Takip Et

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: “Kuvvetler ayrılığından ve kuvvetlerin birbirlerini denetleyebileceği bir sistemden yanayız”

11 Kasım 2023, Cumartesi 19:51

     


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Büyük Birlik Partisi olarak ilkesel manada ‘kuvvetler ayrılığı’ndan ve ‘kuvvetlerin birbirlerini denetleyebileceği bir sistem’den yanayız.” dedi. Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay polemiğine sosyal medya hesabı X’den cevap veren Destici, Büyük Birlik Partisi olarak ilkesel manada “kuvvetler ayrılığı"ndan ve “kuvvetlerin birbirlerini denetleyebileceği bir sistem"den yanayız. Bu, aynı zamanda “hukuk devleti” anlayışımızın gereğidir.”

Destici paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Adalet mülkün temelidir. Temelin adalet kurumları arasındaki tartışmalarla zarar görmesini istemeyiz. Yaşananlardan çıkartılabilecek ilk sonuç, hukuk sistemimizin, zaman zaman karşı karşıya kaldığımız benzer problemlere, istismarlara, devlet aleyhindeki faaliyetlere hukukun alet edilmesine yol açmaması için, kendi içindeki boşlukların ve zaafların giderilmesi mecburiyetidir.

 Gelinen nokta şunu net bir şekilde ortaya koymuştur: Türkiye’nin acilen yeni sivil, tam demokratik bir Anayasaya ihtiyacı vardır. Bütün bu tartışmaları sonlandıracak yeni bir anayasa çağrısı yapmak yerine, sokak ve eylem çığırtkanlığı yapmak samimiyetsizliktir, sorumsuzluktur.

 Bugünkü tartışmaların çekilmek istendiği alanda, ülkeye, millete, hukuka ve demokrasimize herhangi bir katkı sağlanamayacağı gibi, çözüm toplumsal mutabakat ve yine hukuk çerçevesinde aranmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

  
Son Eklenen Haberler