Takip Et
  • 19 Mayıs 2024, Pazar 12:18

"Yeni bir yapılandırma kanunu çıkartılmalı"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuda tasarruf paketinin açıklanmasının ardından esnaf ve vatandaşın ekonomik olarak rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkarılması gerektiğini belirtti. Enflasyonun etkilerinin sadece dar gelirlileri değil, esnafı da derinden etkilediğini vurgulayan Palandöken, esnafın mevcut ekonomik koşullar altında zorlandığını ifade etti.

ESNAF ZOR DURUMDA

Palandöken, "Enflasyondaki artış sadece dar gelirlileri değil esnafı da büyük ölçüde etkiliyor. Esnaf bugün sattığı malı yarın aynı fiyattan alamıyor. Giderleri artarken gelirleri azalan esnaf, vergi ve prim borçlarını zamanında ödeyemez hale geldi. Esnafın rahatlayabilmesi ve devlet bütçesine gelir sağlanabilmesi için, daha önce olduğu gibi, tüm vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları, adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları ve destekleme primi borçları gibi alanlarda kapsamlı bir yapılandırmaya ihtiyaç var" dedi.

VERGİ ARTIŞLARI ÇÖZÜM DEĞİL

3 aylık bütçe açığının 500 milyar TL’nin üzerinde çıkması nedeniyle kamuda tasarruf paketi açıklanırken, vergi gelirlerini artıracak çalışmaların da yapıldığını ifade eden Palandöken, vergi artışlarının her zaman vergi gelirlerini artırmadığını belirtti. "Tahakkuk eden her 100 TL’lik verginin 15-20 TL’si ödenemiyor. Böyle olunca hem devletin tahsilatı azalıyor hem de esnafın borcu artıyor. En son çıkarılan 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu ile 2023 yılı sonuna kadar 156 milyar TL tahsil edildi. Şu ana kadar kesinleştiği halde ödenmeyen borçlar tahsil edilirse yeni bir vergi artışına gerek kalmaz. Hem bütçe açığı azalır hem de esnaf borcundan kurtulur" şeklinde konuştu.

ESNAFIN MALİYET SORUNU

Palandöken, enflasyonun esnaf üzerindeki etkilerini de vurguladı: "Esnaf bugün sattığını yarın aynı fiyattan alamıyor. Vatandaş fiyat artışının nedeni esnafmış gibi esnafa tepki gösteriyor. Maliyeti artan esnaf, artan maliyetini fiyatlara yansıtsa müşterisi azalıyor. Yansıtmasa zarar ediyor. Böyle bir ortamda yeni bir vergi artışı, vergi gelirini değil esnafın borcunu artırır. Bunun yerine uzun vadeli ve faizsiz yeni bir yapılandırma yapılırsa sonuçları çok olumlu olacaktır."

KREDİ KARTI BORÇLARI DA YAPILANDIRILMALI

Palandöken, yapılandırmanın ekonomik canlanmaya katkı sağlayacağını belirtti: "Bu yapılandırmaların ana unsuru, vatandaşların tüm borçlardan kurtulup piyasaya, çarşıya ve pazara hareketlilik getirmesidir. İnsanların kredi kartı borçlarının anaparasını ödemesi ve diğer borçlarını taksitlendirmesi, yapılandırmanın bütün borçları kapatması, piyasaların canlanmasına katkı sağlayacak."

TESK Başkanı, hükümetin yeni bir yapılandırma kanunu ile esnafın ve vatandaşın borç yükünü hafifletmesi gerektiğini vurgulayarak, ekonomik istikrar ve sosyal huzur için bu adımın kaçınılmaz olduğunu ifade etti. (MEHMET AYDIN)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.