Başkan Çerçioğlu’na istenen cezaların ardı arkası kesilmiyor

25 Nisan 2022, Pazartesi 22:26

     


Aydın 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde zincirleme görevi kötüye kullanma suçlarından birleştirilmiş üç dosyada devam eden davada Cumhuriyet Savcısı karara ilişkin verdiği mütalaasında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun 2 yıldan 6 yıla kadar cezalandırılmasını istedi.

Başkan Çerçioğlu hakkında 2021 yılında açılan davanın 2009-2014 yılları arasındaki Aydın Belediye Başkanlığı dönemi ile ilgili üzerinde adının yazılı olduğu ve seçimler öncesi dağıtılan atkı berelerin ihalesi ve Belediye başkanı olarak imar tadilatı dosyalarında kamuyu zarara uğratarak görevini kötüye kullandığı gerekçesi ile açıldığı ve yapılan son duruşmasında savcının karara ilişkin verdiği mütalaasında, Çerçioğlu ve üç sanık hakkında 2 yıl ile 6 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezaları istediği öğrenildi.

KARAR DURUŞMASI 20 HAZİRAN’DA

Son duruşmada verilen mütalaa sonrası Çerçioğlu'nun avukatı mütalaaya savunma için ek süre talep etti. Mahkeme 20 Haziran 2022 tarihine ertelendi, Duruşmada ceza istenmesi sonucunda hukukçu görüşlerinin ortak noktada buluştuğu ve ceza çıkma ihtimalinin yüksekliği nedeniyle HAGB (Hükmün açıklanmasının geri bırakılması) uygulanması beklenildiği belirtildi.

GÖZLER İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇEVRİLDİ

Hakkında devam eden onlarca ceza davası ve ağır ceza mahkemelerinde devam eden davaların ise karara yaklaşması nedeniyle İçişleri Bakanlığının bugüne kadar bir çok belediye başkanı ile ilgili uyguladığı idari yaptırım kararını, Başkan Çerçioğlu için de uygulayıp uygulamayacağı merak konusu oldu. Danıştay ve Anayasa Mahkemesi'nin benzer konularda verdiği emsal kararlar ise İçişleri Bakanlığının alacağı muhtemel bir idari yaptırım kararı için elini güçlendirdiği konuşuluyor. (MEHMET AYDIN) 
Son Eklenen Haberler