GÜRHAN KARAŞAHAN

ARTIK YETER

27 Nisan 2019, Cumartesi

     

ARTIK YETER

Merhaba Denge Gazetesi okurları. Son zamanlarda kadına karşı şiddet, çocuklara cinsel istismar ve Mavi Balina oyunu nedeniyle ölüm olaylarını çok fazla yaşadık. İstanbul Küçükçekmece'de (5) yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunulması, Denizli'nin Merkezefendi İlçesinde yavru köpek motorla sürüklenerek götürülmesi olayı bunlardan bazıları.

Dün sosyal medyada izlediğim bir video, bu olaylara söylenecek çok güzel bir cevap olmuştur. (47) saniyelik "Artık Yeter Çocukluğumuzu Elimizden Aldınız" videosu beni çok duygulandırdı. Herkesin bu videoyu izlemesini tavsiye ederim. Bu videoyu özetlemek gerekirse, "Artık yeter, gücümüz kime yeter, biz size ne yaptık, siz hiç çocuk olmadınız mı, bizim ne zararımız var, sizin hiç çocuğunuz olmadı mı, analar babaları ağlatmayın, çocukluğumuzu elimizden aldınız" diyerek haykırıyor minik kız. Bence de "ARTIK YETER".

Anlamadığım bir olay var. (5) yaşındaki gelişimini tamamlamamış bir çocuk nasıl istismara uğrayabilir. Adı üstünde o bir çocuk. Nasıl bir sapkınlık, nasıl bir zihniyettir bu olay. Artık bu olaylara dur demenin zamanı geldi, çocuklarımız kadınlarımız artık şiddet görmesin, istismara uğramasın.

Bu konu üzerinde aslında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (T.B.M.M.) yeni düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Çocuk istismarı suçlusuna terör suçlusu gibi düşünülerek ceza verilmeli ya da daha önce gündeme gelen hadım cezasının gündeme gelerek, yürürlüğe konulması gerekir.

Kadına karşı şiddet ve çocuklara cinsel istismar ve şiddet olayları ARTIK GÖRMEK VE DUYMAK istemiyoruz diyerek bu konuda herkesin daha duyarlı olmasını istiyoruz.

Aynı zamanda hayvanlara karşı işkence ve şiddetlerinde önlenmesi gerekir. Bu suçlara da para cezasının yanında hapis cezalarının verilmesi ve artırılması bu olayların yaşanmasını önler, en azından azaltır. Ne demek yavru köpeği motorun arkasına bağlayarak sürüklemek. Bu olayı kendisine yapılsa nasıl olurdu. O zaman Türk Ceza Kanunu'nda İşkence Suçundan yargılanılırdı. Peki yavru köpek ile insan arasındaki yaşam farkı nedir? Yavru köpekte canlı, insan da. Herkesin kendi canına ne kadar sahip çıkıyorsa, hayvanların canına da sahip çıkması gerekir.

Bir sonraki yazımda görüşünceye dek şimdilik hoşça kalın.