Takip Et

Yunus Turupçu

Kano Sporu Nedir?

1 Temmuz 2023, Cumartesi

     

Havalar ısındı, yaz geldi. İnsanların denize olan hayranlığı ve denizde yapılan spora ilgileri arttı. Bu yazımda dünyanın farklı lokasyonlarında halen bir ulaşım aracı olarak kullanılsa da günümüzde popüler bir spor dalı haline kano sporu hakkında bilgilendirme yapacağım. Bir tür kürek sporu olan kano, 90’lı yıllardan bu yana ülkemizde de rağbet gören ancak henüz gelişmekte olan bir aktivitedir. Kano, daha çok bilinen adıyla kürek çekme bir su sporudur. Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da son yıllarda ‘kürek çekme’ olarak hayatımıza girdi. Kano sporu, kano adlı küçük tekne ile tek kanatlı bir kürek kullanılarak suda yapılır. Özellikle Avrupa, Kuzey Amerika’da yaygın olan bu spor, hızlı akıntılı sularda da yapılır. Kanoda kano ve tek veya çift kanatlı kürek ile bir su akıntısını geçmek amaçlanır.

Kano sporu tarihçesi kısaca şöyle özetlenebilir; ‘sığınak’ kelimesinden türetilen kano, ilk olarak Amerika yerlileri tarafından üretilmiş. Yerliler, tahtalardan ve huş ağaçlarının kabuklarından kano yapmışlar. Günümüze gelindiğinde şekil itibariyle aslında kanolar pek değişiklik göstermedi. Kanolar tüccarlar tarafından kullanıldı. Eskimo kayığı olarak bilinen kayak, aslında kanonun ortaya çıkmasında öncül olmuştur. Ancak kanolar avcılık ve balıkçılık için kullanılmıştır.

Kano Nasıl ve Nerede Yapılır?

Kano sporu çoğunlukla nehirlerde yapılır. Deniz, göl, çay gibi sularda da kano tercih edilir. Ancak yüksek risk içeren bir spordur. Çünkü hız, yokuş nedeniyle yükseklik faktörlerinin yanı sıra yoğun bir fiziksel çaba gerektirir. Öte yandan, adrenalin tutkunları tarafından tercih edilir. Sporun yapılabilmesi için kano sporu ekipmanlarına ihtiyaç vardır. Kano sporu malzemeleri şunlardır:

• Kano

• Kürek

• Can yeleği

• Şişme bir kano alacaksanız pompa

• Eşyalarınızı kuru tutacak özel çanta

• Su geçirmez malzemeden yapılan ayakkabılar

• Su matarası

• Kano/kayak kaskı

Kano sporu için gerekli malzemeler satın alırken ürünlerin dayanıklılığını dikkat edin. Kano sporu için geliştirilen 3 tür kano vardır. Bunlar; akarsu kanosu, , deniz kanosu ve durgun su kanosudur. Ayrıca solid ve şişme kano çeşitleri de mevcuttur.

“Kano sporu nasıl yapılır?” sorusuna bir eğitmen ile cevabını vermek yerinde olur. Çünkü kano sporu öncelikle ciddi bir kas kuvveti gerektirir. Bununla ilgili eğitmen gelişmenizi sağlayabilir. Ayrıca kano sporu ile ilgili teknik detayları bir eğitmen sayesinde öğrenebilirsiniz. Kanoyu profesyonel olarak yapmak için Gençlik ev Spor Bakanlığına başvurulması gerekir. Lisans için de kano kulüplerine kayıp olması gerekir.

Kano sporu kuralları için bilinmesi gereken kano yaparken suya düşmeden belirlenen parkuru bitirmektir. Kano yaparken sırtınızı mümkün olduğunda düz tutmaya çalışın. Çünkü kambur durmak sakatlanmaya neden olabilir. Hem de dik durmanız kaslarınızın daha doğru şekilde çalışmasını sağlar. Kano sporunda kürek kullanımı da önemlidir. Tek kanatlı bir kürek kullanıyorsanız, doğru kavrama küreği verimli kullanmanız için belirleyici olur. Ancak belirli bir vuruştan sonra el değiştirmeniz gerekir. Çünkü sadece vücudunuzun bir tarafını çalıştırmış olursunuz. Çift kanatlı kürek ise tutuş açısından zordur, yavaş ilerlemeye ve kol ağrısına yol açabilir. Kano yönünde bir eliniz küreğin üst kısmında olmalıdır. Çünkü bu elle kontrol sağlarsınız. Diğer elinizi ise omuz hizasında olacak şekilde tutun. Bu taraf ise suya giren uçtur. Kürek çekerken en sık yapılan hata kollara yüklenip kürek çekmeye çalışmaktır. Bu şekilde hızlı yorulur ve ağrı hissedersiniz. Karın kaslarınızı çalıştırmaya çalışın. Küreği çekerken mümkün olduğunda ileri götürmeye çalışın. Dönerken karnınızı kullanın. Bu, en çok kuvvet uygulamanız gereken andır. Bacaklarınız da destekçiniz olur. Yalnız değil, biriyle kürek çekiyorsanız da dönüşlerde iletişimde olmanız doğru bir şekilde yön değiştirmeniz için önemlidir.

Kano sporu faydaları bedeninizde fark edilir. Fiziksel bir zindelik sağlayan kano, genel sağlık için iyileştirici bir etkiye sahiptir. Kano sayesinde kardiyovasküler sistem için önemli olan aerobik ve fiziksel egzersiz yapılmış olunur. Kürek çekme nedeniyle dayanıklılığınızı artıran bu sporda ayrıca adil oyun, strateji geliştirme, rekabet, organize olma gibi kavramlar da öne çıkar. Macera için kano sporu tercih edilebilir.

Kano sporu ile kürek çekerken sırt, omuz, göğüs ve kol kasları çalışmış olur. Bu da size ciddi bir güç kazandırır. Kürek çekmek, bir sırt egzersizden daha güçlü bir etki yaratır. Pazı ve triceps kaslarını ciddi olarak çalıştırır. Kolların sürekli hareketli hali pektoral kasların çalışmasını da sağlar. Tibialis, gastrocnemius, soleus ve biceps kasları da sırtı stabilize etmek ve ilave bir güç olmak için devreye girer. Kuadriseps ve gluteus maximus kasları ise kürek çekme hareketinde çalışan alt kaslardır.

Kano dengesini sağlamaya çalışırken de karın kasları çalışmış olur. Dönüşlerde ve kanoda dengede kalmaya çalışırken bacak kaslarınız da çalışmış olur. Bacaklardaki kasılma hali bacak kaslarının kuvvetlenmesini ve direncinin artmasını sağlar. Kano sporu iyi bir izometrik egzersiz tipi sayılır.

Kano yapılırken vücut ürettiğinden daha çok enerji harcar. Yani ciddi oranda kalori yakmanıza yardımcı olur.

Kano yaparken güneşe maruz kalacağınız için aslında D vitamini alırsınız ancak güneş kremi sürmeden çıkmayın.

Kano ruhsal olarak da bir rahatlama sağlar. Egzersiz sonucu salgılanan endorfin sizi mutlu eder. Suyun ve doğanın etkisi altında tekrarlanan küre çekme hareketinin bir tür meditasyon olduğunu düşünenler vardır. Her sporda olduğu gibi kanoda da özgüven gelişir. Sosyalleşme de kano sporunun faydalarındandır.

Kano faydalarının yanı sıra sürekli tekrarlanan hareketler nedeniyle eklemlerin sakatlanmasına neden olabilir. Ancak kano sakatlanmaları koşma ve hızlı yürüyüşe göre daha düşük risklidir. Yazarın Tüm Yazıları

Eskrim Sporu Nedir?

29 Temmuz 2023, Cumartesi

Wushu nedir?

26 Temmuz 2023, Çarşamba

Tekerlekli sandalye basketbolu nedir?

22 Temmuz 2023, Cumartesi

Cirit Atma nedir?

19 Temmuz 2023, Çarşamba

Su Topu sporu nedir?

15 Temmuz 2023, Cumartesi

Buz Hokeyi nedir?

12 Temmuz 2023, Çarşamba

Binicilik sporu nedir?

8 Temmuz 2023, Cumartesi

Sörf nedir?

5 Temmuz 2023, Çarşamba

Kano Sporu Nedir?

1 Temmuz 2023, Cumartesi

Spor ahlakı

28 Haziran 2023, Çarşamba

Okçuluk nedir?

24 Haziran 2023, Cumartesi

Aikido nedir?

21 Haziran 2023, Çarşamba

Zenginlerin sporu: Golf

17 Haziran 2023, Cumartesi

Trekking nedir?

14 Haziran 2023, Çarşamba

HAK-EM(ENLER)

10 Haziran 2023, Cumartesi

Karate nedir?

7 Haziran 2023, Çarşamba

Doğadaki satranç: Oryantiring

3 Haziran 2023, Cumartesi

Muay Thai nedir?

31 Mayıs 2023, Çarşamba

Güreş

27 Mayıs 2023, Cumartesi

Bocce nedir?

24 Mayıs 2023, Çarşamba

Çocuk ve spor

20 Mayıs 2023, Cumartesi

İnsanlar neden ekstrem sporlarla ilgilenir?

17 Mayıs 2023, Çarşamba

Futsal nedir?

13 Mayıs 2023, Cumartesi

Hentbol nedir?

10 Mayıs 2023, Çarşamba

Sporsuz hayatın sağlık ve psikoloji üzerine etkisi

6 Mayıs 2023, Cumartesi

Tekvando nedir?

3 Mayıs 2023, Çarşamba

Uzak Doğu sporları üzerinde Türk etkisi

29 Nisan 2023, Cumartesi

Dövüş sporları nelerdir?

26 Nisan 2023, Çarşamba

Spor ve sporun sağlık için önemi

19 Nisan 2023, Çarşamba

Basketbol nedir?

15 Nisan 2023, Cumartesi

Çağımızın sporu: E-Spor

12 Nisan 2023, Çarşamba

Hayatımın dönüm noktası: Voleybol

8 Nisan 2023, Cumartesi

Futbol neden en popüler spor?

5 Nisan 2023, Çarşamba

Türk futbolu nereye gidiyor?

1 Nisan 2023, Cumartesi