"Zeytin üreticilerinin mağdur edilmesi kabul edilemez"

4 Mart 2022, Cuma 14:21

     


İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, zeytinliklerin maden sahasına dönüştürülmesine izin veren yönetmeliği eleştirerek, “İktidar bizden sonrası tufan yaklaşımı izliyor” ifadelerini kullandı.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesinin önemine dikkat çeken Sezgin, bu yapılırken çevrenin ve doğanın korunmasının da bir o kadar gerekli olduğunu belirtti. İktidarı, çevre konusunda dünyadaki ve ülkemizdeki eğilim ve hassasiyeti izlemekten çok uzak olmakla eleştiren Sezgin, “Madenler için ormanlar katledilmekte, jeotermal santraller için münbit tarım arazileri feda edilmekte, HES yatırımları için dereler kurutulmakta, tarihi değerlerimizin üzerine beton dökülmekte, termik santrallerle insanlarımız zehirlenmektedir” şeklinde konuştu.

“TELAFİSİ İMKÂNSIZ SONUÇLAR DOĞURACAK”

İYİ Partili Sezgin, iktidarın enerji ve çevre meselelerine ‘bizden sonrası tufan’ yaklaşımıyla baktığını belirterek, “madencilere avantaj sağlamak amacıyla, maden ruhsatı verilen bölgelerdeki zeytinliklerin sökülmesi, yok edilmesi yönünde bir düzenleme hayata geçirilmiştir” dedi.

Düzenlemenin hem ulusal hem de uluslararası mevzuatta zeytinlik alanların korunmasına yönelik ilkeleri açıkça ihlal ettiğini belirten Sezgin, “Zeytin, Aydın’ın ve Ülkemizin en önemli değerleri arasındadır, hem çevre açısından, hem de üretilen katma değer ve dış ticaretimiz açısından. Bu nedenle, madenlerin işletilmesi için zeytinliklerin sökülmesi, başka yerlere taşınması, zeytin üreticilerimizin mağdur edilmesi kesinlikle kabul edilemez. Yeni ekim yapılan zeytinliklerin meyve verecek duruma gelmesi en az 5-6 yıl, verimli hale gelmeleri ise en az 20 yıl sürmektedir. İYİ Parti olarak, zeytinliklerin maden sahasına dönüştürülmesine izin veren yönetmeliğin iptali için Danıştay’a başvurumuzu gerçekleştirdik, olumlu sonuçlanmasını ümit ediyoruz. Telafisi imkânsız sonuçlar doğuracak olan bu düzenlemenin hayata geçmesine, Ülkesini seven hiçbir vatandaşımız sessiz kalmamalıdır” diye konuştu. (DUYGU DİLEK) 
Son Eklenen Haberler