“LÖSEV gönüllüsü olarak bir çocuğun hayatına dokunabilirsiniz”

23 Nisan 2022, Cumartesi 23:04

     


tvDEN'de gazeteci Mehmet Aydın'ın hazırlayıp sunduğu Güne Bakış programının konuğu LÖSEV İzmir Halkla İlişkiler Koordinatör Yardımcısı Gamze Berçin Edirne ve LÖSEV gönüllüsü Havva Çetintürk oldu. LÖSEV’in çalışmaları hakkında açıklamada bulunan Gamze Berçin Edirne, “LÖSEV gönüllüsü olarak bir çocuğun hayatına dokunabilirsiniz” dedi.

Gamze Berçin Edirne, “Ramazan çalışmalarımız sebebiyle genel bir Ege turundaydık. Denizli’nin ardından Aydın’a geldik ve Aydın’da halkımızı, kamuyu bilinçlendirecek çalışmalarımızı yürüttük. Birebir esnafı, çarşıyı ziyaret ettik. Çalışmalarımızı anlattık ve dolandırıcılara karşı uyardık. Akşam da bir iftar yemeğinde bir araya geldik. Dertlerimizi ve sevinçlerimizi paylaştık” dedi.

“LÖSEV, KANSER HASTALARI ÜZERİNE BİR ÇATI GÖREVİ GÖRÜYOR”

LÖSEV’den ve çalışmalarından söz eden Gamze Berçin Edirne, “Vakfımızın isminin tam açılımı Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı. 1998 yılından beri hizmet veriyoruz. 23. Yılımız içerisindeyiz. Kuruluş amacı, lösemili çocuklara ve ailelerine tedavileri sırasında destek ve yardımcı olmaktı. Fakat bugün baktığımızda LÖSEV, kanser hastaları üzerine bir çatı görevi görüyor. Hem çocuk hem yetişkinlere, yalnızca lösemi değil tüm kanser türlerinde hastalarımıza destek veriyor. Hem ayni yardımlar hem de sosyal projeler ile hastaların yanında olan değerli bir sivil toplum kuruluştur” dedi.

“GİTTİĞİMİZ YERLERDE PARA İSTİYORUZ SANIYORLAR”

LÖSEV gönüllüsü Havva Çetintürk, “2014 yılında bana kanser tanısı kondu, kolon kanseri denildi. Kemoterapi aldığım sırada küçük bir çocuğun ailesi ile birlikte kemoterapiye geldiğini gördüm. Çocuğa port takılacaktı ve annesi bu yolda ikna etmeye çalışıyordu. Bende takılı olan portu görmesi açısından tanıştık. Annenin ve babanın o mutsuzluğunu, yüzlerindeki ifadeyi asla unutamıyorum. Annenin bana ‘Canınız cok yanıyor mu?’ diye sorması beni çok etkiledi. O iğnenin annede bıraktığı etkinin ne kadar büyük olduğunu düşündüm. Böylelikle LÖSEV’e telefon açıp gönüllü olmak istediğimi söyledim. Aradığımda ‘Siz aynı zamanda bizim ailemizdensiniz’ dediler. Sık sık beni arayıp nasıl olduğumu sormaya başladılar. Beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayıp ihtiyacım olan şeyleri bana verdiler. LÖSEV’de esas gönüllü olduğum nokta sosyal dayanışma noktasında aileler ile bir araya geldiğimiz bazı toplantılarda sosyal hizmetlerde kendimi ve sağlığımı buldum. İşte bu noktada ben de ‘Bundan sonra LÖSEV’in içindeyim, Aydın’da gerekli yardımları yapmaya hazırım’ dedim. Gittiğimiz yerlerde para istiyoruz sanıyorlar. Çünkü iyi niyet çok suiistimal edildiği için böyle düşünüyorlar. Aydın halkı da çok cömert ve yardımseverdir aslında. Böyle durumlarda hemen ceplerinden çıkartıp bir şeyler vermek istiyorlar. ‘LÖSEV elden para toplamaz, bağış makbuzu kesmez. Bankaya gidin ve LÖSEV’e bağış yapacağınızı belirtin’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

“5 YAŞINDA BİR GÖNÜLLÜMÜZ BİLE VAR”

LÖSEV gönüllülüğü hakkında Edirne, “LÖSEV’in gönüllüsü olmak hem önemli hem de zor değil. Gönüllü olmak için internet sitemizden formu doldurarak olabilirsiniz. Her yaştan LÖSEV gönüllüsü olunabilir. Bizim 5 yaşında bir gönüllümüz bile var. Bunu düşünen küçücük çocuklar var. Böyle bir neslin yetişiyor olması bizi çok mutlu ediyor. İz herkesi LÖSEV gönüllüsü olmaya davet ediyoruz. Gönüllülerimiz aynı zamanda bize, hasta konusunda yönlendirme yapmaktadırlar. Etraflarında bulunan kanser hastalarına LÖSEV’İ anlatıp bizlere yönlendiriyorlar. Biz onlar aracılığı ile birçok kan ser hastasına ulaşıp onlara yardım edebiliyoruz. LÖSEV’e bağış yapmak için tüm bankalarda bağış ekranları mevcut ve herhangi bir hesap numarasına ihtiyaç duymadan ve havale ücreti ödemeden ‘LÖSEV’e bağış yapmak istiyorum diyerek yapabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı içerisinde zekat ve fitre bağış ekranlarımız da açık. Buralardan bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. PTT aracılığı ile de bağışlarınızı bizlere ulaştırabilirsiniz. Ayrıca sms yolu ile BAĞIŞ yazarak 3406’ya ya da FİTRE VE ZEKAT yazarak 1998’e mesaj atabilirsiniz. Bizler LÖSEV olarak fire ve zekat bağışlarını kabul ediyoruz. Bu bağışları çocuklarımızın gıda ihtiyaçları ve tedavi giderleri için kullanıyoruz. Çünkü LÖSEV,12 ay boyunca ailelerine beslenme konusunda yardımcı olan bir vakıf. Beslenme kanser hastaları için gerçekten çok önemli. Kanser öyle bir hastalık ki maddi anlamda aileleri çok yıpratmaktadır. Aileler ‘etrafımızda kimse kalmadı, herkes onlardan para isteyeceğimizi düşünüyor. Bir anda bütün eşimiz dostumuz bizi yalnız bıraktı’ diyorlar. Bizler de LÖSEV olarak istiyoruz ki kemoterapi alan hastalarımız protein tüketsin ki onların tedavilerini beslenme yolu ile destekleyelim” dedi.

“YÜZLERCE ÇOCUĞUMUZU TEDAVİ ETMEYİ BAŞARDIK”

LÖSEV’in hastanesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Edirne, “Gerçekten gurur kaynağımız. Bahsederken bile gülümsüyoruz. Çünkü Avrupa’da ve Orta Doğu’daki en büyük ontoloji kenti olma özelliği taşıyor. Şunu da söyleyebiliriz ki gelen hastalarımızı %95 oranında tamamen iyileştirip sağlıklarına kavuşturuyoruz. Yüzlerce çocuğumuz tedavi etmeyi başardık. Hastanemiz Ankara İncek’te yer alıyor. ‘Bir Tuğla Da Biz Koyun’ kampanyasıyla halkımızın bağışlarıyla tuğla tuğla örüldü bu hastane. 2016 yılında hizmete girdi ve burada Türkiye genelinde hasta kabul ederek, hastalarımızın konaklama da dahil tüm ihtiyaçları nı vakıf olarak karşılayarak yanlarında olup tedavilerini tamamlıyoruz” diye konuştu. (NİSA KIZILKAYA / ORKİDE ÜLKER) 


HABER VİDEOLARI


 
Son Eklenen Haberler