Uzman Klinik Psikolog Halil Utku ALTIN
halilutkualtin@gmail.com

Tatil Sonrası Okula Dönüş

15 Eylül 2017, Cuma

     

Değerli Denge okurları, geçen hafta ilköğretim 1. Sınıfa yeni başlayacak çocukların ailelerine yönelik yazdığım yazıdan sonra birçok veli kendi çocuklarının daha önceden okula başladığını ancak yaz tatili sonrasında okula gitmekte isteksiz olduğunu, bu konuda neler yapabileceklerini sordular. Öncelikle insanın doğası gereği alışkanlıklarının kolay bir şekilde bırakılamayacağını bilmemiz gerekiyor. Yetişkin olarak bizler bile izin dönemlerimizden sonra işe başlamakta zorlanabiliyoruz. Öğrencilerin 3 aylık bir tatil sürecinden sonra tekrar okula uyum sağlamaları onlar içinde zor bir durum. Bu zorluğu ilköğretim öğrencisi de yaşıyor üniversite öğrencisi de yaşıyor. Anormal olan nokta okullar açıldıktan sonra 3-4 hafta boyunca okula uyum zorluğunun hala geçmemiş olmasıdır.

 

Çocuk okula yeniden başlamakta zorlanıyorsa öncelikle bunun nedenlerini bilmek gerekiyor. 3 aylık tatil süresince çocuğunuzun sorumlulukları azaldı, düzensiz uyku süreci içerisinde hobilerine ve zevklerine daha fazla zaman ayırdı. Çocukların bu süreçten sonra günlük, düzenli bir yaşama adapte olması zorlayıcı bir durum olabilir. Ayrıca çocuğunuz geçmiş yıllarda öğrenmiş olduğu bilgileri unuttuğunu düşünerek okulda zorlanacağını düşünebilir. Ayrıca çocuğunuzun okul içerisinde ki sosyal yaşantısı da okula uyum sağlamayı zorlaştırabilir. Çocuğunuz okul da arkadaşları ile iyi anlaşamıyor, okula gittiğinde kendisini yalnız hissediyor ya da okula başladığı anda arkadaşları ile tekrar samimi ilişki kuramayacağını düşünüyor olabilir. Saymış olduğumuz bu 3 durum okula gitmekte isteksizlik hatta okul fobisine yol açabilir.

 

Bu 3 durum göz önüne alındığında öncelikle çocuğunuzun fiziksel veya ruhsal bir sorunu varsa okulların başlamasından önce bunları çözmek için adımlar atınız. Çocuğunuzla açık bir iletişim kurarak okulla ilgili bir sorununun olup olmadığını öğrenmenizi öneririm. Orta da bir sorun varsa var olan sorunu belirleyip çözümü için harekete geçmek konusunda açık iletişim kurmanız fayda sağlayacaktır. Sorunun okul ile çözülebileceğini düşünüyorsanız; sınıf öğretmenleri, okulda ki rehber öğretmenleri ile paylaşımda bulunarak yardım isteyebilirsiniz. Çocuğunuz okulların açılmasına az bir süre kala kaygılı olduğunu belirtebilir ya da bunu davranışları ile sizlere gösterebilir. Öncelikle çocuğunuzun okula uyumunu hızlandırmak için okul alışverişlerini birlikte, çocuğunuz ile gezerek yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle alacağı ürünleri kendi renk, desen zevkine göre alması bunları kullanmak konusunda sabırsızlık yaratacaktır. Ayrıca okulun başladığı gün ders başlama saatinden 15-20 dakika önce çocuğunuzun okulda olmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum arkadaşlarıyla yeniden iletişime geçmesini kolaylaştırarak, arkadaşları ile uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır. Çocuğunuz okula servisle değil de anne veya babası tarafından götürülüyorsa ilk zamanlar okul çıkış saatinden önce okulda bulunup çocuğunuzu karşılamanızı öneririm. Ayrıca okul sonrasında birlikte çocuğunuzun zevklerine uygun plan yapabilirsiniz. Tatilde zevkine uygun yaşam sürdüren çocuğunuzun okul çıkışında tekrar birlikte yapacağınız aktivite içerisinde olması motivasyonunu arttıracaktır. Okuldan geldikten sonra gününün nasıl geçtiğini sormanızı ve birlikte konuşurken başka bir şey ile ilgilenmeyip tüm dikkatinizi çocuğunuza vermenizi ve ortada bir problem varsa onu anladığınızı ifade ederek çözüm yolları bulmanızı öneririm.

 

Son olarak okula ilk zamanlar gitmekte zorlanmak çocuğunuzun zihninde yaratmış olduğu bir durum. Gayet normal bir durum. Bu süreç okulda ki arkadaşları ve öğretmeni sayesinde zamanla atlatılıyor. Aile olarak çocuğunuzun ilk günler de zorlandığını düşünseniz bile bunun doğal bir durum olduğunu unutmamanızı tavsiye ederim. Sizin endişeniz çocuğunuza yansıyacaktır. Sizin endişenize bakarak ortada bir sorun olduğunu düşünecek ve problemi azalmak yerine artmaya başlayacaktır. Süreci zorlaştırmamak adına ilk 1 hafta evin içerisinde kriz durumu varmış gibi davranmak yerine doğal akışına bırakmanızı ancak okula uyum güçlüğü 3-4 hafta boyunca sürüyorsa o zaman öğretmenleri ile iletişime geçip bir uzmandan yardım almanızı öneririm.