“Geçiş ve yolcu garantisi ödemeleri iptal edilmeli”

26 Mart 2020, Perşembe 15:16

     


CHP Aydın Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, koronavirüs salgını ile insan hareketliliğinin minimum seviyeye indiğini köprü, otoyol, tünel ve havalimanlarında geçiş ve yolcu garantisi ödemelerinin iptal edilmesini istedi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Bülbül önergesinde “Ülkemizde korona virüs pandemisine karşı alınan tedbirler çerçevesinde vatandaşlara evde kalmaları çağrısı yapılmakta hatta 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı ilan edilmektedir. Bu önlemler çerçevesinde birçok işyeri ve AVM’ler kapanmış, buralarda çalışan vatandaşlarımızın geçim sıkıntısıyla karşı karşıya kalması söz konusu olmuştur. Devletin aldığı tedbirler kapsamında vatandaşların kira, elektrik, su, doğalgaz gibi sabit giderlerinin yanı sıra temel gıda harcamaları için bir önlem paketi açıklanmamıştır. Bu kapsamda otoyol, köprü, tünel ve havaalanı gibi ülkemizde geçiş garantisi verilen alanlarla ilgili olarak aşağıdaki sorulara cevap verilmesini arz ederim’’ ifadelerini kullandı.

CHP’li Bülbül Bakan Oktay’a şu soruları yöneltti:

"Köprü, otoyol, tünel ve havalimanlarına verilen geçiş ve yolcu garantisi, virüse karşı alınan tedbirlerin devam ettiği bu dönemde de devam edecek midir? Ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde ve insan hareketliliğinin minimum seviyeye indiği günlerde bu geçiş garantilerini iptal etmeyi ya da durdurmayı düşünüyor musunuz? Devletin salgına karşı aldığı önlemler çerçevesinde vatandaşlara evde kalması çağrısı yapılmakta, uçuşlar ertelenmekte, işyerleri kapanmaktadır. Bu nedenle geçiş garantilerinin devam etmesi durumunda devletin zararı ne kadar olacaktır? Geçiş garantilerini salgın tehlikesinin devam ettiği ve önlemlerin sürdüğü dönem için dondurmayı ya da bu dönem için geçiş garantilerini iptal etmeyi düşünüyor musunuz? Önlemler çerçevesinde durdurulacak geçiş ve yolcu garantilerinden devletin kasasında kalacak parayı başta sağlık çalışanlarının temel sağlık malzemelerine erişimine ve vatandaşlarımızın ekonomik zorluklar yaşayacağı bu dönemde ülkemizin ihtiyaçları için kullanmayı düşünüyor musunuz?" (HABER MERKEZİ)

 

EN ÇOK OKUNAN HABERLER 

BAKANLIK DUYURDU! ÖDEMELER YARIN BAŞLIYOR!

AYDINLILARA İŞ FIRSATI

SUSKUN KAPANDI, MUHTEŞEM AÇILIYOR

O SINAV ERTELENDİ!

 


 
Son Eklenen Haberler