Gripten korunmada neler önemli?

22 Ocak 2020, Çarşamba 14:39

     


Son günlerde pek çok insan yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı ve baş ağrısı gibi şikayetler yaşıyor. Soğuk hava ve kapalı alanların tetiklediği grip hızla yayılarak etkisini artırıyor ve dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Soner Sertan Kara, grip belirtileri ve tedavisi nasıldır? Gripten korunma yöntemleri nelerdir? şeklindeki griple ilgili merak edilen tüm detayları anlattı.

Doç.Dr. Soner Sertan Kara, “Grip, ani başlayan ateş, öksürük, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, halsizlik, boğaz ağrısı ve burun akıntısı ve tıkanıklığı ile karakterize bir hastalıktır. Çoğu hasta, herhangi bir tedavi olmaksızın hastalığı ortalama bir haftada atlatırken, özellikle gebeler, 5 yaş altı ve 65 yaş üstü hastalar, bağışıklık yetmezliği ve kronik (kalp, akciğer, böbrek, metabolik, karaciğer ve hematolojik) hastalığı olanlar hastalığı daha ağır geçirmekte, hatta ölümler görülebilmektedir. Hastalık, influenza virüsünün solunum yolu salgıları içerisinde, insandan insana hapşırma, öksürme, konuşma ve dokunma ya da mikrop bulaşmış objeler üzerinde taşınması yoluyla gelişir. Ancak, sadece hasta kimselerle aynı ortamda bulunmak bile hastalığın bulaşması için yeterlidir. Kuluçka süresi ortalama 1-4 gün arasında değişir” dedi.

“MİKROPLARIN ETRAFA YAYILMASI ENGELLENMELİDİR”

Gribi önlemenin en iyi yolu her yıl grip aşısı yaptırmak olduğunu ifade eden Kara, “Bunun yanı sıra uygulanacak bazı sağlık kuralları, mikropların yayılımını ve gribin oluşumunu engelleyecektir. El hijyeni en önemli kuraldır. Eller hep temiz tutulmalıdır. Su ve sabunla yıkamak ya da alkol bazlı el dezenfektanları kullanmak mikropları sizden uzak tutar. Kirli bir nesneye dokunduktan sonra elinize bulaşan mikroplar size elinizi göz, burun ya da ağzınıza götürdüğünüzde bulaşır. Bu nedenle mümkün olduğunca gözlere, buruna ve ağza dokunulmamalıdır. Ayrıca, hasta kişilerle mümkünse aynı ortamda bulunmamak, ortak eşyaları kullanmamak ve öpme, sarılma, dokunma gibi davranışlardan kaçınmak uygun olacaktır. Grip olan kişilerin kreşe, okula, işe ya da kalabalık ortamlara ateşi düşmeden, evde ateşsiz en az 24 saat geçirmeden dönmeleri uygun değildir. Hasta kişilerle aynı ortamda kalınırsa, hastanın hastalığın ilk dönemlerinde (özellikle ilk 36 saatte) cerrahi maske takması ve ortam yüzeylerinin sık aralıklarla temizlenip dezenfekte edilmesiyle diğer kişilere bulaşma engellenebilir. Ayrıca öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun mendille/peçeteyle kapatılıp mikropların etrafa yayılması engellenmelidir” açıklamasında bulundu.

“Grip hastalığı geliştiğinde tedavide grip antibiyotiği kullanılabilir” diyen Doç. Dr. Kara, son olarak şunları kaydetti:

“Ancak, bu ilacın gerekliliğine, başlanacaksa dozuna ve süresine hekiminiz karar vermelidir. Son olarak, gribin engellemesinde sağlıklı bir vücut oldukça büyük önem taşımaktadır. Yeterli miktarda uyumaya, fiziksel olarak aktif olmaya, stresi olabildiğince minimuma indirmeye, bol bol sıvı tüketmeye ve dengeli beslenmeye gayret gösterilmelidir. Grip bulguları olan çocukların tedavi gerekliliği için çocuklarınızı Hastanemizin Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümüne getirip hafta içi her gün muayene ettirebilir ve bu bölümümüzde çocuklarınızı gripten korumak için grip aşısı yaptırabilirsiniz.” (ŞADİYE YILMAZ) 
Son Eklenen Haberler