İYİ Partili Sezgin’den, ücretsiz sabit ve mobil internet çağrısı

8 Nisan 2020, Çarşamba 15:49

     


İYİ Parti Siyaset Akademisi Başkanı ve Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, koronavirüs salgını nedeniyle yazılım ve bilişim sektörlerinin yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıyarak, bu sektörlerin koronavirüsle mücadele açısından taşıdığı hayati öneme dikkat çekti.

Aydın Sezgin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, salgınla mücadelede hızlı ve doğru iletişimin öneminin arttığını vurgulayarak, yazılım ve bilişim sektörlerinin salgınla mücadelede hayati önem taşıdığını, ancak, bu sektörlerin hükumet tarafından alınan önlemler kapsamına dahil edilmediğini belirtti.

Salgının boyutlarının artması ve tedbirlerin süresinin uzaması durumunda, uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim uygulamaları nedeniyle bilgi iletişim teknolojilerinin daha yaygın kullanılır hale geleceğinin altını çizen Sezgin, Türkiye’nin ulusal internet altyapısının bu ihtiyaçları karşılayabilecek kapasitede olmadığını belirtti.

İYİ Parti Milletvekili Sezgin, hazırlıkları yetersiz olan işletme ve kurumların veri güvenliği ve kişisel verilerin korunmasıyla ilgili sorunlar yaşayabileceğinin de altını çizerek, Bakan Albayrak’a şu soruları yöneltti:

Koronavirüsle mücadele kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan “Genel Tebliğ” kapsamında diğer 16 sektöre tanınan olanakların yazılım ve bilişim sektörleri için de sağlanması düşünülmekte midir? Uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim nedeniyle çalışanların ve öğrencilerin internet ihtiyaçları ve maliyetleri artmaktadır. Salgın süresince sabit ve mobil internet kullanıcıları için internetin ücretsiz hale getirilmesine yönelik bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Salgınla mücadelede önemli rol oynayan sağlık, ilaç, tarım, lojistik, e-ticaret, uzaktan eğitim, siber güvenlik ve yazılım gibi sektörlerin Ar-Ge, doğrudan destek ve teşvik taleplerinin öncelikli olarak değerlendirilmesi planlanmakta mıdır? (HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler