Mevlüt Sönmez

Chandrayaan-2

10 Eylül 2019, Salı

     

Bildiğiniz üzere Hindistan aya araç göndermek için uzun zamandır çalışıyordu. Bir buçuk aydır her şey yolunda giderken ayın yüzeyine iniş için 2 kilometre kala araç ile bağlantı kesildi.

Ayın güney kutbuna inmesi planlanan araç ilk defa güney kutbunda araştırma yapan uzay aracı olarak tarihe geçecekti. Aynı zamanda aya inen 4. ülke unvanını da elinden kaçıran Hindistan konuyla ilgili her şeyi incelediğini açıkladı.

Hindistan başbakanı Narendra Modi konu ile ilgili "Hayatta inişler ve çıkışlar var. Yaptığınız şey küçük bir başarı değil’’ Aynı zamana duruma olan üzüntüsünden göz yaşlarını tutamayan Hindistan Uzay Kurumu ISRO'nun Başkanı Kialasavadivoo Sivan’ı sarılarak ve sırtını sıvazlayarak teselli etmesi beni çok etkiledi. Modi sözlerine şunları da ekledi "Bugünden aldığımız dersler bizi gelecekte daha güçlü ve daha iyi yapacak. Çok yakında yeni bir şafak sökecek ve daha parlak bir yarın olacak"

Çalışmalarına devam eden Hindistan'ın durmaya niyeti yok gibi gözüküyor.

Hem su hem de ayın yüzeyinde sarsıntıları inceleceği planlanın aracın böyle güzel bir amacı varken başarısızlığa uğraması ayda ki soru işaretleri ile ilgili merakımı iki katına çıkardı.

Aynı zamanda Hindistan 2022 tarihine kadar aya insan göndermeyi planladığını söyledi. Başarısızlık olmadan başarı olmaz. Başarı başarısızlık olduğu için önemlidir. Ve her şey küçücük delice bir fikirle başlar...