olarak) soru senaryosunda verilmektedir. Öğrencilerden beklenen soruda verilen çoklu veri ya da değişkeni (anlayarak) ilişkilendirmeleri ve sonuca gitmeleridir. Öğrencilerin mevcut eğitim sisteminde bu yeterlikleri edinmeleri ise mümkün görülmemektedir.

Bilinmelidir ki başarı 7. ve 8. sınıflarda yoğun özel ders aldırma, çok sayıdaki yayını çözdürerek yükleme yapılmasıyla mümkün değildir.

Sınavda başarı temel bilgileri vermekle birlikte; alt sınıflardan itibaren anlayarak okuma ve muhakeme-akıl yürütme yeterliliklerinin geliştirileceği özel programlarla mümkün olacaktır.

Oktaylar Bilim Okulları olarak sınavlara hazırlık sürecini gerektirdiği akademik, duygusal ve sosyal nitelikteki farklı özel programları uygulayarak öğrencilerimizi başarıya götürmekteyiz.

 

OKTAYLAR BİLİM OKULLARI KURUCUSU HASAN CAN OKTAYLAR 
Son Eklenen Haberler