Vatandaşın bulduğu yaralı Kızıl Şahin tedaviye alındı

9 Mart 2022, Çarşamba 11:47

     


Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Gödrenli Mahallesi'nde ikamet eden Adem Kaya’nın yaralı olarak bulduğu Kızıl Şahin, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veterinerlik Fakültesi’nde tedavi altına alındı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Gödrenli Mahallesi’ndeki tarlasına ekinlerini kontrol etmeye giderken merada tellere takılı ve yaralı vaziyette kuşu gören Adem Kaya, avcılar tarafından vurulduğu düşünülen yaralı kuşu evine götürdü. Kanadından yaralı olan kuşu besleyen ve üşüdüğünü fark eden Kaya, sobalı odada ısınmasını sağladı.

Daha önce rastlamadığı kuş türünün durumu hakkında yetkililere bilgi veren ve tedavi edilmesi gerektiğini belirten Adem Kaya’nın yardımına, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Aydın İl Şubesi ekipleri gönderildi. Gödrenli Mahallesi’ne giden ekipler, Adem Kaya’nın bulduğu yaralın kuşun Kızıl Şahin olduğunu belirledi. Duyarlı ve örnek davranışı için Adem Kaya’yı teşekkür etti. Nesli azalan türler arasında yer alan kuşu teslim alan Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerinin Veterinerlik Fakültesi’ne götürdüğü Kızıl Şahin, tedavi altına alındı. Kızıl Şahin’in tedavisi ve rehabilitasyon işlemi tamamlandığında, yeniden doğaya bırakılacağı ifade edildi. (HAZEL BAYIK)  
Son Eklenen Haberler