Takip Et

“Arıkan’ın ırkçılık yaptığını düşünüyorum”

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı en büyük mahallelerden Savuca Mahallesi Muhtarı Tuncel Uyanık, Kent Konseyi seçimli genel kuruluna davet edilmemesini değerlendirerek, “Belediye Başkanı Mustafa İberya Arıkan’ın ırkçılık yaptığını düşünüyorum” dedi.

Söke Kent Konseyi seçimli genel kurulunda Belediye Başkanı Mustafa İberya Arıkan, genel kurula neden davet edilmediğini soran Savuca Mahalle Muhtarı Tuncel Uyanık ile tartıştı. Muhtar Tuncel’i salondan atmakla tehdit eden Başkan Arıkan, “Densiz” çıkışında da bulundu.

“BELEDİYE BAŞKANININ TARAFI OLAN MUHTARLARI TEK TEK SEÇMİŞLER”

Söke ilçesine bağlı 49 mahalle muhtarı bulunduğunu ve ilçenin en büyük mahalleleri arasında yer almalarına rağmen Kent Konseyi genel kuruluna çağrılmamalarını sorgulayan Savuca Mahalle Muhtarı Tuncel Uyanık, önemli açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 200 kişinin bulunduğu salonda Belediye Başkanı Arıkan’ın kendisine ağır ithamlarda bulunduğunu kaydeden Muhtar Uyanık, “Ben 21 yıllık muhtarım ve mahallemizin resmi nüfusu 7 bin 700 civarında ama özellikle okul sezonunda yaklaşık 10 bin kişi yaşamakta. Dün yapılan genel kurul toplantısına gittim ve ‘Başkanım, her toplantıda bize danışılıyordu. Biz toplantıya davet ediliyorduk. Bu toplantıya neden davet edilmedik?’ dedim. Kaçamak cevaplar verdi. Bizim Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Çitak ile almışlar muhtarlar listesini, belediye başkanının tarafı olan muhtarları tek tek seçmişler. Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Çitak bu listeyi oluşturmuş. Biz de Söke’nin mahalle muhtarıyız, niye bu toplantıya davet edilmedik, toplantı dışı bırakıldık. Halkımız yanlış anlıyor, ‘İşte muhtarı kale almadılar’ gibi şeyler söyleniyor mahalle içerisinde. Başkan Arıkan, karşısında hiç kimse yokmuş gibi cevaplar verdi. Ben gittim oturdum, ikinci konuşmaya çıkınca bana ‘Densiz’ dedi. Ben kendisine, ‘Sen de seçimle geldin, ben de seçimle geldim. O kelimeyi kullanamazsın’ dedim. Ondan sonra biraz tartışma büyüdü, sözlü olarak. Birbirimize karşılıklı bir yol nokta bulundu. Bir belediye başkanı bir muhtarla böyle konuşamaz. O mahalleyi yok sayamaz yani. Yapılan bu Kent Konseyi’nde usulsüzlük var” diye konuştu.

“BİZ KİMSENİN TEHDİDİNE ALDIRIŞ ETMEYİZ”

Kendisine karşı alınan tutum nedeniyle art niyet taşındığını ifade eden Savuca Mahallesi Muhtarı Tuncel Uyanık, “Benim mahallemin yüzde 50’si yerlidir. Ben hiçbir insana bu yerlidir bu Doğuludur bu Laz’dır bu Alevi’dir bu Şafi’dir, bu Hanefi diye bakmadım. Kendim de aslen Bitlisliyim. Ben bu olayı gördükten sonra aklıma, Belediye Başkanı Mustafa İberya Arıkan’ın ırkçılık yaptığı geliyor ve böyle düşünüyorum. Mahallemizin giderilmeyi bekleyen birçok eksiği var. Bu sorunlara da ilgisiz kalırlarsa, ayrımcılık yaptıkları kanaatim artacak. Benim bütün muhtarlara saygım var, ben Belediye Başkanı gibi kaba konuşmuyorum. Ben çağırılsaydım belki o toplantıya gitmezdim ama benim zoruma giden, benim fikrimin alınmaması, bu tarihlerin bize bildirilmemesi. Bugün bir belediye başkanı 200 kişinin karşısında bir muhtara ‘Densiz’ diyorsa, bu onu tehdit ediyordur. Biz kimsenin tehdidine aldırış etmeyiz. Benim başıma bir şey gelirse de belediye başkanından bilirim” ifadelerini kullandı. (ERDAL AYDIN)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.