Takip Et
  • 11 Temmuz 2024, Perşembe 12:46

TBMM Adalet Komisyonu 9. Yargı Paketi için toplandı

TBMM Adalet Komisyonu, kamuoyunda 9. Yargı Paketi olarak bilinen teklifi görüşmek üzere toplandı. Komisyon toplantısında önemli reformların ele alınacağı belirtildi.

Toplantıya başkanlık eden Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul milletvekili Cüneyt Yüksel, komisyonun birinci önceliğinin adalet değerini en üst seviyede tutacak hızlı, etkin, verimli ve erişilebilir bir adalet sisteminin altyapısını oluşturmak olduğunu belirtti. Yüksel, "Adaletin tesisini sağlayacak, vatandaşın yargıya erişimini kolaylaştıracak reform niteliğinde düzenlemeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Hızla değişen dünyada toplumların ihtiyaçları ve beklentileri de dönüşüm geçirir. Bu noktada adalet alanında yapılacak reformlar toplumun değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek için elzemdir. Adaletin daha hızlı ve erişilebilir kılınması için atılacak adımlar, bireyin haklarının korunmasına ve toplumsal barışın sağlanmasına katkıda bulunacaktır" dedi.

20 Kanunda Değişiklik, 39 Madde

Teklifin içeriği hakkında bilgi veren Yüksel, 20 kanunda değişiklik yapıldığını ve teklifin bir geçici madde ile toplam 39 maddeden oluştuğunu ifade etti.

Anayasa Mahkemesi İptal Kararları Doğrultusunda Değişiklikler

AK Parti Denizli milletvekili Cahit Özkan, teklifin Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararları doğrultusunda hazırlandığını belirtti. Özkan, "İptale konu düzenlemeler Cumhuriyet tarihimizde yer alan, Cumhuriyetimizin erken dönemlerinde yürürlüğe girmiş yaklaşık 100 yıl yürürlükte kalmış bazı maddelerin, son 22 yılda hayata geçirdiğimiz Anayasal reformlarla Anayasa Mahkemesi değerlendirmesinden geçmiş ve iptal edilmiştir. Bu nedenle bu paket hazırlanmıştır" şeklinde konuştu.

CHP Milletvekillerinden Tepki

CHP milletvekilleri, Özkan’ın sözlerini anlamadıklarını belirterek tepki gösterdi. Toplantı, teklifin detaylarının ve milletvekillerinin görüşlerinin alınmasıyla devam etti.

9. Yargı Paketi Neler Getiriyor?

9. Yargı Paketi, adalet sistemini daha hızlı ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan kapsamlı değişiklikler içeriyor. Teklifte, vatandaşların yargıya erişimini kolaylaştıracak ve adaletin etkin bir şekilde tesis edilmesini sağlayacak reform niteliğinde düzenlemeler bulunuyor. Toplantının devamında, bu düzenlemelerin detayları ve uygulama yöntemleri üzerine görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor. (MEHMET AYDIN)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.