Takip Et
  • 19 Mayıs 2024, Pazar 13:33

Didim'de 19 Mayıs törenlerle kutlandı

DİDİM'DE 19 MAYIS ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Aydının Didim ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 105. yılı dönümü törenlerle kutlandı.

İlk tören Kent Meydanında gerçekleştirildi. Çelenk koyma törenine Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, Didim Cumhuriyet Başsavcısı Anıl Altay, Didim Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan ve Didim İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ufuk Kurucu, Kamu kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, askeri erkan, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törende Didim İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ufuk Kurucu Atatürk heykeline çelenk koydu; ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk koyma töreninin ardından kutlamalar Didim Şehir stadında gerçekleştirildi. İlçe protokolünün tam kadro yer aldığı kutlamalara Didimliler de ilgi gösterdi. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Didim İlçe Gençlik ve spor Müdürü Ufuk Kurucu yaptı. Kurucu konuşmasında 19 Mayıs’ın Kurtuluş mücadelesinin ilk adımı olduğunu ifade ederek, “Geçmişini tarihini özünü ve kültürüne sahip çıkan ve bunu gençlere aktaran toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle Ulu Önder Atatürk bağımsızlık ateşinin yakıldığı 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmiştir” dedi. Türkiye Cumhuriyetinin yokluk, yoksuzluk ve mücadeleler içerisinde kurulduğunu kaydeden Kurucu, Cumhuriyeti koruma ve kollama görevinin gençlerde olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okundu. Minik jimnastikçilerin gösterileri beğeni toplarken, Halk Oyunları ekipleri de gösterilerini sundu.

Kutlamalar kapsamında Didim Belediye Halk Oyunları ekipleri 50 kişilik ekibiyle yöresel oyunlarını sergilerken, gencinden yaşlısına bir çok kesimden vatandaşın yer aldığı ekip beğeni topladı. Didim Roman ekibi ile Didimli liselilerden oluşan grup alandakilere müzik ziyafeti çekerken, Tekvando gösterileri de ilgiyle izlendi. Kutlamaların sonunda Liseler arası halat çekme yarışı düzenlendi; dereceye giren okullara İlçe protokolünce madalya verildi. (İHA) 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.