Koronavirüs salgınında takviye edici gıdaların önemi

20 Şubat 2021, Cumartesi 11:29

     


Endokrinoloji Uzmanı Dr. Banu Öztürk Ceyhan,”Virüse karşı etkili olan ürünleri doğru oranda almak için bu noktada gıda takviyeleri devreye giriyor. Bu gıda takviyeleri hazır, doğru oranda, analiz edilmiş, zararlı maddelerden arındırılmış olmalıdır” dedi.

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Banu Öztürk Ceyhan ve Qualife Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yener, tvDEN ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Gazeteci Emin Aydın’ın hazırlayıp sunduğu Emin Aydın’la Baş Başa programının konuğu oldu. İş İnsanı Yener,” Ürettikleri Berberin’i kullanan müşterilerden olumlu dönüş aldıklarını belirtti.

“HEKİMLER ARASINDA BİR UYANIŞ BAŞLADI”

Tıpta hekimler arasında hastalıklara karşı bir uyanış döneminin başladığını söyleyen Dr. Ceyhan, ”Tıp öğrenmenin sonsuz olduğu bir branş yani öğrenmekte bir sınır yok her zaman çok şey öğreniyorsunuz. Biz Tıp Fakültesi’nde hastalık ve hastalıkların ilaçlarla nasıl tedavi edileceğini öğrendik. Bu konuda hiçbir eksiğimiz yok ama her bir doktorun mezun olduktan sonra eksik olduğu nokta bu hastalıkları önlemeyi bilmemesi yani biz önlemeyi öğrenmedik. Hastalıkları önleyelim, hastalıkları yok edelim, baştan olmaması için ne yapabiliriz bunların hiçbirini çalışmadık, ya da ilaçsız tedavi yöntemleri var mıdır? Bunları çalışmadık. Bize hastalıklar ve tedavileri öğretildi. Biz de en iyi bildiğimiz şeyi kendi anne ve babamız için ne yapıyorsak hastalarımıza aynı şeyi yapmak adına hastalarımızı tedavi etmeye çalıştık. Son yıllarda ise birtakım eksiklerimiz olduğunu fark ettik. Yani sadece ilaçlar ile tedavi etmeye çalıştığımız zaman birtakım şeyleri eksik yapıyoruz, doğru yapmıyoruz. Bir yerlerde eksik kaldığımız noktalar oluyor, ya da düzeltmeye çalışırken başka şeyleri bozmaya başlıyoruz. Burada bir eksiğimiz olduğunu fark edip bakış açımızı değiştirmeye başladık. Bu sadece benim değil tüm doktorların arasında böyle. Bir arayış vardı, farkındalık vardı, işte bunun adına bütünsel tıp, tamamlayıcı tıp, fonksiyonel tıp denildi çeşitli isimler verildi ama sonuçta aynı noktaya geliyor. Yani biz bir hastaya sadece hastalığı gözüyle bakmayalım, bir hastaya bütünüyle bakalım, onun hasta olmaması için neler yapabilirizi konuşalım. Ciddi bir uyanış başladı hekimler arasında. İnşallah bütün hekim arkadaşlar zamanla bu uyanışın içerisinde var olacaklar. Bu farkındalığı erken dönemde fark etmek çok güzel bir şey. Bunu fark edince dönüp geçmişe bakıyorsunuz. Çin tıbbı var en önemlisi de bizim kendi tıbbımız var. Özellikle İbn-i Sinalardan gelen bir tıbbımız var. O zamanda dönüp bu insanlar hastaları nasıl iyileştirmiş ona bakıyorsunuz. Özellikle pandemi gibi bir dönemde kekik yağı ve kekik bitkisinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Aslında bildiğimiz şeyler bunlar ama biz Latincesine döndük, şimdi ise daha doğrusuna döndük” dedi.

“BERBERİS VULGARİS MUHTEŞEM TAKVİYE EDİCİ BİR ÜRÜN”

Virüse karşı etkili olan bitkisel ürünlerin tüketiminde doğal gıda takviyelerinin önemine vurgu yapan Ceyhan, ”Virüse karşı etkili olan ürünleri doğru oranda almak için bu noktada gıda takviyeleri devreye giriyor. Şimdilerde hazır, doğru oranda, analiz edilmiş, zararlı maddelerden arındırılmış, en faydalı maddeleri en doğru oranda içerik şeklinde tanımlanmış ürünler devreye girdi. Fonksiyonel tıp, bütünsel tıp branşlarından gelen hekimler olarak bilimsel verilere bakmaya başladık. Burada da Berberis Vulgaris verdiğimiz diyabetik hastalarda durum ne oldu buna baktık. Bunlar için çalışmalar, klinik deneyler yapıldı. Berberis Vulgaris verilmiş diyabetik hastalar ve verilmemiş hastalar kıyaslandı. Burada yan etki görmeden ciddi bir fark yaratabiliyoruz. Diyabet için özellikle hangi takviyeler var noktasına geliyoruz. Berberis Vulgaris muhteşem bir takviye. Bu madde tüketildiğinde diyabetime hemen iyi gelecek diye bir şey yok, bunun içindeki aktif madde olması gerekir. Yüzde 95 oranında berberin ekstraktı olması ve içindeki zararlı maddelerin arındırılmış olması lazım. İşte bu noktada Berberis Vulgaris yani berberin ekstraktı çok etkili” diye konuştu.

“ÜRÜNLERİMİZİN BAKANLIK TARAFINDAN ANALİZ RAPORLARI VAR”

Her ürünlerinin bakanlık tarafından analiz raporları olduğunu belirten Qualife Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yener,” Her ürünümüzün bakanlık tarafından analiz raporları var. Yani biz bunları Türkiye’ye getirdiğimizde de hepsinin bir analiz raporu var. Bu raporları alıyoruz hepsiyle beraber üretime başlıyoruz. Üretimde de tabi şu var, mesela berberin dediğimiz ürün 1600 mg’lık çok kuvvetli bir ürün. Türkiye’de sayılı tesiste olan 85 tonluk baskılarda yapabildik. Baskı çok kuvvetli olmak zorunda yoksa tutmuyor. Hani biz uğraşıyoruz ama yaptık ettik değil, yapıyorsunuz dağılıyor tutmuyor belli tonajları bulunca. 85 tonluk büyük baskılar olmalı ki biz bunu tablet haline getirebilelim. Bu bile çalışma ve araştırma gerektiriyor. Her aşamadan geçiliyor, geçildikten sonra bakanlık tarafından onaylanıyor ve sertifikalı ürünlerimizi üretip ondan sonra da satışa sunuyoruz. Pandemi sürecinde de ürünümüzün özelliklerini anlattık, çünkü ürünün içindeki her bileşenin ayrı bir özelliği var. Türkiye’de berberin gibi ürünler var, bu sadece berberin olarak gidiyor ve maliyeti de artıyor, biz ise hepsini bir yerde topladık çokta uygun oldu. Biz her şeyi kendi imkânlarımızla yapıyoruz, devletten herhangi bir destek almıyoruz. Talebimiz de olmadı, her şeyi kendi imkânlarımızla yapıyoruz. Önemli olan bizim kendi ürünlerimizi üretmemiz, bu devam da edecek yeni ürünler için hazırlık içerisindeyiz. Artık hepimiz daha çok bilinçlendik, sağlığımızı kaybetmeden önce sağlıklı bir şekilde yaşamayı başarabilmeliyiz” diye konuştu.

“ÜRÜNÜMÜZÜ KULLANANLARDAN OLUMLU DÖNÜŞLER ALIYORUZ”

Ürettikleri Berberin’den olumlu dönüşler aldıklarını ifade eden Yener,” Bizim ürünümüz yeni bir ürün. Yaklaşık 6 ay oldu piyasaya çıkalı ama deneyenler ve kullananlardan çok olumlu dönüşler alıyoruz. Yani bu ürünümüzden faydalananların sayısı oldukça fazla. Tabi zamanla bu daha çok artacak, talep daha çok yükselecek ama önemli olan tıp camiasının olumlu bakması, bizim için çok önemliydi. Sonuçta onlar hastalarını yönlendirecekler ve ürünü onlara önerecekler. Ürünlerimizi internetten satmamızın sebebi, kontrolsüz bir satış olmasın en azından müşteriler bir doktor kontrolüne gitsin, onların danışmanlığıyla alsınlar istedik. O yüzden buna biraz ağırlık verdik. Ürünümüz çıktığından beri devamlı olarak kullanan müşterilerimiz var” ifadelerini kullandı. (AYHAN BOĞATARAN) 


HABER VİDEOLARI


 
Son Eklenen Haberler