Takip Et
  • 7 Temmuz 2024, Pazar 16:11

Koçarlı Cihanoğlu Camii, 239 yıldır ayakta

KOÇARLI'DA TARİHE TANIKLIK EDEN CİHANOĞLU CAMİİ, 239 YILDIR AYAKTA

Aydın'ın Koçarlı ilçesi Cincin Mahallesi'nde bulunan ve 18. yüzyılda yapılan ‘Cihanoğlu (Eski) Camii', 239 yıldır ezan sesiyle yankılanmaya devam ediyor.

Ege Bölgesi'nin önemli 'ayanlık' merkezlerinden biri olan Aydın'da, Cihanoğulları tarafından inşa edilen birçok eserden biri olan Cihanoğlu Cami, aradan geçen 2,5 asra rağmen hala dimdik ayakta duruyor. Cihanoğlu ailesi tarafından Abdülaziz Efendi adına 1785 yılında yaptırılan cami, Koçarlı kent merkezinin en eski camisi olma özelliğini taşıyor. Dönemin ustaları tarafından çeşitli tasvirlerle süslenen cami, kare planlı olup yerden 2 metre yüksekte inşa edildiği biliniyor. Ayrıca yükseltiye bağlı olarak ön revak bölümünde iki yönlü 11 basamaklı merdiven ve cami bahçesinde 8 çeşmeli şadırvan bulunuyor.

1850'li yıllardan itibaren birkaç kez onarım geçiren caminin son onarımı ise 2009-2011 yılları arasında gerçekleştirilmiş. Restorasyon çalışmaları kapsamında duvarlar kazınarak sıva altında kalan manzara resimleri gün yüzüne çıkarılmıştır. 239 yıldır aralıksız olarak ibadete açık olan Cihanoğlu Camii, tarihi ve mimari değeriyle Koçarlı'nın önemli simgelerinden biri olarak varlığını sürdürmektedir. (İHA)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.