Takip Et

Yunus Turupçu

Binicilik sporu nedir?

8 Temmuz 2023, Cumartesi

     

At ile birlikte yapılan sporlar, binicilik sporlarıdır. Binicilik sporunu iyi bir şekilde yapmak için at ile iyi anlaşmak gerekmektedir. Her at spora elverişli olmadığından, atı spora elverişli hale getirmek de bir o kadar zor bir süreçtir. Binicilik sporlarıyla ilgilenmek isteyenler, ata hakimiyet sağlamalı ve çevik olmalıdır. Aynı zamanda doğa sporları olan binicilik sporu, belirli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır.

 

Binicilik Sporu Nasıl Yapılır?

 

Binicilik sporunun tarihi çok eskiye dayanmakta ve günümüzde insanlar binicilik sporuna ilgi göstermektedir. Binicilik sporu yapmak isteyen herkes, öncelikle atlara sempati duymalı ve sevmelidir. Atlar ile diyalog kuramayan veya attan ürken bir kimse, iyi bir binici özelliği taşımadığından binicilik sporunda başarısız olmaktadır.

 

Binicilik Kuralları Nedir?

 

Binicilik sporunda başarılı olmak isteyenlerin uyması gerektiği bazı kurallar vardır. Ata soldan binilmeli ve dizginler ele alınmalıdır. Baş, omuz, kalça ve topuk aynı hizada durmalı ve sanki ayakta duruluyormuş gibi oturulmalıdır. Ata yön vermek için sadece el ve dizginler kullanılmamakta, vücut aktif bir şekilde yön vermeye çalışmalıdır.

 

Binicilik Sporuyla Kimler İlgilenebilir?

 

Binicilik sporuyla ilgilenmek için kişinin isteği çok önemlidir. İsteksiz bir şekilde yapılan binicilik sporunda, atla iletişim kurulamamakta ve başarılı olunamamaktadır. Binicilik sporunda kullanılacak olan at ile vakit geçirilmeli ve yakın bir dostluk kurulmalıdır. Binicilik sporunu sadece erkekler yapmamakta, kadınlar da isterlerse yapabilmektedir.

 

Binicilik Sporu Tarihçesi

 

At, insanoğlunun yaşamının ilk dönemlerinde bile varlığını sürdürmüştür. Başlangıçta bir av hayvanı olarak kullanılan atlar, daha sonra evcilleştirilerek toplum hayatının birçok kademesinde kullanılmıştır. Eski zamanlarda at üzerinde yapılan spor karşılaşmaları, insanların ilgisini cezbetmiş ve güzel görüntülere neden olmuştur. At ile yapılan sporlara ilgi gösteren halk, at yarışlarını heyecanlı bir şekilde izlemiştir.

 

Başlangıçta at ile yapılan sporlar arasında sadece düz koşu varken, sonraları at üzerinde yapılan sporlar çeşitlendirilmiştir. İnsanlığın uygarlık alanında attığı büyük adımlardan biri, atın evcilleştirilmesidir. Atın bir harp aracı olarak kullanılmasının yanı sıra sportif amaçlar çerçevesinde de yararlanılmıştır. Binicilik sporunun ilk izlerine Çin ve eski Türklerde rastlanılmaktadır.

 

Binicilik Sporuyla İlgilenmenin Faydaları Nelerdir?

 

Binicilik sporuyla ilgilenen kişilerin oturuşu bile değişmekte, bir düzene girmektedir. Binicilik sporuyla uğraşan kişinin kendine güveni gelişmekte olup insanlara güvenmeyi de öğrenmektedir. Ata ve diğer hayvanlara saygı duymayı öğrenen binici, atların bakımı ile ilgilendiğinden sorumluluk duygusu da gelişmektedir. Atın üzerinde özgürce spor yapmak, herkese iyi gelmektedir .Amatör olarak binicilik sporuyla ilgilenmeye başlayan biri, her gün at ve binicilikle ilgili yeni bilgiler öğrenmektedir. At binme sırasında bütün kaslar aktif olarak çalışmakta ve dayanıklılık artmaktadır. Resmen doğal bir terapi olan ata binmek, bütün stresi ortadan kaldırmaktadır. Atın sevgisini kazanan binici, daha sosyal ve dışa dönük olmaktadır.Yazarın Tüm Yazıları

Eskrim Sporu Nedir?

29 Temmuz 2023, Cumartesi

Wushu nedir?

26 Temmuz 2023, Çarşamba

Tekerlekli sandalye basketbolu nedir?

22 Temmuz 2023, Cumartesi

Cirit Atma nedir?

19 Temmuz 2023, Çarşamba

Su Topu sporu nedir?

15 Temmuz 2023, Cumartesi

Buz Hokeyi nedir?

12 Temmuz 2023, Çarşamba

Binicilik sporu nedir?

8 Temmuz 2023, Cumartesi

Sörf nedir?

5 Temmuz 2023, Çarşamba

Kano Sporu Nedir?

1 Temmuz 2023, Cumartesi

Spor ahlakı

28 Haziran 2023, Çarşamba

Okçuluk nedir?

24 Haziran 2023, Cumartesi

Aikido nedir?

21 Haziran 2023, Çarşamba

Zenginlerin sporu: Golf

17 Haziran 2023, Cumartesi

Trekking nedir?

14 Haziran 2023, Çarşamba

HAK-EM(ENLER)

10 Haziran 2023, Cumartesi

Karate nedir?

7 Haziran 2023, Çarşamba

Doğadaki satranç: Oryantiring

3 Haziran 2023, Cumartesi

Muay Thai nedir?

31 Mayıs 2023, Çarşamba

Güreş

27 Mayıs 2023, Cumartesi

Bocce nedir?

24 Mayıs 2023, Çarşamba

Çocuk ve spor

20 Mayıs 2023, Cumartesi

İnsanlar neden ekstrem sporlarla ilgilenir?

17 Mayıs 2023, Çarşamba

Futsal nedir?

13 Mayıs 2023, Cumartesi

Hentbol nedir?

10 Mayıs 2023, Çarşamba

Sporsuz hayatın sağlık ve psikoloji üzerine etkisi

6 Mayıs 2023, Cumartesi

Tekvando nedir?

3 Mayıs 2023, Çarşamba

Uzak Doğu sporları üzerinde Türk etkisi

29 Nisan 2023, Cumartesi

Dövüş sporları nelerdir?

26 Nisan 2023, Çarşamba

Spor ve sporun sağlık için önemi

19 Nisan 2023, Çarşamba

Basketbol nedir?

15 Nisan 2023, Cumartesi

Çağımızın sporu: E-Spor

12 Nisan 2023, Çarşamba

Hayatımın dönüm noktası: Voleybol

8 Nisan 2023, Cumartesi

Futbol neden en popüler spor?

5 Nisan 2023, Çarşamba

Türk futbolu nereye gidiyor?

1 Nisan 2023, Cumartesi